Krąg

Na pozór zwyczajne miasteczko Engelforts, w którym dzieją się dziwne rzeczy. Sześć dziewczyn właśnie rozpoczęło naukę w lokalnym liceum. Nic ich ze sobą nie łączy, każda z nich jest inna.

Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny spotykają się w parku. Nie wiedzą jak, ani dlaczego się tam znalazły. Odkrywają, że drzemią w nich tajemne moce, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo... Aby przeżyć, muszą działać wspólnie, tworząc magiczny krąg. Od tej chwili szkoła staje się dla nich sprawą życia i śmierci…

Informacje dodatkowe o Krąg:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-10-17

Kup książkę Krąg

Krąg - opinie o książce

Avatar użytkownika - saphereaude
saphereaude
Przeczytane:2017-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, "Wyzwanie - fantastyka 2017", Mam,
Dziwna, lecz ciekawa historia kilku nastolatek, które dowiadują się, że są Wybranymi. Momentami wspaniała i porywająca, innym razem zaś męcząca i nudna. Idealna dla kogoś kto lubi połączenie magii rodem z Salem oraz nastoletnich problemów.
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,

Budzisz się rano i czujesz swąd. Ewidentnie coś się pali. Nie widzisz jednak dymu ani ognia. Przewracasz się na drugi bok i uświadamiasz sobie, że to twój zapach. To ty pachniesz spalenizną. Tylko... jak to możliwe? Przecież nie byłaś wczoraj na grillu, nie przechodziłaś obok żadnego ogniska, rodzina nie paliła w kominku... a nawet gdyby, to przecież kąpałaś się przed snem... No nic, nie możesz przecież pójść do szkoły z cuchnącymi włosami. Ruszasz więc pod prysznic, a potem... zupełnie wylatuje ci z pamięci, co było nie tak... dlaczego kąpałaś się rano... czyżby coś ci się przyśniło? Zapewne. Niestety, jak się okazuje, z podobnym odczuciem, pewnego dnia, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego obudziło się kilka osób zamieszkujących niewielkie miasteczko w Szwecji - Engelsfors. Dokładnie sześć zupełnie różnych dziewczyn przeżywa bardzo podobny poranek, a do tego niektóre z nich zauważają u siebie pewne dodatkowe, magiczne zmiany. Nie ma się w końcu czym przejmować, trzeba iść do szkoły: uciec od rodziny, zdobywać wiedzę, gnębić innych uczniów, udawać niewidzialną, olewać wszystkich, albo spotkać się z ukochanym chłopakiem. Dla części z tych dziewczyn szkoła to przymusowe zło, dla innych - jedyna ucieczka od rzeczywistości. Jedną z bohaterek jest Minoo Falk-Karmin, szkolna kujonka, która od pierwszego wejrzenia zakochała się w nauczycielu matematyki. Kolejna - Linnea Wallin jest szkolną outsiderką, bujającą się z emo i zdecydowanie z nieciekawą przeszłością. Rebecka Mohlin ostatnio stała się najpopularniejszą pierwszoklasistką. Od kilku miesięcy spotyka się z kochającym ją do szaleństwa Gustafem Ahlanderem, największym szkolnym przystojniakiem. Anna-Karin Nieminen pochodzi ze wsi i niezwykle mocno się poci, niestety nie przysparza jej to przyjaciół, wręcz przeciwnie, od najmłodszych lat jest mobbowana, więc nienawidzi chodzić do szkoły. Vanessa Dahl urodziła się w niepełnej rodzinie i nigdy nie miała okazji nawet usłyszeć czegoś dobrego o nieznanym ojcu. Od jakiegoś czasu spotyka się z Willem, miejscowym dilerem narkotyków. Ostatnia, ale nie mniej ważna, jest Ida Holmström, chyba najbardziej przerażająca postać liceum w Engelsfors. To ona podjudza do mobbowania, to ona ma cięty niczym nóż język, to ona ma świtę, której nie powstydziłaby się nawet księżniczka, to jej słucha każdy uczeń i nauczyciel w szkole. Tego dnia wszystkie zjawiają się na zajęciach i chyba każda żałuje, że się na nie wybrała. W szkolnej toalecie znalezione zostaje ciało jednego z uczniów i ten fakt zupełnie odmienia życie tych sześciu dziewcząt.

Nastolatki z dnia na dzień muszą pogodzić się z nieuchronnymi w ich życiu zmianami. O dziwo, nie mają z tym żadnego problemu. Muszę wręcz stwierdzić, że będąc na ich miejscu nie pogodziłabym się z nimi tak płynnie i łatwo. W jeden dzień dziewczyny są normalnymi (na swój sposób oczywiście) nastolatkami, a następnego dowiadują się, że muszą uratować świat. I tyle. Nie ma zgrzytu zębów, nie ma obgryzania paznokci, nie ma wyrywania włosów z głowy. Bo to przecież nic nadzwyczajnego, prawda? No cóż, nie dla mnie. Zupełnie nie spodziewałam się takiej ich reakcji. Szokiem zaś nie było dla mnie ich późniejsze zachowanie, czyli nadużywanie otrzymanych mocy dla własnych celów i zupełne wyrzucenie z głowy przestróg, które zostały im przekazane. Tylko dwie z nich zachowały głowę i próbowały pójść od przodu i zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Niestety, nim im się to udało, jedna z nich zginęła. Dopiero ta druga śmierć w szkole była prawdziwym kubłem zimnej wody dla całej grupy. Czy dziewczyny odnajdą się w nowej rzeczywistości? Czy zrozumieją, do czego zostały powołane? Czy będą wiedziały, jak posłużyć się otrzymanymi mocami? Czy każda zostanie obdarzona w taki sam sposób? Czy zginą kolejne? Czy będą wiedziały, komu powinny zaufać, a z kim nawet nie powinny rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Kręgu autorstwa Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren.

Wciągająca i pochłaniająca, to zdecydowanie słowa idealnie opisujące tę powieść. Niestety należy do nich dorzucić "płytka i przewidywalna". Choć całość czyta się nad wyraz dobrze, to dojrzały czytelnik zdecydowanie nie może stwierdzić, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Miejscami poważnie brakuje konsekwencji. Zgodnie z przekazem, tylko jako zespół są w stanie pokonać zło, ale równocześnie nie mają się afiszować ze swoją znajomością. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej dziewczyny zostają o tym poinformowane w taki sposób, że postanawiają się unikać. Jak więc mają stworzyć spójną grupę, skoro nie mają okazji się zaprzyjaźnić i zaufać sobie? Jak mają zwyciężyć zło, skoro każda skrywa jakąś tajemnicę? Do tego wszystkiego wydaje mi się, że autorzy mieli pewne problemy ze zgraniem czasu i przestrzeni. W jednej chwili działa się jedna rzecz, a w następnej, bez żadnego zaznaczenia, akcja przenosiła się w inne miejsce z zupełnie innymi bohaterami. Czasami się gubiłam i nie wiedziałam o czym czytam i dlaczego. Totalny miszmasz, ale jednak ze skrywaną, pociągającą siłą. Sama nie wiem, co myśleć o tej powieści. Zarwałam przez nią noc, ale czuję po niej pewien niedosyt... W sumie więc zachęcam Was do lektury, ale podejdźcie może do niej nieco bardziej ostrożnie niż ja.

Kocham czytać cegiełki takie jak "Krąg"! Nie muszę się martwić, że za kilka godzin skończy mi się materiał do przyjemnego spędzania wolnego czasu. Nie muszę kupować co rusz kolejnych i kolejnych tomów serii, bo treść rozdysponowana została w maksymalnie kilka części. Kocham czytać fantastykę taką jak "Krąg"! Utrzymaną w nastroju mroźnych krajów skandynawskich, zaserwowaną w zestawie z tajemniczą magią i grupą przyjaciółek, która poznaje zasady, jakie nią rządzą. Kocham czytać powieści z wątkiem kryminalnym takim jak w "Kręgu"! Nie zawsze wysuwającym się na pierwszy plan, ale dopasowującym się do treści i budującym niesamowite napięcie, coraz to bardziej i bardziej podkręcające tempo.
Avatar użytkownika - kingus132
kingus132
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czy nastolatki, które są zupełnie różne mogą zjednoczyć się? Co złego dzieje się w miasteczku Engelforst? Czy dwójka młodych ludzi naprawdę odbiera sobie życie? pełna sekretów i tajemnic, ale bardzo wciągająca.
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Nie spodziewałam się, że książka przeznaczona dla młodzieży dostarczy mi taką gamę wrażeń i emocji, a obcowanie z magią będzie tak fantastycznym przeżyciem. W tej powieści wszystko jest wyważone i ani na moment nie wkrada się nuda. Wyobraźnia czytelnika przez cały czas pracuje na wysokich obrotach. Niebanalna akcja, śmierć czająca się na każdym kroku, nieznani i nieprzewidywalni przeciwnicy sprawiają, że trudno oderwać się od książki, a po zakończeniu wciąż pozostaje w pamięci. Książkę polecam wszystkim, nie tylko nastoletnim czytelnikom, ale i starszej młodzieży lubiącej podróże do świata magii i spotkania z nadprzyrodzonymi siłami. Gotowym na spotkanie z najgorszym wrogiem i nieprzeciętna przygodę, która dostarczy niezapomnianych i ciekawych przeżyć
Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Muszę przyznać, że podchodziłam do tej książki dość sceptycznie. Nie wiedziałam do końca czego się po niej spodziewać. Pierwszych kilkaset stron trochę mi się dłużyło. Fakt, teoretycznie od początku zaczyna się dużo dziać, ale jakoś fabuła dziwnie była skonstruowana. Nie mogłam się wciągnąć. Dopiero gdzieś od połowy akcja nabiera tempa i wciąga czytelnika w środek "Kręgu". Bohaterowie powieści są różne, jednak każda z osób jest charakterystyczna. Chociaż nie do końca wiemy, która z dziewczyn jakie ma moce. Relacje między dziewczynami z kręgu są skomplikowane. Wszystkie różnią się od siebie diametralnie. A teraz muszą połączyć siły aby rozpocząć walkę ze złem.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
W Engelsfors znajduje się liceum, do którego uczęszcza sześć nastolatek. Dziewczyny nie mają ze sobą nic wspólnego, różnią się, każda jest inna, ale wkrótce coś je połączy. Po śmierci jednego z uczniów - Eliasa zaczyna dziać się coś dziwnego. Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny zostają sprowadzone do parku, gdzie dowiadują się czegoś, co na zawsze zmieni ich życie. Od tego momentu muszą działać wspólnie, muszą pokonać Zło. Najfajniejsze w tej książce jest to, że poruszane są w niej problemy współczesnych nastolatków. Główne bohaterki mimo posiadanych mocy są tak naprawdę zwykłymi dziewczynami, mają problemy zarówno w domu, jak i w szkole. Są tutaj sercowe rozterki, poczucie osamotnienia, problemy z rówieśnikami, rodzicami. I to właśnie to czyni tę książkę wyjątkową. Gdyby tego nie było, to powieść nie wyróżniałaby się niczym szczególnym i na pewno nie dałabym jej aż tak wysokiej oceny. To jest naprawdę bardzo wartościowa książka dla młodzieży, bo oprócz magii, fantastyki jest jeszcze normalna, prawdziwa, często szara rzeczywistość. Głównych bohaterek jest aż sześć. Początkowo miałam problemy, by zapamiętać je wszystkie i jeszcze ich rodziny. Tak jak już wspomniałam, każda z dziewczyn jest po prostu realna i taka jak wiele nastolatek. Mają swoje problemy, dylematy. Dzięki temu, czytelnik może się utożsamiać z tymi bohaterkami. "Krąg" to thriller fantastyczny. Tutaj świat realny miesza się z rzeczywistym. Jest to bardzo dobra książka młodzieżowa, w której oprócz problemów młodych ludzi jest jeszcze wiele zagadek, ciekawa fabuła i dosyć wartka akcja. Z tą akcją to bywało jednak różnie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to tom pierwszy i wszystko się dopiero rozkręca. Mimo, że książka ma 574 strony to pochłonęłam ją w jeden dzień, nawet nie wiem, kiedy dotarłam do końca. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Książkę polecam szczególnie nastolatkom, ale być może i osobom dorosłym przypadnie do gustu. Ja już czytam drugą część. kingaczyta.blogspot.com
Bardzo lubię dobre kryminały, a ta książka może okazać się jednym z nich.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-09-07,

"- Minoo, proszę - mówi Maks i pada na kolana u jej stóp. - Kocham cię.
Te słowa jej nie wzruszają.
Wie, co musi zrobić.
Kładzie dłoń na jego czole.
Zamyka oczy i widzi.
Błogosławieństwo demonów.
Jak czarna świecąca aureola dookoła jego głowy."

Początek książki nieco mnie przeraził, gdyż tak naprawdę zaczęło się od śmierci i dokładny moment w którym bohater się zabija nie jest pominięty wręcz przeciwnie. Elias słyszy głosy w głowie i coś prowadzi jego ciało, prosto do rzadko używanej łazienki, nie może wydusić z siebie ani słowa, próbuje się zmusić do zatrzymania, ale głos jest taki miły i uspokajający. Chłopak rozbija lustro zamyka się w łazience i... przecina żyły odłamkami szkła. Głos w jego głowie przeprasza, a zamiast niego pojawia się straszny ból.

Kiedy pewniej nocy pojawia się krwisto czerwony księżyc, Nicolaus czeka na wybrańca w lesie, okazuje się że jest ich siedmiu, ale... jeden już zginął, pozostała szóstka dziewcząt które przyszły do Nicolausa, oczywiście nie z własnej woli, były zajęte swoimi sprawami kiedy nagle nogi odmówiły im posłuszeństwa i poprowadziły prosto do niego. Były to bardzo różniące się od siebie dziewczyny, jedna ubierała się na styl emo, inna była gwiazdą szkoły, kolejna przez nikogo nie zauważana nigdy się w szkole nie odzywała, była też kujonka i najbardziej lubiana dziewczyna w szkole która zawsze dla każdego była miła.

Na początku większość dziewczyn odmawiała spotykania się i ćwiczenia swoich zdolności, ale kiedy kolejna z nich zginęła zepchnięta z dachu szkoły, postanowiły działać. Co je atakuje? Jaki jest ich cel, co mają zrobić? Jakie umiejętności posiadają?

WSPANIAŁA!
NIESAMOWITA!
TRZYMAJĄCA W NAPIĘCIU KSIĄŻKA!
KTÓRĄ POLECAM KAŻDEMU!

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, akcja ciągle się zmienia, tu podejrzewamy jedną osobę, a nagła zmiana sytuacji sprawia że dowiadujemy się iż winny jest ktoś zupełnie inny. Myślimy że ktoś umrze, albo mamy nadzieję że jednak nie i nigdy nie wiemy co w końcu się wydarzy. Książka do samego końca trzyma w napięciu i aż chce się sięgnąć od razu po kolejną część która niedawno została wydana.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Przeraża, wstrząsa czytelnikiem i nie pozostawia obojętnym! Mocna literatura, może nawet ciut za mocna jak na wieczorne czytanie (a czytałam przez dwa wieczory, sny po niej niesamowite...)
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2013 , Mam,
Ciekawy thriller! Od pierwszych stron wciągnęłam się w fabułę, która wraz z każdą stroną nabierała rozpędu.Zaczyna się niepozornie,gdy poznajemy sylwetki każdej z bohaterek, ich codzienne życie,nastoletnie problemy,małe smutki i radości. A potem akcja przyspiesza,zaczyna się robić zagadkowo i tajemniczo.Autorzy świetnie nakreślili portrety młodych ludzi,którzy zmagają się z różnymi wewnętrznymi dylematami, próbują wpasować się w nową,bardziej dorosłą rzeczywistość oraz muszą radzić sobie z buszującymi hormonami i potrzebą wolności.Wszystko naszkicowane z dużą dozą realizmu,więc łatwo wczuć się w położenie bohaterów nawet jeżeli lata młodości mamy już za sobą;).Co więcej,język jest prosty i przyjemny a całość czyta się szybko pomimo 500stron. Plusem jest niepewność co do dalszych losów i zaskakujące sytuacje.Trudno w tej książce przewidzieć rozwój wydarzeń, więc niejednokrotnie autorzy czymś nas zaskoczą. Elementy fantastyczne i nadprzyrodzone oraz delikatne napięcie też dodają smaczku!
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-06-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Przeczytane,
Ta książka naprawdę wciąga. Nie mogłam się oderwać, a chwilami aż drżałam ze strachu. Pełno w niej tajemnic i grozy. Podobało mi się także przedstawienie bohaterów - byli prawdziwi do bólu. Mieli wiele problemów, ich życia nie były idealne. Ich relacje także, przez co stanowią kolejny element powieści, który mi się podobał. Książkę tę serdecznie polecam, a sama czekam już na następne części, bo słyszałam, że ma to być trylogia.

Spodziewałam się czegoś bardziej ekscytującego. Myślałam, że to będzie taka książka, która nie pozwali się odłożyć i iść spać. Tak nie było, brakło jak dla mnie czegoś mocniejszego. Może bohaterki zbyt młode? A może, czego nie lubię, bliżej nieokreślone Zło. Nie lubię gdy w książkach pojawia się tak ogólne określenie, jakby autorzy sami nie do końca mieli pomysł na to czym to Zło ma być. Kolejna- Rada, też jest jakaś taka nijaka. Kilka razy wspomniana, ale zupełnie bez charakteru. Podobnie zresztą jak dwie inne główne postacie, dyrektorka i woźny. Jednak chcę wiedzieć jak dalej potoczą się losy dziewczyn.

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T