Eksponat

Komisarz Klementyna Kopp ma swoje powody, żeby wyruszyć w podróż życia, choć pewnie nikomu by się do nich nie przyznała. Emerytowana policjantka ma wyjątkowy talent, żeby wplątywać się w kłopoty. Bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej aktualnie się znajduje. Miasteczko Last Stop na Florydzie wydaje się uroczym miejscem. Jednak im lepiej się je poznaje, tym więcej tajemnic kryje. Kopp decyduje się wysiąść w zupełnie obcym sobie regionie, bo intryguje ją nazwa miejscowości. Nie potrzebuje więcej powodów, bo w podróży nie przyświeca jej jakiś szczególny cel, a ona wybrała się w nieznane jedynie z plecakiem na pokrytym starymi tatuażami ramieniu, zostawiając za sobą wydarzenia z dawnego życia.

Na jej oczach dwóch mężczyzn atakuje drobną kobietę, a to jest coś, czego Klementyna nie zamierza tolerować, choćby przeciwnicy przewyższali ją wzrostem i siłą. Chce pomóc napadniętej, a w rezultacie nie tylko odnajduje tajemniczego topielca, ale również zostaje wplątana w intrygę zataczającą kręgi od dalekiej Montany na północy, przez hałaśliwe ulice Nowego Jorku, klimatyczny Boston, do niebezpiecznych rejonów Orlando.

Bogaty pisarz organizuje na swojej prywatnej wyspie nowatorski nocny bieg ultramaratoński. Zaproszenie przyjmują najwybitniejsi zawodnicy i ich trenerzy. Jednak Ernest Miller nie wie, że każdy z gości skrywa mroczny sekret. Już przed startem brakuje jednej osoby, a na trasie aż się roi od niebezpieczeństw. Ktoś czyha też na gospodarza imprezy i jego gości oglądających zmagania sportowców z rezydencji. Tam znalezione zostaje kolejne ciało. Obrażenia wskazują na złamanie jednego z największych tabu. Kto zginie następny? Czy komukolwiek w ogóle uda się wydostać z Wyspy Zaginionych? A może zatrzymanie się w Last Stop to był największy dotychczasowy błąd buntowniczej policjantki?

Jedna z najbardziej znanych i kultowych bohaterek w polskiej literaturze kryminalnej powraca w swojej własnej opowieści! Jest szybko, krótko, ostro i na temat. Dokładnie tak, jak lubi Klementyna!

Informacje dodatkowe o Eksponat:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-06-18

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna Kryminały detektywistyczno-policyjne

Kup książkę Eksponat

Eksponat - opinie o książce

Avatar użytkownika - dianawiszniewska
dianawiszniewska
Przeczytane:2024-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

Katarzyna Puzyńska nie zawodzi, to kolejna książka, w której mamy ciekawych bohaterów, mnóstwo motywów, zwrotów akcji i wrażenie, że nic nie jest tym czym być powinno. Tym razem emerytowana komisarz Klementyna Kopp wyrusza na Florydę, a że zazwyczaj znajduje się tam gdzie jakieś kłopoty, tak jest i tym razem. Chcąc pomóc kobiecie w opałach wplątuje się w szereg dziwnych zdarzeń, w wyniku których zostaje wciągnięta do ekipy znamienitej biegaczki. Razem z nią wyrusza na wyspę gdzie niezwykły pisarz organizuje nocny bieg. Okazuje się jednak, że cały ten bieg wygląda bardziej niczym łowy. Ktoś czyha na sportowców i ich trenerów, ludzie nagle zaczynają znikać i nic nie jest takie jakie by się wydawało. Mnóstwo trupów, zdrady, zwroty akcji, zemsta, dawne życie, które wychodzi na każdym kroku. Kto wyjdzie z tego cało? Jaki udział będzie miała w tym wszystkim Klementyna? Co jest tytułowym eksponatem? Tego wszystkiego dowiesz się z tej książki, którą czyta się bardzo szybko, gdyż jest naprawdę bardzo ciekawie napisana.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-06-30,

Ostatnio trafiłam na świetną książkę Katarzyny Puzińskiej. W nowej serii kryminalnej zbuntowana policjantka Klementyna Kopp bohaterka powieści "Eksponat" trafia przypadkowo do miasteczka Last Stop na Florydzie. Tam emerytowana policjantka wdaje się w aferę próbując pomóc napadniętej Annie Allen, trafia na trupa na plaży, a w końcu trafia na jacht wraz z innymi bohaterami, którzy płyną na Wyspę Zaginionych. Jej właściciel bogaty pisarz Ernest Miller organizuje nocny wyścig. Wkrótce okazuje się, że każdy z gości ukrywa mroczny sekret. Robi się bardzo niebezpiecznie, bo ktoś czyha na uczestników wyścigu realizując swój perfidny plan zemsty. Także pisarz i jego goście mogą obawiać się o swoje życie, bo w rezydencji zaczynają ginąć ludzie.
Kim okaże się tajemniczy morderca?

Idealnie napisany thriller z wątkiem kryminalnym oraz sensacyjnym. Fabuła wciąga i zachwyca już od pierwszej strony oraz trzyma w napięciu do samego końca. Kreacja bohaterów jest świetna. Autorka genialnie manipuluje czytelnikiem podsuwając mylne tropy, a potem zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Morderstwa, adrenalina, napięcie, niebezpieczeństwo, strach, emocje, zemsta, zdrada, tajemnice z przeszłości, kłamstwa, walka o władzę, trudne relacje rodzinne, traumy z przeszłości. Ta historia udowodniła mi , że przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, a doznane krzywdy mogą sprawić, że tracimy zdrowy rozsądek. Czytając tę książkę miałam okazję poznać tę historię z dwóch perspektyw czasowych. Przyznam, że momentami odczuwałam grozę i strach. Bawiłam się znakomicie jako detektyw. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy tej serii.
Autorka ma świetny styl i lekkie pióro. Dreszczyk emocji gwarantowany!

Czytajcie! Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-06-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Muszę się Wam do czegoś przyznać... Przez siedem lat wzbraniałam się przed twórczością Katarzyny Puzyńskiej. Nie dlatego, że słyszałam negatywne opinie. Nie, wręcz przeciwnie. Ale dlatego, że przerażała mnie ilość tomów serii o Lipowie, która z roku na rok miała ich coraz więcej. Gdy więc wyszła zapowiedź nowej serii - moje wymówki się skończyły.

„Eksponat” to pasjonujący thriller kryminalny, w którym główną rolę odgrywa komisarz Klementyna Kopp, znana z wcześniejszych powieści Autorki. Tym razem Klementyna, emerytowana policjantka o wyjątkowym darze wplątywania się w kłopoty, wyrusza w podróż bez konkretnego celu. Podczas jazdy jej uwagę przyciąga miasteczko Last Stop na Florydzie, które swoją nazwą na tyle ją zaintrygowało, że postanawia ona wysiąść właśnie tam. Już na początku swojego pobytu wplątuje się ona w niebezpieczną intrygę, ratując atakowaną kobietę, a urocze Last Stop okazuje się być miejscem pełnym mrocznych tajemnic. Klementyna szybko zostaje wciągnięta w wir wydarzeń sięgających różnych zakątków USA, od Montany, przez Nowy Jork i Boston, aż po Florydę. W międzyczasie zostaje ona również zaproszona na prywatną wyspę pisarza Ernesta Millera, który organizuje nietypowy nocny ultramaraton. Wkrótce okazuje się, że każdy z jego gości skrywa mroczny sekret, a wyspa, zamiast być miejscem sportowych zmagań, staje się areną walki o przetrwanie.

„Eksponat” to złożony thriller, który łączy w sobie wiele wątków i klimatów, tworząc fascynującą mozaikę zbrodni, sensacji, tajemnic i niebezpieczeństw. Klementyna Kopp, z jej nietypowym stylem i charyzmą, stanowi centralny punkt tej historii, przyciągając nas swoją nieprzewidywalnością i nieustępliwością w dążeniu do prawdy. Katarzyna Puzyńska mistrzowsko buduje w nim napięcie, manipulując nami poprzez mylne tropy i nieoczekiwane zwroty akcji. Doskonale również udaje jej się oddać klimat amerykańskich miasteczek i wyspiarskiej rezydencji, tworząc tło, które doskonale współgra z dynamiczną akcją. Traumy z przeszłości, zdrada, zemsta i skomplikowane relacje rodzinne to tylko niektóre tematy poruszane w tej książce, a które nadają jej niesamowitej głębi i emocjonalnego ładunku.

Pełnokrwisty i wciągający, który pochłania się z dużą przyjemnością od początku aż do samego końca. Klementyna Kopp to bohaterka, która urzekła mnie swoją charyzmą i nietypowym podejściem. Dlatego, myślę że polubią ją zarówno nowi, jak i starzy czytelnicy twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy tej serii, oczekując kolejnych emocjonujących przygód Klementyny 🔥. A Wy jeśli macie w planie sięgnąć po twórczość Katarzyny Puzyńskiej - to nie zwlekajcie i zróbcie to już dziś!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @proszynski_wydawnictwo @proszynski.emocje, a Autorce za wyśmienitą lekturę (współpraca reklamowa) 🩷.

" [...] Czasem jeden człowiek może zmienić bieg dziejów. [...]"

Czy wiedzieliście, że Katarzyna Puzyńska specjalnie dla nas stworzyła nową serię z Klementyną Kopp w roli głównej? Jak tylko dowiedziałam się o tym, to wiedziałam, że będę musiała przeczytać jej najnowsze dzieło. Komisarz Klementynę Kopp da się lubić, ale pewnie wy to już wiecie. Jak dla mnie jest to przemiła staruszka, która swoją sprawnością i inteligencją przewyższa niejednego młodzika, a ma już siedemdziesiąt lat. Tego jej zazdroszczę. Tym razem nasza bohaterka wyrusza, jak jej się wydawało w podróż swojego życia. Wybrała się do bardzo oryginalnego miasteczka o nazwie Last Stop na Florydzie. Prawda, że ciekawa nazwa miasta? Budzi lekką grozą. A to dopiero początek. Nasza nazwijmy ją książkowa babcia, uwielbia wpadać w kłopoty. Bez nich byłoby nudno. Oczywiście ja wam o nich nie opowiem, tylko odeślę was do przeczytania "Eksponatu".  Cieszę się, że autorka tym razem zmieniła otoczenie i pozwoliła swojej bohaterce wyjechać z Polski. Klementyna zasłużyła na odpoczynek. Tylko gdyby wiedziała, co ją tam spotka, na pewno zostałaby w domu. Chociaż znając jej temperament, nie zdziwiłabym się, gdyby jednak na nią pojechała. W końcu w jej żyłach płynie krew wojowniczki, która ratuje słabsze owieczki. Kogo tym razem obdarzy swoim ochronnym płaszczem?
Oprócz Klementyny poznacie również inne postacie godne waszej uwagi, między innymi: Sebastiana Wooda (poznacie go już na początku książki -- w prologu), Olivera Andersona, Adama Parkera i Annę Allen. Wszystkie te postacie coś połączy. Pytanie tylko co? W sekrecie powiem wam, że to będzie niebezpieczny nocny bieg. Czy nasza urocza staruszka weźmie w nim udział? Jak myślicie?
Katarzyna Puzyńska stworzyła ciekawą powieść, idealną na długie wakacje. Czyta się ją jednym tchem. Na końcu pozostaje niedosyt, że to już jest koniec.
Miłośnicy kotów znajdą również tutaj coś dla siebie.
Jeżeli uważacie, że tegoroczne lato jest za gorące, to zachęcam do przeczytania "Eksponatu". Zimowy klimat na pewno was ochłodzi albo nawet zmrozi.
Czy wzięlibyście udział w nocnym ultramaratonie? Nagroda będzie cenna, ale dotarcie do mety graniczyć będzie z cudem. Kto dotrwa, a kto przegra?
Zapraszam was w bardzo niebezpieczną przygodę. Tutaj znajdziecie między innymi zwłoki, mordercę, dobrze prowadzone dochodzenie, pokręcone dojście do prawdy, satysfakcję z czytania i nieprzespaną nockę. To ostatnie to z  własnego wyboru.
Dla niesamowitych emocji towarzyszących podczas poznawania fabuły warto czytać "Eksponat" od samego początku aż do samego końca, w ciągu jednego dnia.
Katarzyna Puzyńska pisze bardzo dobre kryminały, które na długo pozostają w pamięci. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku Klementyna Kopp do nas powróci.
Znajdziecie tutaj również motyw zemsty. Czy zemsta zawsze jest słodka? Czy raczej bywa tylko gorzka?
Jestem zachwycona cudowną i kryminalną okładką. Dużo mówi o fabule. Jeżeli nie boicie się krwi i uwielbiacie kryminały, to śmiało sięgnijcie po tę pozycję.
Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości Katarzyny Puzyńskiej, to radzę wam to szybciutko nadrobić. Warto stawiać na Polskich autorów.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Eksponatem" Katarzyna Puzyńska prezentuje nam swoją inną odsłonę - w gatunku kryminału, ale podszytą sporą dawką sensacji. Jest to pierwszy tom nowej serii kryminalnej, w której gwiazdą będzie była policjantka, bardzo charakterna kobieta, Klementyna Kopp. Tę postać czytelnicy mogą już znać z serii Lipowo, ale oczywiście jej znajomość nie jest potrzebna, by móc czerpać przyjemność z ,,Eksponatu". Jest to więc swego rodzaju spin-off, ciekawostka dla fanów Lipowa, ale i dobra okazja dla tych, którzy z prozą autorki się jeszcze nie znają - w końcu jest to też swojego rodzaju nowy początek. Historia rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Last Stop na Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Tam Klementyna wplątuje się w intrygę kryminalną, w której podejrzane ciało wyrzucone na plażę to dopiero sam początek przygód. Początek klimatyczny, budzący napięcie i może nawet lekką grozę, przyjemne skojarzenia z klasyką - postacie zostają przewiezione na zamkniętą wyspę, na której ma się odbyć maraton biegowy. Jednak to nie jedyny czas i miejsce akcji. Historia skacze pomiędzy teraz a wcześniej i pomiędzy różnymi stanami Ameryki, postaciami, które mieszkają w różnych zakątkach tego kraju. To pozornie osobne historie, które trudno złożyć w całość, bo i fabuła zdaje się do reszty nie pasować i klimat nieustannie się zmienia - jest tu klasyka, jest groza, jest thriller, jest trochę gangsterki i powieść detektywistyczna, a w końcu jest też sensacja, która zaczyna w historii dominować. Są i ciekawe tematy, i tajemnicze postacie. Dobra rozrywka, która trochę pomiesza w głowie czytelnika próbującego złożyć ją w jedną całość. A przede wszystkim jest to hołd autorki dla ulubionych amerykańskich pisarzy i ulubionego sportu.

Łaskun
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Łaskun

Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek...

Utopce. Audiobook
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Utopce. Audiobook

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska