Piękni dwudziestoletni

Data wydania: 2014-08-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1359-7
Dodał/a książkę: czytam

Wydana trzy lata przed śmiercią autora książka z pogranicza wspomnieniowej prozy, biograficznej powieści i literackiej autokreacji. Marek Hłasko snuje w niej opowieść o swoim burzliwym życiu i rozpaczliwych próbach ucieczki od ponurej rzeczywistości. Rozpamiętuje chwile, gdy z pomocą przychodziły mu alkohol, związki z kobietami, a wreszcie literacka i filmowa fikcja.

Znaczną część tych – jak sam o nich mówił Hłasko – „prawdziwych zmyśleń” stanowią powroty do czasów młodości i szkolnych doświadczeń, gdy jako młody chłopak sprzeciwiał się powszechnemu konformizmowi. Często pojawiają się też wspomnienia pracy kierowcy w firmie przewozowej i felietonisty w tygodniku „Po Prostu”. Przez gęstą warstwę słów przenikają skrajne emocje – te, które przywodzą na myśl dramatyczne wizje artysty i obsesyjne napady lęku, oraz te, które obnażają jego najgłębiej skrywane pragnienia.

„Piękni dwudziestoletni” to nie tylko osobisty dziennik Marka Hłaski, lecz także pasjonujące świadectwo epoki. To rodzaj oryginalnego przewodnika po czasach PRL-u, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Wybuchowi i nieobliczalni mieli swoje sposoby, aby sprzeciwiać się rygorom politycznego systemu. Czy w świecie, w którym przyszło im żyć, byli szczęśliwi? Ta książka przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie.

Kup książkę Piękni dwudziestoletni

Opinie o książce - Piękni dwudziestoletni

Avatar użytkownika - listyodm
listyodm
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Świetne spojrzenie na czas PRL-u.
Avatar użytkownika - ksyniu3
ksyniu3
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Dobra książka dla osób chcących poznać autora i jego motywy, Dużo opisów realiów wczesnego PRL oraz osobistych odczuć autora,
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2017,

Chciałam się dowiedzieć więcej o Hłasce i się dowiedziałam. Zabieram się do niego zbyt długo i  chyba od niewłaśiwej strony, ale teraz będę mogła ze spokojem zanurzyć się w jego twórczości mając już jakąś wiedzę odnośnie jego spojrzenia na świat. Podoba mi się to, że opowiada z takim przekonaniem. Czułam się jakbym siedziała z nim w jednym pomieszczeniu i on snuł opowieść o swoim życiu. Czasy PRLu, problemy z jakimi się spotykał, anegdotki z życia. Skończony 24latek ujął mnie tą opowieścią o sobie. Hłaskower porwał mnie na długo myślę. ;)

Avatar użytkownika - justsmileback
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Następny do raju
Marek Hłasko0
Okładka ksiązki - Następny do raju

Pierwszą ukończoną powieść Marka Hłaski, jednego z naczelnych polskich buntowników współczesności, nazywano PRL-owskim westernem...

Marek Hłasko. Listy
Marek Hłasko0
Okładka ksiązki - Marek Hłasko. Listy

Książka „Marek Hłasko. Listy” ukazuje się w przeddzień 45 rocznicy śmierci Marka Hłaski oraz w roku kiedy przypada 80 rocznica jego urodzin...