Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków

Barwne dzieje wschodnich rubieży, okoliczności ich utraty i narodzin narodowej legendy.

Autorzy książki, wśród których znajdują się historycy i dziennikarze POLITYKI ukazują panoramę świata kresowego: piękno przyrody, stosunki narodowościowe, życie codziennie w dworach i pałacach ziemiańskich, w środowisku osadników wojskowych, a także w kresowych metropoliach, jakimi były Lwów, Wilno i Mińsk. Poruszają także trudne tematy deportacji i przesiedleń w trakcie i po II wojnie światowej.

Książka opowiada także w jaki sposób mitologizujemy Kresy i jak spuścizna kresowa odcisnęła się w literaturze, malarstwie i filmie.

„Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej; dla pozostałych to już składnik narodowego imaginarium . To zbiorowe wyobrażenie zasilają, ale i z niego czerpią, liczne wystawy, publikacje, filmy, strony internetowe, festiwale, obchody, rekonstrukcje historyczne, pomniki, tablice. Z tamtego świata przybywają nowi patroni ulic, mostów i szkół, tam niektóre nurty szukają kostiumu politycznego. Narracje historyków, publicystów i literatów mają różne tonacje: od wyobrażenia Kresów jako idyllicznej Arkadii po przedstawianie ich jako terenu polskiej kolonizacji.” (ze Wstępu)

Informacje dodatkowe o Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków:

Wydawnictwo: Polityka
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków

Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków - opinie o książce

Jakoś to będzie. Szczęście po polsku
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Szczęście po polsku to szczęście na przekór modom i przeciwnościom losu. To rodzina i tradycja, ale też sarkazm i ułańska fantazja. To nasza filozofia...

Zwierzęta i rośliny. Europa, Azja, Australia, Oceania i Antarktyda
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Zwierzęta i rośliny. Europa, Azja, Australia, Oceania i Antarktyda

Prezentacja niewiarygodnie bogatego świata fauny i flory wszytskich kontynentów, mórz i oceanów, od niedostępnych głębin aż po szczyty najważniejszych...