Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Ocena: 5.17 (6 g³osów)

Nazywam siê Aleks i mam dwana¶cie lat. Moim najwiêkszym problemem jest to, ¿e nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje siê badaniem, do czego s³u¿± rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Je¶li nie wiecie, o czym mówiê, znaczy, ¿e ¿yjecie trochê dawniej ni¿ ja. Pewnie jeste¶cie z pokolenia moich dziadków i my¶licie, ¿e podró¿e w czasie nie s± mo¿liwe. Otó¿ s±...

Aleks, S³oniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenosz± siê do roku 990. Maj± sprawdziæ, czy Mieszko by³ wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przysz³o¶ci nauka historii wygl±da zupe³nie inaczej... Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria ,,Ale historia..." z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej czê¶ci, przybli¿aj±cej czasy panowania Mieszka I, dowiecie siê miêdzy innymi, jak wydostaæ siê z ³ap handlarzy niewolników, do kogo udaæ siê po zatruciu wod± z rzeki, dlaczego ¿ona Mieszka nie chcia³a je¶æ, jak Polanie wysy³ali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.

Gra¿yna B±kiewicz - historyk, nauczycielka, pisarka. £odzianka. Ukoñczy³a wydzia³ filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie £ódzkim. Autorka kilkunastu ksi±¿ek. Za pierwsz± powie¶æ ,,O melba" otrzyma³a I nagrodê IBBY - Ksi±¿ka Roku 2002. Dwie kolejne: ,,Stan podgor±czkowy" (2003) i ,,Bêdê u Klary" (2004), tak¿e skierowane do m³odego odbiorcy, równie dobrze przyjête zosta³y przez doros³ych czytelników. ,,Korniszonek" (2004), powie¶æ dla dzieci, zosta³ uhonorowany przez Poznañski Przegl±d Nowo¶ci Wydawniczych i Bibliotekê Ossoliñskich jako Ksi±¿ka Jesieni 2004 r. ,,Muchy w butelce", powie¶æ przeznaczona dla nastolatków, nominowana zosta³a do nagrody literackiej ,,Srebrny ka³amarz 2008".

Gra¿yna B±kiewicz pisze z ogromn± przyjemno¶ci± zarówno dla doros³ych, jak i m³odych czytelników. Prowadzi te¿ warsztaty pisania bajek. Wiêcej na stronie www . grazynabakiewicz.pl

Artur Nowicki (ur. 1968) - jako ch³opiec marzy³, ¿eby zostaæ pilotem, dlatego najczê¶ciej rysowa³ samoloty. Pó¼niej chcia³ byæ czo³gist± i zacz±³ rysowaæ same bitwy pod Studziankami. My¶la³ te¿ o karierze krawca, ale nic z tego nie wysz³o. Tata ³ama³ sobie g³owê, co z niego wyro¶nie, a mama czêsto mówi³a, ¿e chyba ksi±dz, lecz nieznane s± ¼ród³a tego pomys³u.

Ostatecznie ukoñczy³ szko³ê ¶redni± jako mechanizator rolnictwa. Nie zd±¿y³ jednak popracowaæ w zawodzie, bo zrozumia³, ¿e to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydowa³ siê na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Czêstochowie (obecnie Akademia Jana D³ugosza). W 1993 roku otrzyma³ dyplom z wyró¿nieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i ksi±¿ek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i m³odzie¿y. Mieszka z rodzin± na wsi. Spêdza du¿o czasu w pracowni, gdzie wymy¶la i rysuje bohaterów kolejnych ksi±¿ek.

Informacje dodatkowe o Ale historia... Mieszko, ty wikingu!:

Wydawnictwo: Nasza Ksiêgarnia
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Dla m³odzie¿y

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ale historia... Mieszko, ty wikingu! - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2023-01-17, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, Posiadam, wspó³praca,

„Nic siê nie dzieje bez wiedzy w³adcy”

G³ównym bohaterem tej historii jest 12-letni Aleks, którego najwiêkszym problemem jest to, ¿e nie trafia tam, gdzie powinien… „nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas”. Jego tata jest recykloserem, czyli bada rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni, a mama – przeczesywaczk±, która szuka przedmiotów pozostawionych w „¶rodowisku historycznym”. „Je¶li nie wiecie, o czym mówiê, znaczy, ¿e ¿yjecie trochê dawniej ni¿ ja. Pewnie jeste¶cie z pokolenia moich dziadków i my¶licie, ¿e podró¿e w czasie nie s± mo¿liwe. Otó¿ s±…”.
Pan Cebula, nauczyciel historii, na lekcji zaplanowa³ wyprawê w X w. Uczniowie maj± sprawdziæ, czy Mieszko by³ Normanem czy nie. Aleks, S³oniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenosz± siê do roku 990. Szukaj±c odpowiedzi dowiedz± siê: do kogo udaæ siê po wypiciu „zatrutej” wody z rzeki, dlaczego ¿ona Mieszka przesta³a je¶æ, jak Polanie wysy³ali sobie wiadomo¶ci i dlaczego Polanie zaatakowali Wi¶lan. Czy j± znajd±? Przekonajcie siê sami.

Autorka stworzy³a niebanalny sposób na zaciekawienie czytelnika dziejami Polski. Wiele humorystycznych sytuacji i komiks pana Artura u³atwia przyswojenie faktów historycznych i ciekawostek, o których czytelnik nie przeczyta w podrêczniku.
Trudno mi uwierzyæ, ¿e minê³o ponad 20 lat od przyjêcia chrze¶cijañstwa, a ludzie nadal wierz± w bogów, bo wiadomo¶ci rozchodz± siê bardzoooo wolno. Dzi¶ wystarczy sekunda, aby poinformowaæ miliony ludzi o jakim¶ fakcie.
Dziêki ksi±¿ce czytelnik przekona siê, ¿e wa¿na jest wspó³praca i dobrze jest, kiedy mo¿na na kogo¶ liczyæ w trudnej sytuacji. Nie wolno siê te¿ wywy¿szaæ i twierdziæ, ¿e wszystko wie siê najlepiej. Nale¿y s³uchaæ tego, co mówi± inni i byæ otwartym na argumenty. Przyja¼ñ jest warto¶ci±, o któr± warto dbaæ, bo znajomych ma siê wielu, a prawdziwego przyjaciela wystarczy mieæ jednego.

Seriê polecam wszystkim tym, którzy chc± czego¶ ciekawego dowidzieæ siê o naszej ojczy¼nie. Gwarantujê Wam, ¿e zdobywaj±c wiedzê, bêdziecie siê ¶wietnie bawiæ.
Ju¿ siêgam po kolejn± ksi±¿kê z cyklu. Pomimo tego, i¿ jest ona skierowana do m³odego czytelnika, starszego równie¿ mo¿e zaciekawiæ.

Avatar u¿ytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 5, Przeczyta³am, dla dzieci,
Ta krótka powie¶æ historyczna opowiada o ch³opcu o imieniu Aleks, który ¿yje w przysz³o¶ci. W jego czasach jest ju¿ mo¿liwo¶æ podró¿owania w czasie. W³a¶nie w tej historii nauczyciel historii zwany Cebul± wysy³a ich klasê w czasy Mieszka. Ich zadaniem jest sprawdzenie czemu Mieszko jest zapisany w tekstach jako Dagome - czy by³ Normanem czy nie? Dzieci cofaj± siê do X wieku, bu sprawdziæ t± informacjê.
Avatar u¿ytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki w 2015 roku, Mam,
Od jakiego¶ czasu odnoszê wra¿enie, ¿e na rynku pojawia siê coraz wiêcej ksi±¿ek historycznych. Skierowane do ró¿nych grup czytelników, w ró¿nej formie i oprawie graficznej oraz (niestety) bardzo ró¿nej warto¶ci merytorycznej... Na szczê¶cie w moje rêce trafiaj± ostatnio tylko takie godne polecenia i o takiej w³a¶nie, bardzo udanej, ksi±¿ce s³ów kilka. Aleks ma 12 lat i jak ka¿dy ch³opiec w jego wieku chodzi do szko³y. Jak sam przyznaje jest strasznym pechowcem - potrafi siê zgubiæ nawet we w³asnym pokoju... Aleks ¿yje w przysz³o¶ci, wiec jego szko³a jest trochê inna ni¿ ta dzisiejsza. Szczególnie widaæ to w czasie lekcji historii, której uczy niejaki pan Cebula. Otó¿ nauczyciel ten uwa¿a, ¿e tego przedmiotu najlepiej nauczyæ siê przez obserwacjê, wiêc zamontowa³ w klasie ³awki, które s± maszynami do podró¿y w czasie. Wystarczy ustawiæ rok w którym chcemy siê znale¼æ i ³awka przenosi nas w przesz³o¶æ. Co do powrotu, to ka¿dy uczeñ ma wszczepiony komunikator, który po up³ywie okre¶lonego czasu przenosi go z powrotem do klasy. Proste? Niby tak, ale nie dla Aleksa... Tym razem pan Cebula wyznacza uczniom nastêpuj±ce zadanie: maj± przenie¶æ siê do X wieku i ustaliæ jak to by³o z tym Mieszkiem - by³ S³owianinem czy, jak chc± niektórzy badacze, Wikingiem? Aleks i jego koledzy udaj± siê do roku 990 i niemal natychmiast wpadaj± w k³opoty... Autork± ksi±¿ki jest Gra¿yna B±kiewicz - historyk, nauczycielka i pisarka. W przystêpny sposób przekazuje m³odemu czytelnikowi najwa¿niejsze fakty o naszym pierwszym historycznym w³adcy (nie jest tego zbyt wiele, bowiem ksi±¿ê Mieszko do celebrytów raczej siê nie zalicza³...) oraz o czasach w których przysz³o mu ¿yæ. W czasie pobytu w X wieku Aleks poznaje swojego rówie¶nika imieniem £uczek, który staje siê jego przewodnikiem po wczesno¶redniowiecznej rzeczywisto¶ci. A jest co ogl±daæ - ukryte w le¶nych ostêpach osady i ogromna jak na owe czasy poznañska katedra, wojsko ksi±¿êce i mnisi w ksi±¿êcej kancelarii, handlarze niewolników i wêdrowni kupcy, mo¿na by jeszcze wiêcej wymieniaæ, ale jedno jest pewne - ¿ycie w kraju Mieszka by³o dla dzieciaków z przysz³o¶ci bardzo ciekawe. W ksi±¿ce dla m³odego czytelnika niezwykle wa¿n± rolê odgrywaj± ilustracje. W tym wypadku ich autorem jest Artur Nowicki. Moim zdaniem wywi±za³ siê ¶wietnie z powierzonego mu zadania - czarno-bia³e, nieco schematyczne komiksowe rysunki s± dowcipne i pomys³owe oraz doskonale komponuj± siê z tekstem. "Mieszko, ty wikingu!" to pierwsza ksi±¿eczka z sygnowanej przez Nasz± Ksiêgarniê serii "Ale historia..." - mam nadziejê, ¿e na kolejne nie bêdzie trzeba czekaæ zbyt d³ugo.
Avatar u¿ytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 4, Przeczyta³am, 56 ksi±¿ek w 2015,
Chcê przeczytaæ, by przekonaæ siê, czy jest to twórcza (czy nieco odtwórcza) pozycja. "Osma¿ane kotlety" nie s± ani smaczne, ani zdrowe. W literaturze i filmie dla dzieci i m³odzie¿y niejednokrotnie przenoszono bohaterów w przesz³o¶æ. Osobi¶cie, najlepiej lubiê "wehiku³ czasu" z "Siedmiu ¿yczeñ": Dariusza, jego rodzinkê, Hatora i starcie: PRL/staro¿ytny Egipt. To by³a bomba! Czy ta ksi±¿ka bêdzie chocia¿ bombk±? Warto siê przekonaæ
Avatar u¿ytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,

Jak to siê sta³o, ¿e Mieszko by³ pierwszym królem Polski? Czy faktycznie przyj±³ chrzest i w którym roku? Dlaczego picie wody z nieznanych ¼róde³ koñczy siê wizyt± u Szeptuchy i do kogo w zasadzie ona szepce? Dlaczego myszom najbardziej smakuje „e” i jak Mieszko sta³ siê Dagome? A mo¿e Dagome sta³ siê Mieszkiem? Wybierzcie siê w podró¿ do 990 roku i odkryjcie, czy Mieszko mia³ w sobie krew Wikingów!

Aleks i jego koledzy maj± nietypowe lekcje historii. Mog± przenosiæ siê w czasie za pomoc± magicznych ³awek. Co wiêcej! Maj± pokrêconego nauczyciela, który uwielbia tworzyæ ró¿ne teorie i sprawdzaæ je w praktyce. Czy Aleksowi i jego grupie uda siê odnale¼æ normañskie pochodzenie pierwszego króla Polski i czy bêd± w stanie oprzeæ siê zakazowi ukazywania siê ludziom z przesz³o¶ci? Sprawd¼cie, czy wiecznie gubi±cy drogê Aleks, w koñcu odnajdzie w³a¶ciw± drogê i zaskarbi sobie sympatiê pewnej ¶licznej dziewczyny.

Gra¿yna B±kiewicz to historyk, nauczyciel i pisarz w jednym. W tej ksi±¿ce widaæ zarówno pasje historyczn±, jak i umiejêtno¶æ przekazania wiedzy m³odemu Czytelnikowi. A sami z do¶wiadczenia wiemy, jak ciê¿ko jest zainteresowaæ najm³odszych, a jeszcze trudniej zatrzymaæ ich uwagê na d³u¿ej ni¿ 5 sekund. Autorce „Mieszko, Ty wikingu” siê to udaje w stu procentach nawet u doros³ych – mia³a moj± pe³n± uwagê od pocz±tku do koñca! Oprócz ksi±¿ek dla dzieci i m³odzie¿y, Gra¿yna B±kiewicz napisa³a tak¿e kilka ksi±¿ek dla doros³ych, w tym „Bajki dla doros³ych”, które by³y zbiorem ¶wietnych opowiadañ o bardzo ludzkich historiach. Na du¿± uwagê w tej pozycji zas³uguj± tak¿e ilustracje autorstwa Artura Nowickiego, które bardzo pobudzaj± wyobra¼niê i idealnie komponuj± siê z t³em historycznym przedstawionym w ksi±¿ce. Kreska, któr± s± rysowane jest mi³a dla oka i z pewno¶ci± zachwyci nie tylko dzieci, ale i doros³ych.

„Ale historia” to cykl, który zapocz±tkowuje w³a¶nie „Mieszko, Ty wikingu”, skierowany do m³odszych odbiorców i maj±cy przedstawiæ fakty historyczne w zabawny i jednocze¶nie skutecznie edukacyjny sposób. Dziêki ilustracjom nawi±zuj±cym do komiksów i lekkiej stylistyce, ksi±¿ka bêdzie idealn± metod± na przekazanie suchej historycznej wiedzy bez standardowego zanudzania.

Avatar u¿ytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2023-04-12, Ocena: 5, Przeczyta³am, Moje 2023,

Rewelacyjna! Fantastyczno-przugodowo-historyczna! Du¿a dawka wiedzy o historii pocz±tkach naszego pañstwa podana w sposób bezbolesny. Wstawki komiksowe to strza³ w dziesi±tkê!

Inne ksi±¿ki autora
Ale historia Mamy niepodleg³o¶æ!
Gra¿yna B±kiewicz0
Ok³adka ksi±zki - Ale historia Mamy niepodleg³o¶æ!

Cze¶æ, jestem Ola i uwa¿am, ¿e ¿ycie jest super! Od pewnego czasu trenujê ju-jitsu. Trener twierdzi, ¿e mam zadatki na mistrzyniê i wytypowa³ mnie do zawodów...

A to historia!. Bursztynowy szlak
Gra¿yna B±kiewicz0
Ok³adka ksi±zki - A to historia!. Bursztynowy szlak

Historia dwóch ma³ych ch³opców, których po³±czy³ tytu³owy trakt. Lisyniusz jest Rzymianinem. Razem z ojcem, kupcem, wêdruje przez...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa