Nienachalna z urody

Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki.

Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Komentuje sytuację w kraju (także tę po ,,dobrej zmianie"). Pewne historie, które czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie - jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos, i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne.

Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety.

Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno.

Maria Czubaszek - pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: ,,Dym z papierosa", ,,Małgorzaty jego życia" i ,,Serwus, jestem nerwus", w których brawurowe role stworzyli m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski i Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w ,,Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym". Pojawiała się także w programach ,,Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz ,,Powtórka z Rozrywki". Jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich, ,,Kochać można byle jak", napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy czy VOX.

Napisała dialogi do filmów ,,Filip z konopi" i ,,Murmurando", a także scenariusz do serialu ,,Lot 001". Współtworzyła scenariusze do seriali ,,Psie serce", ,,Na Wspólnej" oraz ,,BrzydUla". Od 2010 roku w improwizowanym serialu ,,Spadkobiercy" wciela się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu ,,Rysiek Lwie Serce" jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest współautorką (z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) bestsellerów ,,Każdy szczyt ma swój Czubaszek" i ,,Boks na Ptaku". Prywatnie jest żoną Wojciecha Karolaka, miłośniczką psów i zatwardziałą palaczką.

Informacje dodatkowe o Nienachalna z urody:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-05-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Ilustracje:Filip Skrońc

Kup książkę Nienachalna z urody

Nienachalna z urody - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-02-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Jak sama określiła autorka jej last minute przed nieuchronną śmiercią i niealfabetycznie ułożony alfabet opinii i myśli. Pani Czubaszek w swoim charakterystycznym stylu opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jak to ona, w niektórych opiniach była dość nietuzinkowa, a czasem kontrowersyjna. Jednak z każda jej wypowiedź jest wyważona, autentyczna i szczera, co dziś jest rzadkością.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
"Problem tkwi w tym,że Polacy ciągle są społeczeństwem tradycyjnym,zamkniętym w pewnych stereotypach i przyzwyczajonym do normalności w jej negatywnym znaczeniu. Wszystko, co nie jest przeciętne,co się wybija, jest nieakceptowane." Piękne, refleksyjne, bardzo prywatne wspomnienia z życia, codzienności, dzieciństwa, przyjaźni, związków małżeńskich oraz o zmianach zachodzących w kraju. A wszystko napisane z niesamowitym dystansem zarówno do siebie jak i do świata oraz odwagą do wyrażania własnego zdania. I tę właśnie cywilną odwagę najbardziej podziwiałam w Pani Marii.
Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Książka lekka, zabawna, ale i nostalgiczna i odważna. Już wiem, że sięgnę po wszystkie inne książki Pani Czubaszek, która posiadła wyjątkową zdolność pisania wprost o najtrudniejszych nawet rzeczach, z dystansem i abstrakcyjnym humorem, który jest kwintesencją czytelniczej uczty. Z wyjątkową przyjemnością serdecznie polecam tę lekturę.
Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2019-04-10, Ocena: 2, Przeczytałam,

Wobec "Nienachalnej z urody" miałam duże oczekiwania. Jak się okazało zbyt duże.

Intrygujący tytuł oraz autorka znana z ciętych ripost skłoniły mnie do sięgnięcia po "Nienachalną z urody" autorstwa Marii Czubaszek. Panią Marię kojarzyłam głównie jako osobę medialną, która nie boi się szczerości na żaden temat. Miałam nadzieje na bliższe poznanie jej osoby okraszone dawką dobrego humoru. Czy najnowsza, a zarazem ostatnia książka autorki sprostała moim oczekiwaniom?
Kompletnie nie wiedziałam, co może na mnie czekać na stronach "Nienachalnej urody", ale jedno było pewne - dobry humor mnie nie opuści. Jak wielkie było moje rozczarowanie, gdy zanoszenia się od śmiechu nie było, nawet uśmiechu nie było. Raczej nie wynikło to z braku zrozumienia, co autorka miała na myśli.
Maria Czubaszek w swojej książce porusza wiele trudnych tematów. Od aborcji, po karę śmierci. Od eutanazji, po politykę. I choć w wielu kwestiach się z nią zgadzam, to ostatecznie pokonała mnie forma lektury. Zbiór luźno rzuconych myśli, krótkie notatki, wpisy z bloga, wspomnienia i przemyślenia. Wszystko zapisane na zasadzie: TEMAT → ODPOWIEDŹ → TEMAT. I tak w kółko. Kompletnie nie pozwoliło mi to na zanurzenie się w lekturze. Może gdyby zamiast książki wypowiedzi pani Marii pozostały krótkimi wpisami na blogu, to mój odbiór byłby bardziej pozytywny. Zamiast tego męczyłam się i co jakiś czas na szybko rzucałam wzrokiem na tekst i przechodziłam do kolejnego tematu.
Sporo powtórzeń w tekście działało na mnie drażniąco. Szczególnie w oczy rzucały się powtarzane żarty w dosyć krótkich odstępach. Do tego kserokopie tekstów pisanych na maszynie były trudne do odczytania. Niby szczegół, ale jednak raziło mnie to.

"Nienachalna z urody" Marii Czubaszek zawiodła mnie na całej linii. Nie rozbawiła ani nie zaciekawiła. Lektura książki była dla mnie bardzo nużąca, dlatego cieszę się, że całość jest dosyć krótka i w miarę szybko się czyta.
Pani Maria Czubaszek wspomina, że nie lubi pisać i robi to tylko dla pieniędzy. I tak właśnie się czułam, czytając tę książkę.

Recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com

Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2017-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 100 książek w 2017,
Blog niecodzienny
Maria Czubaszek0
Okładka ksiązki - Blog niecodzienny

,,Blog niecodzienny" to esencja najbardziej trafnych i zabawnych wpisów z popularnego bloga prowadzonego przez autorkę od 2006 roku. Maria Czubaszek...

Nienachalna z urody . Audiobook
Maria Czubaszek0
Okładka ksiązki - Nienachalna z urody . Audiobook

Najodważniejsza z książek znanej satyryczki. Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz