Zdjęcie - Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska

(1985-02-19) - (nadal)

Katarzyna Puzyńska – polska pisarka, autorka kryminałów. Z wykształcenia jest psycholożką.

Katarzyna Puzyńska - biografia, życie i twórczość

Katarzyna Puzyńska urodziła się w 1985 roku. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. Znana w. szczególności z kryminałów.

Katarzyna Puzyńska – twórczość 

Katarzyna Puzyńska – seria o Lipowie

Debiutowała w 2014 roku, doskonale przyjętą książką Motylek. Rozpoczyna ona kryminalną sagę opowiadającą o fikcyjnej wsi Lipowo. Seria obecnie liczy sobie 14 tomów, której najnowsza odsłona miała miejsce w czerwcu 2022 roku. Jest to bardzo popularna seria. Czytelnicy chwalą kryminały Puzyńskiej za niepowtarzalny, wiejski klimat, przekonujących bohaterów i niezwykle wciągającą fabułę. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Książki Puzyńskiej często porównywane są do twórczości Agathy Christie i Camilli Läckberg. Prawa do publikacji powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. 

W ramach cyklu kryminałów w 2021 roku powstał ciekawy projekt o nazwie „Lipowo. Śladami powieści”. Stworzony został we współpracy Gminy Zbiczno oraz organizatorów corocznych zlotów fanów powieści. Celem było stworzenie Ścieszki informacyjnej, składającej się w sumie z 20.  tablic, ustawionych w miejscach, które czytelnik zna z historii Puzyńskiej

Katarzyna Puzyńska – seria non-fiction Policjanci

Puzyńska jest też autorką serii reportaży Policjanci. W ramach tego cyklu ukazały się już 3 pozycje: Policjanci. Ulica, Policjanci. Bez munduru oraz Policjanci. W boju. Autorka przedstawia w nich służbę funkcjonariuszy prewencji oraz ruchu drogowego od zupełnie innej strony niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

Katarzyna Puzyńska - Chąśba

Chąśba to jak na razie jedyna książka fantasy, którą napisała Puzyńska. Powieść ta dotyka tematyki starosłowiańskiej.  Jednak również tutaj nie brakuje zagadki kryminalnej.

Katarzyna Puzyńska – opowiadania w antologiach zbiorowych

Pisarka w swoim dorobku pochwalić się może również opowiadaniami. W 2018 roku powstał Zabójczy pocisk, natomiast rok później Opowiem Ci o zbrodni – tom pierwszy oraz drugi.

Katarzyna Puzyńska – inna działalność

Pisarka aktywnie prowadzi swoje social media. Publikuje zarówno na swoim Facebooku, Instagramie jak i Tik-toku. Opowiada tam nie tylko o swojej twórczości. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość poznać ją od bardziej prywatnej strony. Pisarka w wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożny stadem - psami, kotem i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Jest ogromną fanką muzyki punkowej i metalowej. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest wegetarianką.

Puzyńska występowała również w programie telewizyjnym „Opowiem Ci o Zbrodni” w charakterze prowadzącej, a od 2022 roku jest jurorką w konkursie Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Jest to inicjatywa stworzona z myślą o debiutujących twórcach literatury kryminalnej.

Autorka kryminałów chętnie udziela się charytatywnie. W 2019 roku, wraz z fundacją Prószyński Media, zorganizowała akcję #Niebieskim. Inicjatywa wiązała się z serią reportaży Policjanci. Działania miały na celu zwrócenie uwagi na życie oraz pracę policjantów. Puzyńska przeznaczyła wówczas połowę swojego honorarium, z pierwszych dwóch książek serii, na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W 2021 roku, ponownie z fundacją Prószyński Media, pisarka zrealizowała akcję #teamLipowoPomaga, która wsparła finansowo Stowarzyszenie Junona pomagające kobietom w trudnych sytuacjach życiowych.

Katarzyna Puzyńska –  nagrody

Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji, pisarka za książki Policjanci. Ulica, a także Policjanci. Bez munduru otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii Policja w literaturze.


Źródło: http://www.katarzynapuzynska.pl/o-mnie1/biogram

Katarzyna Puzyńska - twórczość

Katarzyna Puzyńska - wiadomości

Katarzyna Puzyńska - publicystyka

Cytaty Autora

Nigdy nie wiemy wszystkiego o drugim człowieku...


Więcej

Nie zawsze trzeba być efektownym, aby być efektywnym.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy