Im mroczniej, tym lepiej

Nowa książka Stephena Kinga! 12 wyjątkowych opowieści króla grozy.

W zbiorze znalazły się króciusieńkie nowelki, długie opowiadania, a także minipowieści.

Historie zawarte w zbiorze Im mroczniej, tym lepiej reprezentują różne gatunki. Są tu opowieści grozy, horrory, kryminały, opowieści obyczajowe.

Stephen King w książce Im mroczniej, tym lepiej zabiera nas do Derry, Castle Rock oraz na Florydę. Jego opowieści budzą zgrozę, ale potrafią też rozbawić do łez. Jedno jest pewne: napięcie w nich nie opada nawet na moment.

Stephe King znów zgłębia mroczne aspekty życia. Pisze o sennych koszmarach, zwyczajnych lękach, amerykańskiej codzienności i spotkaniach z kosmitami. Zawsze mamy tu ogromną radość z lektury, jest wzruszająco, zabawnie lub – obrzydliwie.

Mamy w zbiorku opowieść o dwóch facetach, którzy wychowali się w niewielkim miasteczku w Maine – do czasu, gdy pewna tajemnica zmieniłą ich życie. Jest też historia człowieka, który zawinił złym snem o miejscu, w którym popełniono brutalną zbrodnię.

Jedno jest pewne: żadna z tych historii nie pozostawi Was obojętnymi!

Informacje dodatkowe o Im mroczniej, tym lepiej:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2024-05-22
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: You like it darker
Tłumaczenie: Janusz Ochab

Tagi: groza opowiadania

Kup książkę Im mroczniej, tym lepiej

Im mroczniej, tym lepiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Im mroczniej, tym lepiej" Stephena Kinga to zbiór 12 mrocznych opowiadań, w których nie ma straszenia klaunami czy duchami. Jest za to straszenie tym, czego boi się każdy człowiek - śmiercią, przemijaniem i bezradnością.

Widać tutaj, że King i jego twórczość się zmieniają. Czy na gorsze? Oczywiście, że nie. Jednak odnoszę wrażenie, jakby ten zbiór był zdecydowanie dojrzalszy od jego pozostałych książek. Nie jesteśmy już zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni z potworami, a przyglądamy się światu i prowadzimy rozważania na temat przemijania, życia i pożegnań.

Jak na antologię przystało, zawiera ona przeróżne opowiadania. Jedne podobają się bardziej, inne natomiast mniej. Jednak gdybym miała wybrać trzy ulubione, byłyby to z całą pewnością: ,,Strzeżcie się snów", ,,Wszystkowiedzący" oraz moje ulubione ,,Zły sen Danny'ego Coughlina", w której warstwa psychologiczna dosłownie mnie powaliła.

Co najbardziej mnie uderzyło, to fakt, że autor ma pewien problem z zakończeniem niektórych opowiadań. Ucina historię i brakuje jej puenty. Chociaż może to zabieg zamierzony, aby zmusić czytelnika do dłuższych rozważań na temat tego, co przeczytał?

,,Im mroczniej, tym lepiej" to zbiór 12 naprawdę świetnych opowiadań. Może nie pozbawionych wad, ale naprawdę wciągający i powodujący, że trudno się od nich oderwać. Serdecznie POLECAM!

Opowieści makabryczne
Stephen King0
Okładka ksiązki - Opowieści makabryczne

"Opowieści makabryczne", oryginalny komiks Stephena Kinga, który po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, to smakowity kąsek dla wszystkich...

Outsider
Stephen King0
Okładka ksiązki - Outsider

Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska