Dallas '63

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy'ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Gdyby można było ocalić JFK i zmienić bieg historii?

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry'ego Dunninga, dostaje wypracowanie - makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry'ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna...

Wkrótce potem przyjaciel Jake'a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake'owi szaloną - i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną - misję ocalenia Kennedy'ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswald i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake'a - życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

Informacje dodatkowe o Dallas '63:

Dallas '63 - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-03-10,

Kojarzycie może Oszukać Przeznaczenie? Film był niezwykle popularny ze względu na swój pomysł: grupa nastolatków, wiedziona impulsem jednej z dziewczyn, nie wsiada do samolotu tym samym unikając śmierci w katastrofie. Ponieważ jednak przeznaczenia nie można sobie bezkarnie oszukiwać, śmierć znajduje sposób na wykończenie, krok po kroku, pozostałej przy życiu grupki. Na ekranie obserwujemy, w jak misterny sposób dochodzi do wypadków każdego dzieciaka - raz zawieje firanka ostatecznie doprowadzając do pośliźgnięcia się delikwenta w wannie, innym razem spadnie długopis z półki, wywołując pożar w domu (jakoś tak, nie pamiętam szczegółów, ale zasadę zachowałam  ;))

Oszukiwać przeznaczenie będzie też Jake Epping, bohater "Dallas 63" cofając się w czasie, by udaremnić zamach na prezydenta Kennedy'ego. Dlaczego akurat ten zamach, dlaczego lata 60-te? King zdaje się darzyć t czasy niezwykłą estymą i sentymentem, i to jest największy walor jego książki. Mimo różnych ciemnych stron tych czasów (przyzwolenie na przemoc wobec kobiet, rasizm) zakochujemy się, razem z Jakiem, w klimacie lat sześćdziesiątych, w których ludzie potrafili tworzyć społeczności (niewirtualne), umieli tańczyć ("taniec to życie") i chętnie gościli się wzajemnie. Drugą wielką siłą opowieści jest historia miłosna, jaka przytrafia się Jake'owi. Historia, jakich w literaturze niewiele, pozbawiona ckliwości, nadmiernego sentymentalizmu, rodząca się pomału i z trudnościami, bardzo wiarygodna,, jeśli nie liczyć wątku podróży w czasie  ;).
Bardzo dobrze poprowadzony jest wątek Harveya Lee Oswalda, którego Epping, posiłkując się materiałami znanymi z przyszłości, obserwuje by nie dopuścić do zabójstwa prezydenta. A tym, co zagraża Eppingowi jest przeszłość, która "rezonuje, harmonizuje" i zasadniczo nie lubi wtrącania się w jej sprawy, dlatego zrobi bardzo dużo, by Jake'a zniechęcić do jego misji.
Karkołomnie brzmi? No pewnie! Ale trzyma się to wszystko dość mocno, King nie przesadza z elementami SF i chociaż opowieść chwilami jest zbyt rozwleczona (nie jestem specjalistką od autora, ale gość lubi powtarzać te same informacje po kilka razy), to jednak jest lekturą wyjątkową i wielce satysfakcjonującą. Jest również znakomicie przeczytana, więc jeśli nie boicie się 30 h słuchania, to zachęcam by właśnie w ten sposób się z nią zapoznać  :).

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2016-11-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Odktywane na nowo, Opinie, Stephen King,
"Przez moment wszystko nabrało wyraźnych kształtów, a kiedy tak się dzieje, widać, jak ulotny jest świat. Czyż wszyscy nie wiemy tego skrycie? To idealnie wyważony mechanizm wołań i ech udających koła i tryby, śniony zegar bijący pod tajemniczą szybą, którą zwiemy życiem. A za nim? Pod nim i wokół niego? Chaos, burze. (...) Wszechobecna pustka i zgroza otaczająca samotną, rozświetloną scenę, na której śmiertelnicy tańczą na przekór ciemności." Podróże w czasie, powroty do przeszłości, zaburzanie cyklicznego, kolistego biegu natury, próby ingerencji w Boski plan... Jak to się kończy? - Zawsze tak samo. Dysharmonią. To nieistotne, że intencje były dobre, bo jak mówi znane przysłowie: "Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane." Powroty..... Chcemy wracać, aby naprawić coś, co potoczyło się wbrew naszym oczekiwaniom, coś, co zaprzepaściliśmy, przeoczyliśmy. Wracamy i komplikujemy sprawy jeszcze bardziej. Co zatem pozostaje? Żyć tu i teraz, patrzeć w przyszłość - to Ona niesie nadzieję, bo przecież "żyć w przeszłości to trochę tak, jakby żyć pod wodą i oddychać przez rurkę." "Dallas'63" to wspaniała powieść. Skłania do wielu refleksji. Fantastyka dodaje akcji kolorytu, a wprowadzenie wątku romansowego łagodzi mocny przekaz dzieła.
Avatar użytkownika - hrysia
hrysia
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Genialna książka! Jedna z lepszych jakie kiedykolwiek czytałam;) Jej grubość oczywiści na plus;) wartka akcja, niesamowici bohaterowie, Jake z którym z łatwością można się utożsamić, romans w tle i moja ulubiona narracja pierwszoosobowa;) Czego chcieć więcej?
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-01-11,
Genialna książka, jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek czytałam! Jej grubość oczywiście na duży plus;) wartka akcja, niesamowici bohaterowie, Jake z którym z łatwością można sie utożsamić, realistyczne opisy lat 60, romans w tle i moja ulubiona narracja pierwszoosobowa;) czego chcieć więcej? Polecam serdecznie wszystkim!
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Moja biblioteczka: S. King,
King ostatnio pisze nierówno. Po niezbyt udanej kontynuacji "Lśnienia" czyli "Doktorze Sen" oraz "Joyland" - przyjemnej, ale krótkiej i jakoś nie zapadającej na dłużej w pamięci pozycji, zastanawiałam się czy sięgnąć trochę wstecz i zabrać za tak obszerną (ponad 800 stron) pozycję jak ta. Wcześniej nie miałam aż takich oporów ("To" chociaż równie obszerna pozycja wciągała bez reszty). Jednak jak cudownie czasami się rozczarować. Dallas `63 to doskonała pozycja dla wielbicielki Kinga i tych, którzy dopiero zaczynają z nim przygodę. Pełnokrwisty bohater, który odkrywa możliwość podróży w czasie oraz zmiany przeszłości poprzez próbę zapobiegnięcia zamachowi na prezydenta Kennedy`go, doskonałe opisy "tamtych czasów", wciągające historie poboczne, generalnie wszystko co tylko może być najlepszego w Kingu w jednym. Czy przeszłość tak łatwo da się zmienić? Kim jest tajemniczy człowiek z kolorową kartką? Jak się ma do tego efekt motyla? Czy zmieniając przeszłość nie wprowadzimy chaosu w przyszłości? Na te pytania odpowiemy sobie czytając książkę. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Po raz kolejny przekonałem się, że King ma stworzoną głowę do wylewania swej przogromnej wyobraźni na kartki papieru. Czapki z głów za jego pomysł, czapki z głów za przedstawienie postaci, czapki z głów za wymyślenie fabuły, czapki z głów za opis wyglądu poszczególnych miasteczek i czapki z głów za dobrą powieść, którą chce się czytać bo mocno wciąga w siedliska dobrej literatury. Zatem, chcę tańczyć z literaturą bo ,,taniec to życie". Polecam bardzo.
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Książka bardzo dobra ale są momenty lekko dłużące się. Powoduje to, ża akcja powieści zwalnia i niepotrzebnie odbiega od sedna. Super pomysł z wprowadzeniem nauczyciela, który ma przenieść się do roku 1963 i powtrzymać zabójstwo Kennediego. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy zmiana przeszłości mogłaby wyjść nam na dobre. Okazuje się, że lepiej nie ingerować w bieg historii, bo może to doprowadzić do nieszczęścia. King skupia się w swej powieści na efekcie motyla.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-09-22, e-booki,
Świetna książka. Niby wątek wałkowany już w n razy, jednak Stephen King stanął na wysokości zadania i pokazał, że nie zawsze warto wracać do tego co było kiedyś i to kiedyś poprawiać.
Avatar użytkownika - Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
Przeczytane:2011-11-17, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przeczytałem. Mogę w pełni wrócić do teraźniejszości. Od kilku lat jestem fanem książek Kinga. Wiadomo, zdarzają się lepsze, zdarzają się trochę gorsze. Bywa. A jaka jest "Dallas '63"? Świetna. Sam pomysł podróży w czasie- nic nowego. Poruszenie tematu zamachu na JFK- robi się ciekawie. Przeszło 850 str. No, będzie ciekawie. :) Zaczyna się dość szybko, kilkadziesiąt stron i jesteśmy w przeszłości. Kogo tam spotykamy? Nie powiem. :) Ale się uśmiechniecie, to na pewno. Przynajmniej jeśli historie Kinga nie są Wam obce. Znalazłem kilka takich 'dziewiętnastek', pewnie jest ich jeszcze więcej... Sama treść, hmm... Można zarzucić, że pewne rzeczy są zbędne. Że można było krócej. Tylko po co? Skoro każda strona to czysta przyjemność. Dużo detali, możemy nie tylko wyobrazić sobie jak wyglądała Ameryka tamtych czasów ale i jak podchodzono do życia. Kilka starych piosenek i internet pozwoliły mi jeszcze bardziej wczuć się w klimat...Po drodze poznajemy ciekawe postacie, miejsca i wydarzenia. Są i zaskoczenia, i rozczarowania, i wzruszenia... Groza też jest. Po prostu jest fajnie. Książkę pomimo pokaźnej grubości czyta się szybko co dobrze o niej świadczy. Ale przecież to King. No i zakończenie... Bardzo mi się spodobało. Naprawdę bardzo. Stephen King odwalił po raz kolejny kawał dobrej roboty. Kto już go zna ten nie będzie zawiedziony. A kto jeszcze nie- ma szansę poznać i być może nawet się zachwycić. Bo myślę, że jest czym. Myślę, że warto.
Avatar użytkownika - Furin
Furin
Przeczytane:2012-04-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Ta książka ma u mnie mocne 6! Jedna z najlepszych książek Kinga, i jedna z najlepszych jakie przeczytałem w życiu (a było ich nie mało). Wracałem do niej 4 razy. Za każdym razem śmiałem, wzruszałem a po przeczytaniu myślałem. Dallas '63 to pisarski geniusz. Pisanie w pierwszej osobie Kingowi wychodzi na zdrowie. Szybko potrafi zdobyć sympatię czytelnika. Od pierwszych stron do samego końca. Początek intryguje a później tylko ciągła eskalacja do samego końca. Ponad 800 stron a po ich przeczytaniu człowiek żałuje, że to koniec... Niezwykła historia, niezwykli bohaterowie. Wszystko na 6. A dla kobiet, info od faceta. Najładniejszy motyw miłosny o jakim w życiu zdarzyło mi się przeczytać! Polecam!
Książka, o której było ostatnio dość głośno. Przeczytałam ją z ciekawości i może dlatego, że jestem wielką fanką Stephena Kinga. Na tej książce również się nie zawiodłam. Głównym wątkiem jest podróżowanie w czasie głównego bohatera, który próbuje zmienić przyszłość ingerując w przeszłość. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje. Głównym bohaterem jest Jake Epping, a o możliwości podróżowania dowiaduję od swojego przyjaciela Ala. Ostatecznie głównym celem Jake staje się zapobiegnięcie śmierci Prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna F. Keneddiego. Książka bardzo wciągająca. Polecam
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
A gdyby tak można było zmienić historię? Stephena Kinga chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest bowiem autorem około pięćdziesięciu powieści, z czego chyba wszystkie stały się światowymi bestsellerami. Nie inaczej jest z Dallas '63. Jack Epping jest 35-letnim nauczycielem angielskiego w amerykańskim liceum. Prowadzi również zajęcia przygotowujące dorosłych do matury. Jednym z jego uczniów jest woźny, który w dzieciństwie przeżył rodzinną tragedię. Wydarzenie z pewnej halloweenowej nocy jest wciąż żywe w jego pamięci. To wspomnienie woźny opisuje Jackowi ramach pracy domowej. Nieoczekiwanie umierający właściciel baru - Al, zdradza Jackowi swój największy sekret - od wielu lat korzysta on z portalu pozwalającego cofnąć się do 1958 roku. Początkowe niedowierzanie szybko zmienia się w ciekawość i fascynację. Będąc wciąż pod wrażeniem wypracowania swojego ucznia, Jack zdaje sobie sprawę z możliwości jakie otwierają się przed nim dzięki portalowi. Są momenty - punkty zwrotne, w życiu człowieka, które rzutują na całe jego życie. Zmieniają je. Momenty złe, które nie powinny się wydarzyć. A gdyby tak można było, znając konsekwencje wydarzenia, cofnąć się w czasie i zapobiec czemuś? Coś naprawić? Jaki to miałoby wpływ na życie tego człowieka? Na jego otoczenie? Jednak Al nie powierzył swojej tajemnicy bezinteresownie. Pragnie, aby Jack zapobiegł zamachowi z 1963 roku, na co z powodu śmiertelnej choroby nie starczyło mu już sił. Powstrzymanie zamachowca, który oddał śmiertelny strzał do prezydenta Kennedy'ego, będzie miało wg. Ala ogólnoświatowe pozytywne konsekwencje. Wierzy bowiem, że może to uratować tysiące istnień, które pochłonęła wojna w Wietnamie. Jack zaopatrzony w notatki Ala i nową tożsamość przechodzi przez króliczą norę, cofa się w czasie i rozpoczyna swoją pięcioletnią podróż... Powieść została zakwalifikowana jako science-fiction i kryminał polityczny, ja ze swojej strony dodałabym jeszcze powieść obyczajowa i romans. No właśnie romans. Wydawać by się mogło, że cała fabuła będzie się skupiała wokół zamachu, jednak głównym wątkiem jest tu miłość, która wbrew początkowym planom zawładnęła Jackiem i niewątpliwie miała wpływ na podejmowane przez niego decyzje. King stworzył (jak to zwykło się pisać) pełnokrwistych bohaterów. Mają swoje słabostki i przyzwyczajenia, swoją historię i marzenia. Prowadzą zwyczajne życie. Raz są szczęśliwi, innym razem samotni, miewają wypadki, spędzają upojne chwile. Dzięki temu po raz kolejny odkrywam wielki talent Kinga do tworzenia świata wielowymiarowego i tętniącego życiem. Napisanie niniejszej powieści (oryginalny tytuł 11/22/63) wymagało od autora zgromadzenia licznych materiałów na temat sprawy zabójstwa J.F. Kennedy'ego i realiów życia Stanów Zjednoczonych z lat 1958-63. Realizmu dodają prawdziwe historyczne postaci, wypowiedzi i wydarzenia. A wszystko to w rytmie "In the mood". Nie da się ukryć, że powieść jest bardzo długa. Przy tylu stronach niestety nie dało się uniknąć dłużyzn, głównie za sprawą nadmiernego rozbudowania pobocznych wątków. Jednak mimo kilku nużących momentów, powieść układa się w logiczną, spójną i niezwykle wdzięczną historię.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Co się dzieje gdy chcemy zmienić przeszlość? Co by było gdyby Kennedy nie został zastrzelony? Czy naprawdę świat by zyskał? Przeszłość harmonizuje. Przeszłość jest nieustępliwa. Książka wciągneła mnie natychmiast, od pierwszych stron. Świetna fabuła, mistrzowskie połączenie wątków. Polecam.
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Absolutne arcydzieło! Zdecydowanie, jak dotąd, najlepsza książka Stephena Kinga, jaką przeczytałam. Książka opowiada o podróży w czasie do schyłku lat 50-tyvh i początku 60-tych, podczas której to główny bohater - nauczyciel angielskiego ze szkoły średniej, stawia sobie zapobiegnięcie zamachowi na prezydenta Johna F. Kennedy. Ponieważ jednak podróż w czasie jest możliwa jedynie do roku 1958, główny bohater musi przeżyć w ówczesnej Ameryce blisko ponad 5 lat.. Książka ta jest wspaniałą i niezwykle wciągającą rozrywką o niesamowitym klimacie Ameryki lat 50-tych, która po prostu zachwyca w każdym calu. Liczne poboczne wątki, m.in. romans głównego bohatera, dodają powieści niesamowitego kolorytu i świeżości, przez co czyta się ją z zapartym tchem. Polecam!
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - fantastyka",
Fabuła powieści skupia się wątku podróżowania w czasie i ingerencji człowieka w przeszłość, tak by w ten sposób zmienić bieg historii świata. Głównym bohaterem książki jest Jake Epping - trzydziestokilkuletni nauczyciel języka angielskiego w niewielkim miasteczku Lisbon Falls, położonego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pewnego razu przyjaciel Jake - Al, zdradza mu sposób na podroż w czasie do roku 1958. Po wielu wahaniach Jake podejmuje owe wyzwanie i decyduje się na powrót do przeszłości. Głównym motywatorem jego decyzji staje się cel zapobiegnięcia zamachowi na prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy
Avatar użytkownika - ladowarka
ladowarka
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
Jako wierna fanka Kinga jestem delikatnie zawiedziona ksiazka-niby ciekawa, ale nie czytalam jej tak,jak innych jego dziel- ba! zdarzalo mi sie ziewac :-D

Mistrzostwo w pięknym wydaniu. King prowadzi nas przez podróż w czasie do lat sześćdziesiątych. Jake/George Epping/Amberson przybyła do przeszłości, aby poprawić bieg wydarzeń świata. Ale przeszłość jest nieustępliwa, harmonizuje i żarłocznie pilnuje, aby w niej nic nie namieszać. Miłość jest jednak silniejsza nawet od niej.

Książka trzyma w napięciu i naprawdę trudno się od niej oderwać. King po mistrzowsku kreśli czytelnikowi świat sprzed ponad 60 lat. I bardzo starannie się do tego zadania przygotował (o czym można sie owiedzieć w posłowiu autora).

Słownictwo nawiązuje do dawnych czasów. Nawet akcenty mieszkańców Derry, Dallas czy Jodie są opisane przez narratora. Książka zdecydowanie dopieszczona, bo jak się okazuje czekała na kończenie wiele wiele lat. Warto było poczekać. Wspaniała podróż! Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - lily_rose
lily_rose
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Na "Dallas'63" natykałam się w Empiku parę razy i jednak wybierałam inną powieść Kinga. Motyw zabójstwa Kennedy'ego mnie zniechęcał, bo ta historia jakoś mnie nie interesowała. Ale w związku z tym, że szukałam książki, którą będę mogła poczytać w Święta - długą i wciągającą bez reszty - weszłam tu, na stronę i czytałam opinie o poszczególnych dziełach Kinga. Ku mojemu zaskoczeniu powieść "Dallas'63" była bardzo dobrze oceniana. Kupiłam i nie żałuję :) Książkę pochłonęłam w 3 dni.
Zacznijmy od początku...
Od pierwszych stron poczułam sympatie do głównego bohatera - Jake'a/ George'a Ambersona.
To ten typ bohatera, który u Kinga lubię - inteligentny, wrażliwy, pomysłowy - a jednocześnie przeciętny (w domyślę - mógłby być każdym z nas). Zwykły człowiek, nauczyciel, który nagle zostaje wciągnięty w wir spraw, o których nawet nie śnił. Tak jak Jake poczułam przypływ współczucia dla Harry'ego Dunninga. Zrozumiałe jest, dlaczego wypracowanie woźnego zrobiło na nauczycielu takie duże wrażenie. Zresztą świetnie obrazuje to cytat:
"Dlatego, że praca była dobra, i dlatego, że jego ból wywołał emocjonalną reakcję we mnie, jego czytelniku. A czy nie to właśnie powinna robić proza godna piątki z plusem? Wywoływać reakcje?"
Świetnie słowa! O to właśnie chodzi przecież w literaturze!
Podobał mi się pomysł z portalem czasowym. Miał w sobie coś, o czym każdy z nas jako dziecko marzył - królicza nora do innego świata, niczym z Alicji w Krainie Czarów. W tym przypadku portal znajdował się w miejscu tak niepozornym, jak spiżarnia Ala.
Ale od początku niepokoił mnie Człowiek z Żółtą Kartką. Czułam, że nie jest tam bez przyczyny...
Miasteczko z 1958 roku? Rewelacyjnie opisane. Naprawdę miałam ochotę napić się piwa korzennego od Franka (choć nie przepadam za alkoholem). Zaczęłam się zastanawiać - jak to by było cofnąć się w czasie w Polsce o 50 lat? Czy piwo i jedzenie też miałoby inny, "pełny" smak? Piwo
Derry - jak żałowałam, że nie przeczytałam najpierw "To"! Wtedy inaczej patrzyłabym na to miasteczko. Niestety widziałam tylko film.
Derry jest przedstawione fascynująco - mrocznie, niepokojącą. Tak jak napisał King - Derry cuchnie. Cuchnie, aż z kart książki. Czytelnik czuje, że naprawdę złe miejsce... Część z ojcem Harry'ego bardzo mi się podobała.
Dobrze, że King pokazał, że te czasy w Ameryce, to nie tylko sielanka. Motyw z toaletą dla Pań, Panów i Kolorowych bardzo trafnie obrazujący.
Miasteczko Jodie - dało trochę wytchnienia po mrocznym Derry.
Związek z Sadie?
Nie powiem, żeby jakoś szczególnie mnie wzruszył, choć mimo wszystko polubiłam tę postać. Choć w roli ukochanej Jake'a widziałabym raczej dziewczynę przebojową, butną i odważną - trochę wyprzedzającą swoje czasy! Za to mieliśmy Sadie - delikatną, naiwną, nie stawiającą za często niewygodnych pytań.
Dla mnie powieść znajduje się w TOP 5 powieści Kinga.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2019-10-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

No i mam zgryz... Zawsze uważałem, że najlepszą powieścią Kinga była Dolores. Nawet już nie pamiętam szczegółów, ale wiem, że po skończonej lekturze byłem wniebowzięty kunsztem i doskonałością treści i jej realizacją. Myślałem, że nic już mnie aż tak nie wciągnie. A już na pewno nie podejrzewałem o to cegły, jaką jest Dallas'63. W podobnych rozmiarach był Bastion - świetny, To - takie sobie, czy Pod kopułą - dobre. Ale Dallas było genialne. Może nie od pocztątku, bo przez pierwsze dni czytałem niecałą setkę stron - czyli standardowo. Jednak trochę przed połową książki byłem gotów poświęcać jej każdą wolną chwilę. Dziś przeczytałem 350 stron i dobrnąłem do końca. Zakończenie - pewnie mogło być lepsze, ale to też było doskonałe. Genialna książka - z całą pewnością najlepsza, jaką czytałem w 2019 i chyba najlepsza Kinga (muszę wrócić do Dolores). W każdy razie - jestem zachwycony!

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2018-11-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Powieść jest fantazją na temat ingerencji w historię. Kiedy 35-letni nauczyciel Jake Epping dowiaduje się, że poprzez spiżarnię jego przyjaciela można przenieść się w czasie, postanawił zapobiec kilku wydarzeniom z przeszłości. Staje się kimś w rodzaju anioła stróża, który ratuje bezbronnych, tyle że skutki jego działań nie są takie, jak przewidywał. Wraca do przeszłości, by min. zapobiec zamachowi na prezydenta Kennedy’ego. Ciężkawa w czytaniu i co ukrywac, miałam wrażenie, że temat jest nieco odgrzewany.

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2023-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dziewczyna, która pokochała Toma Gordona
Stephen King0
Okładka ksiązki - Dziewczyna, która pokochała Toma Gordona

Jest to historia kilku dni życia dziewięcioletniej dziewczynki imieniem Trisha. Niedługo po trudnym rozwodzie rodziców, opętana manią pieszych...

Der Gesang der Toten
Stephen King0
Okładka ksiązki - Der Gesang der Toten

So unterschiedlich die Geschichten in diesem Band auf den ersten Blick erscheinen – sie alle demonstrieren, wie Stephen King es schafft, mit verborgenen...