Policjanci. Bez munduru

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-04-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Najpoważniejsze przestępstwa i najbrutalniejsze zbrodnie to ich codzienność. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny zdradzają swoje sekrety. Zabójstwa, rozboje, zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, narkotyki, sekcje zwłok to tylko część tego, z czym muszą się mierzyć. Jakie konsekwencje ma praca na pełnej adrenalinie? Ile prawdy jest w stereotypach dotyczących policjantów? Co tak naprawdę dzieje się za murami jednostek? Jak cienka jest bariera, którą każdego dnia można przekroczyć?

Katarzyna Puzyńska - psycholog i autorka bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie w kolejnych rozmowach z policjantami. Tym razem ukazuje funkcjonariuszy, dla których codziennością są sytuacje ekstremalne.

Kupując tę książkę, wspierasz rodziny funkcjonariuszy, którzy słowa roty ślubowania wypełnili do końca. Autorka połowę swojego honorarium przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Tagi: bóg Biografie i literatura faktu

Kup książkę Policjanci. Bez munduru

Opinie o książce - Policjanci. Bez munduru

Moją uwagę przyciągnęło nazwisko autorki, która raczej kojarzy mi się z całkiem dobrymi kryminałami.

Katarzyna Puzyńska to polska pisarka, z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu.

Tak naprawdę otwierając książkę nie wiedziałam czego do końca się spodziewać. Na pewno ukazanie pracy policjantów od kulis. Okazało się,że książka podzielona jest na swego rodzaju rozdziały. Pisarka rozmawia z kilkoma policjantami i policjantkami a każdy wywiad to osobny rozdział. Każde z nich pracuje w innym wydziale. Mamy tu przedstawiciela CBŚ, kryminalnych, technika kryminalistyki, medyka sądowego czy psychologa. Zabójstwa, rozboje, zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, narkotyki, sekcje zwłok to tylko część tego, z czym muszą się mierzyć. Jakie konsekwencje ma praca na pełnej adrenalinie? Ile prawdy jest w stereotypach dotyczących policjantów? Co tak naprawdę dzieje się za murami jednostek? Jak cienka jest bariera, którą każdego dnia można przekroczyć?

Każdy z bohaterów książki opowiada na mnóstwo pytań, czasami nawet podchwytliwych. Czasami odpowiedzi są rzeczywiście brutalnie szczere. A czasami mocno wymijające. Ale każda z tych wypowiedzi mówi jedno – w policji wcale nie jest lekko. Wytrzymują tylko najsilniejsze psychicznie jednostki.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Jednak pozostawiła pewien niedosyt. Mam chęć na książki o podobnej tematyce. Polecam tym, którzy chcą poznać pracę policjantów od wewnątrz.

Bardzo sensownie przeprowadzone wywiady z policjantami - tymi, których ciężej rozpoznać, bo pracują bez munduru. Od oficera CBŚP, przez dochodzeniowca, technika, kończąc na medyku sądowym.

Puzyńska porusza w tych rozmowach wiele istotnych kwestii - o stosunku przełożonych i współpracowników do kobiet, które służą w policji, o kwestiach niskich zarobków, o wykańczających nadgodzinach, brakach kadrowych, problemach ze szkoleniem młodych policjantów, kończąc na nadużywaniu alkoholu czy samobójstwach wśród policjantów.

Bardzo ciekawa i chyba sięgnę po pierwszy tom tego reportażu, który traktuje o policjantach z szeroko pojętej prewencji.

Dom czwarty
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Dom czwarty

Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do...

Trzydziesta pierwsza
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Trzydziesta pierwsza

Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym...