Sklepik z marzeniami

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-01-07
Kategoria: Horror
ISBN: 9788378858065
Liczba stron: 672
Tytuł oryginału: Needful Things
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski

Ocena: 4.8 (46 głosów)

Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić 'wszystko, o czym zamarzysz'. Ceną za zrealizowanie marzenia nie są jednak pieniądze, lecz spłatanie współobywatelowi pozornie niewinnego figla. W rzeczywistości, spełniając ludzkie pragnienia, Gaunt niewoli dusze swoich klientów. Żaden bowiem nie potrafi wyzwolić się z mocy swoich spełnionych marzeń, znieść myśli, że mógłby utracić to, co udało mu się zdobyć jakimś cudem. Tylko Pangborn, miejscowy szeryf, będzie próbował przeciwstawić się przybyszowi. Czy bez pomocy sił nadprzyrodzonych uda się odnieść zwycięstwo w walce z czarną magią? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić? Pangborn ma także pewną słabość – bardzo chciałby poznać sekret tajemniczej śmierci swojej żony i dziecka...

Kup książkę Sklepik z marzeniami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sklepik z marzeniami

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Proszę do środka, proszę, niech pani podzieli się z nami odrobiną swojego szczęścia!"

Uważaj, o czym marzysz, czego sobie życzysz, bo niekiedy marzenia i życzenia mogą stać się prawdziwym koszmarem, zwłaszcza kiedy chęć zdobycia czegoś pożądanego przesłania zdrowy rozsądek i właściwe podszepty intuicji. Książka będąca przykładem rewelacyjnego budowania napięcia. Początkowo zwyczajność, codzienność, lekkość, lecz za sprawą kilku niewinnych zdarzeń, drobnych sygnałów wysyłanych przez mroczne siły, atmosfera gęstnieje, przeradza się w ciężką i duszną, pojawia się coś niepokojąco drażniącego, trudnego do zdefiniowania zagrożenia, nieuświadomionej złowróżbności, zła czającymi się za filarami społecznymi, a później wymyka się spod kontroli i obdarza tragedie najwyższym stopniem dramaturgii. Co ciekawe, za nic nie chce się opuszczać stron powieści.

Małomiasteczkowy klimat, uzewnętrzniony w okazałości ludzkich dusz, z jednej strony leniwy i senny, z drugiej, kiedy zaczyna się dziać coś nieoczekiwanego, odbiegającego od rutyny, staje się pobudzony, ekspresyjny, a przy tym przesiąknięty plotką i sensacją. Frapujące sprawy małych społeczności, w których doskonale można zaobserwować skomplikowaną, a może jakby na przekór, prostą naturę człowieka. Wchodzimy w różnorodne przywary i zalety, spoglądamy na nie zarówno z szerokiej, jak i indywidualnej perspektywy. Dochodzimy do istoty prawdy skrywającej się w pamięci zbiorowej mieszkańców, wiedząc, że ich osobiste odczucia pokryte są kurzem tajemnic i sekretów. Stopniowe odkrywanie staje się źródłem rozrywki i interpretacji.

Mistrzowsko odmalowane portrety psychologiczne postaci, podziwiamy ich różnorodność i bogactwo, stają się solidną grupą reprezentatywną mieszkańców pozornie spokojnego amerykańskiego miasteczka, jednego z wielu w Main. Paleta dobrych i złych cech, jasnych i ciemnych zakamarków duszy, mniej lub bardziej przyjaznych przyzwyczajeń. Rzeczywistość Castle Rock nakreślona tak udanie, że wywołuje wrażenie obecności i zaangażowania czytelnika w sprawy lokalnej społeczności. Wirtuozowsko oddana relacja mechanizmów zachowania się zbiorowości, jedni pociągają drugich, a zarazem wszyscy mocno uzależnieni są od opinii innych. Powieść rozbudowana, wielowarstwowa, zajmująco prowadząca po głównej fabule, ale również pozwalająca nacieszyć się szczegółowo nakreślonymi bocznymi wątkami i detalicznymi opisami, które tylko pozornie mało wnoszą do książki, tak naprawdę fantastycznie współuczestniczą w jej tworzeniu i odbieraniu. Uwielbiam książki Kinga właśnie za otoczkę towarzyszącą scenariuszowi zdarzeń, za gawędziarski ton opowieści i wyjątkową dbałość o niuanse.

Pewnego dnia w Castle Rock pojawia się ktoś, kto doskonale wyczuwa osobowości, intencje i pragnienia ludzi, bezbłędnie odczytuje społeczne relacje, zdolny jest do perfidnej manipulacji dzięki zdobytym spostrzeżeniom i obserwacjom, interesują go zwłaszcza słabości, kompleksy, lęki i uprzedzenia. Do czego doprowadzi nakręcająca się spirala przysług i psikusów będących walutą w sklepiku z marzeniami? Jak zmienią się mieszkańcy? Czy można zastopować lawinę nieszczęść i katastrof?

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Opinie, Stephen King,
"Dla Lelanda Gaunta dusze były trofeami: jak poroże dla myśliwego czy wypchana ryba dla wędkarza. W dzisiejszych czasach dusze nie miały żadnego praktycznego znaczenia, ale nadal zbierał ich tyle, ile tylko dał radę (...) Zbieranie dusz należało do reguł gry." A gra, którą miałam okazję obserwować była .... przednia! Kupujesz marzenie, wychodzisz ze sklepu i zabawa się zaczyna. Wciąga cię w ciemną otchłań, jak ruchome piaski. Każdy twój gest i ruch przybliża cię do nieuniknionej katastrofy. Nie ma odwrotu, gdy poddasz się marzeniom! ..................... Myślałam, że przeczytałam już najlepsze książki Stephena Kinga, że mnie już nic nie zaskoczy. Błąd. "Sklepik z marzeniami" to kolejna bardzo mroczna perełka na długie wieczory. Polecam. "Leland Gaun stał z rękami założonymi na plecach w oknie dużego pokoju mieszkania nad "Sklepikiem z marzeniami" i przyglądał się miasteczku Castle Rock..."
Link do opinii
Avatar użytkownika - jestempsychiczny
jestempsychiczny
Przeczytane:2014-11-15,
Stephen King to autor wielu poczytnych książek. Tej książce również nie zabrakło magii i pewnej dozy grozy. To historia o ludzkich ułomnościach, ludzkich żądzach i zaślepieniu. Dopiero gdy opadają klapki człowiek poznaje swoją własną wartość i to kim naprawdę się stał kiedy jego najskrytsze marzenia spełniają się. Jedyne co mi się nie spodobało w książce to finał zapisany na ostatnich stronach ,,Sklepiku z marzeniami''. Po prostu zupełnie inaczej go sobie wyobrażałem. Nie zamierzam jednak ujawniać swojego żalu do autora za to. Zachęcam do wgłębienia się w tą magiczną mroczną historię. Na zakończenie dopowiem, że ta książka to lektura na kilka a nawet na kilkanaście wieczorów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Silence87
Silence87
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ta książka to całkowity fenomen. Jest kolejnym dowodem na to że King jest mistrzem. Cała historia jaką przedstawił od samego początku jest interesująca. Wstęp, w którym autor opisuje mieszkańców i miasteczko jest genialny poprzez bezpośredni zwrot do czytelnika czuje się z nim więź. Naprawdę bardzo polecam tę książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - famefatale
famefatale
Przeczytane:2013-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
King jak zwykle dał rady, trzyma w napięciu, polecam!
Link do opinii
Klimat fantastyczny. Książka, która na długo utkwiła mi w pamięci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-08-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Pomysł był dobry - wykonanie już średnie. Przyznam szczerze, że do przeczytanie tej książki zachęcił mnie tytuł. Gdy zaczęłam czytać książkę strasznieee mi się dłużyła. Przez większą część pan Gaunt w pewnym sensie układał kostki domina a na koniec książki je popchnął Wszystko zaczęło się sypać i dopiero wtedy zaczęła się konkretna akcja. Książka nie była zła, choć świetna też nie. Pomimo tego polecam fanom Kinga.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2008-04-01, Ocena: 2, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Sprzedawca powoli odkrywa przed czytelnikiem swoje prawdziwe intencje. Do połowy książka "Sklepik z marzeniami" ciągnie się zatem, powoli rozwija, wręcz nudzi, a potem... wiadomo co się zdarzy, wiadomo kto zacz, ten dziwny sklepikarz..., zatem gdy się zaczyna rokręcać - cóż to za niespodzianka? Ciąg dalszy i finał przewidywalny, więc treść nie zawiera jakiegokolwiek smaczku. Niestety, ale jak sięgam pamięcią, to jest jedyna książka jakiej nie skończyłam czytać i nie skończę, ponieważ pozbyłam się tej pozycji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - brakperspektyw
brakperspektyw
Przeczytane:2010-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam, strasznie wciąga ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - cod
cod
Ocena: 5, Czytam,
Dla mnie absolutny faworyt jeśli chodzi o małomiasteczkowe powieści Kinga. Świetny klimat, straszliwie wciągająca i dająca masę satysfakcji po przeczytaniu. Świetna rzecz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2022-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytanie w 2022 roku,

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Kinga. Czyta się niezwykle lekko. Treść niebardzo dla mojej empatycznej duszy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2022-08-31, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anula14102
anula14102
Przeczytane:2019-02-27, Przeczytałam,
Inne książki autora
Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika
Stephen King0
Okładka ksiązki - Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków...

Rage
Stephen King0
Okładka ksiązki - Rage

At 9.05 a.m. in Room 16 of Placerville High School Mrs Underwood realised that she had to go back to the basics in Algebra. The exam results had not been good......

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy