Recenzja książki: Życie Chrystusa

Recenzuje: Damian Kopeć

Słowa i obrazy

Książki dla dzieci oparte na Ewangeliach w rozmaity sposób próbują ułatwić zrozumienie ich nie zawsze prostej treści przez młodych czytelników (lub słuchaczy). Sporą rolę odgrywają w nich ilustracje. To naturalne, dzieci bowiem bardzo dużo czerpią ze świata zmysłem wzroku. Potrafią dostrzegać szczegóły, które umykają nam, dorosłym. To nie tyle kwestia samych oczu, co mózgu. Wszak za widzenie w dużym stopniu odpowiada właśnie on. Tak więc my, dorośli, mając bardziej doświadczony mózg, potrafimy wiele rzeczy zwyczajnie omiatać wzrokiem i pomijać jako nieistotne, nieciekawe. Dzieci, pełne ciekawości, prędzej zwrócą na nie uwagę.

Życie Chrystusa Rhony Davies jest kolejną wartą uwagi próbą przybliżenia Dobrej Nowiny dzieciom z wykorzystaniem słów i obrazów. Tekst jest odpowiednio prosty, skoncentrowany na przekazie. Oparty wprost na fragmentach Ewangelii. Ilustracje zaś są kolorowe, trochę bajeczne.

Życie Chrystusa jest zbiorem opartych na Ewangeliach najbardziej znanych, ułożonych chronologicznie epizodów z życia Jezusa. Językowo w umiejętny sposób przystosowanych dla młodszych dzieci, opowiedzianych prosto, ale nie w „bajkowy” czy infantylny sposób. Autorka postawiła na treść i przekaz. Robiące wrażenie ilustracje Tommaso D’Incalci, znanego włoskiego artysty i ilustratora, stanowią inne podejście do słów. Uderzają ferią mocnych barw, w których dominują odrobinę pastelowe, zdecydowanie nasycone kolory. Grafiki są lekko rozmyte w zestawieniu z wyrazistymi konturami twarzy, ludzi, przedmiotów. Zawarto w nich i naprawdę umiejętnie wyeksponowano emocje, zależne od opisywanej sytuacji. Dziecko jako odbiorca zostało potraktowane poważnie. Bez przesady, ale i bez sztucznego przymilania się. Każda ilustracja jest zatrzymaniem „w kadrze“ konkretnej sceny. Ma swoją dynamikę, nieszablonowe ujęcie.

Litery w książce nie są zbyt duże, do samodzielnej lektury przyda się więc pewna wprawa w czytaniu. Życie Chrystusa nie jest książką grubą. Świetnie nadaje się na prezent dla dziecka – zwłaszcza tego, u którego chcemy kształtować bardziej wyrafinowany gust. Technika ilustrowania jest po prostu inspirująca.

Tagi: dla dzieci chrystus Prezent ilustracje

Kup książkę Życie Chrystusa

Zobacz opinie o książce Życie Chrystusa
Autor
Życie Chrystusa
Rhona Davies
Biblia na każdy dzień
Rhona Davies0
Okładka ksiązki - Biblia na każdy dzień

To nowe wydanie Biblii dla dzieci zawiera historie odnoszące się do wszystkich najważniejszych wydarzeń biblijnych, na nowo opowiedzianych w ciągłości...