Dallas 63. Audiobook

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2018-08-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381239622
Czyta:
Tytuł oryginału: 11/22/63
Dodał/a opinię: Magdalena Maciejewska

Ocena: 5.3 (43 głosów)
Inne wydania:

Kojarzycie może Oszukać Przeznaczenie? Film był niezwykle popularny ze względu na swój pomysł: grupa nastolatków, wiedziona impulsem jednej z dziewczyn, nie wsiada do samolotu tym samym unikając śmierci w katastrofie. Ponieważ jednak przeznaczenia nie można sobie bezkarnie oszukiwać, śmierć znajduje sposób na wykończenie, krok po kroku, pozostałej przy życiu grupki. Na ekranie obserwujemy, w jak misterny sposób dochodzi do wypadków każdego dzieciaka - raz zawieje firanka ostatecznie doprowadzając do pośliźgnięcia się delikwenta w wannie, innym razem spadnie długopis z półki, wywołując pożar w domu (jakoś tak, nie pamiętam szczegółów, ale zasadę zachowałam  ;))

Oszukiwać przeznaczenie będzie też Jake Epping, bohater "Dallas 63" cofając się w czasie, by udaremnić zamach na prezydenta Kennedy'ego. Dlaczego akurat ten zamach, dlaczego lata 60-te? King zdaje się darzyć t czasy niezwykłą estymą i sentymentem, i to jest największy walor jego książki. Mimo różnych ciemnych stron tych czasów (przyzwolenie na przemoc wobec kobiet, rasizm) zakochujemy się, razem z Jakiem, w klimacie lat sześćdziesiątych, w których ludzie potrafili tworzyć społeczności (niewirtualne), umieli tańczyć ("taniec to życie") i chętnie gościli się wzajemnie. Drugą wielką siłą opowieści jest historia miłosna, jaka przytrafia się Jake'owi. Historia, jakich w literaturze niewiele, pozbawiona ckliwości, nadmiernego sentymentalizmu, rodząca się pomału i z trudnościami, bardzo wiarygodna,, jeśli nie liczyć wątku podróży w czasie  ;).
Bardzo dobrze poprowadzony jest wątek Harveya Lee Oswalda, którego Epping, posiłkując się materiałami znanymi z przyszłości, obserwuje by nie dopuścić do zabójstwa prezydenta. A tym, co zagraża Eppingowi jest przeszłość, która "rezonuje, harmonizuje" i zasadniczo nie lubi wtrącania się w jej sprawy, dlatego zrobi bardzo dużo, by Jake'a zniechęcić do jego misji.
Karkołomnie brzmi? No pewnie! Ale trzyma się to wszystko dość mocno, King nie przesadza z elementami SF i chociaż opowieść chwilami jest zbyt rozwleczona (nie jestem specjalistką od autora, ale gość lubi powtarzać te same informacje po kilka razy), to jednak jest lekturą wyjątkową i wielce satysfakcjonującą. Jest również znakomicie przeczytana, więc jeśli nie boicie się 30 h słuchania, to zachęcam by właśnie w ten sposób się z nią zapoznać  :).

Zobacz opinie o książce Dallas 63. Audiobook

Kup książkę Dallas 63. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Siostrzyczki z Elurii
Stephen King0
Okładka ksiązki - Siostrzyczki z Elurii

Roland Deschain, bliski śmierci po ataku Powolnych Mutantów, zostaje przygarnięty przez grupę Sióstr specjalizujących się w tym co można...

Cztery pory roku
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cztery pory roku

Zbiór 'Cztery pory roku', wydany uprzednio jako 'Skazani na Shawshank', rozsławiła pierwsza nowela przeniesiona na ekran kinowy Franka Darabonta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje