Chagall. Podróż przez Biblię. Nieznane studia i gwasze

Ten niecodzienny album zawiera 22 niepublikowane wcześniej prace Chagalla oraz 40 gwaszy o tematyce biblijnej. Powstały one na początku lat 30. XX w. i stanowią dwa cykle malarskie, którymi artysta rozpoczął swoje dzieło ilustracyjne Biblii, zakończone po II wojnie światowej kolekcją wydaną przez Tériade. Dla Chagalla Biblia to głównie teksty prorockie, jakkolwiek jego obrazy przywołują też wydarzenia z Księgi Rodzaju i Księgi Wyjścia. Prezentowane w albumie dzieła stanowią owoc współpracy wybitnych znawców Chagalla, którzy odkrywają przed nami ich znaczenie i miejsce w całej twórczości artysty. Ponadto przybliżają zaangażowanie historyczno-polityczne malarza oraz podejmują próbę lektury ikonograficzej ukazującej jego swoiste zaplecze filozoficzno-kulturowe. Niniejszy album to zatem niezwykła, naznaczona wrażliwością i talentem Chagalla wędrówka przez Stary Testament. Przedstawione dzieła z pewnością przyciągną zarówno koneserów osiadłego we Francji rosyjskiego malarza, grafika i kolorysty, jak i każdego, do kogo przemawia jego poetycki, pełen liryzmu i fantazji styl.

Autorzy: Sylwie Forestier, kurator sztuki w prestiżowych instytucjach muzealniczych we Francji, dyrektor Musée National Message Biblique Marc Chagall w Nicei; Nathalie Hazan-Brunet, kustosz kolekcji nowożytnej i współczesnej w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, organizatorka wystaw na temat Chagalla; Evgenia Kuzmina, autorka licznych publikacji o Chagallu i sztuce XX w.

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników interesujących się malarstwem Marca Chagalla, zwłaszcza doniosłą rolą obrazów biblijnych w jego twórczości.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- wspaniała kolekcja dzieł wielkiego mistrza, w tym zbiór 22 nieznanych prac Chagalla – akwareli, gwaszy, pasteli i rysunków – odkrytych dzięki pasji badaczy jego dorobku twórczego
- jedyna w swoim rodzaju wędrówka przez Biblię, gdzie słowo Pisma zinterpretowane jest przez wybitnego artystę, przekonanego o swym prorockim powołaniu
- profesjonalny, będący nowym spojrzeniem na dzieło Chagalla komentarz: opis zaprezentowanych prac artysty oraz eseje dotyczące jego inspiracji filozofią rosyjską XX w., odniesieniami do sztuki greckiej, rosyjskich ikon i zachodniego malarstwa.

Informacje dodatkowe o Chagall. Podróż przez Biblię. Nieznane studia i gwasze:

Wydawnictwo: Jedność