Okładka książki - 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Data wydania: 2008-04-24
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-240-0961-9
Dodał/a książkę: czytam

Każdy z nas ma wiele twarzy. Jedną dla rodziny i przyjaciół, drugą na potrzeby pełnej stresów pracy, jeszcze inną dla obcych. Być może mamy też twarz, której nigdy nikomu nie pokazujemy.

Wyobraź sobie, że wszystkie one współistnieją w twoim umyśle jako odrębne postacie, a ty - osobowość dominująca - nie masz o nich pojęcia. Tak właśnie dzieje się w przypadku tajemniczego zaburzenia zwanego osobowością mnogą.

11 x ja to intrygująca i boleśnie szczera historia profesora Oxnama, doradcy prezydenta USA, wybitnego eksperta do spraw Chin i Azji.

Kup książkę 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Avatar użytkownika - madak
madak
Tytuł najnowszej książki Roberta B. Oxnama, „Moje życie z osobowością mnogą. 11 x ja” powinien z grubsza naświetlić opisywany przez autora problem. I choć wydaje się, że zaburzenie, jakim jest osobowość mnoga, bardziej pasuje do powieści science fiction, to po lekturze książki Oxnama, jego własnym świadectwie borykania się i leczenia tej skomplikowanej choroby czytelnik przekona się, że schorzenie to jest jak najbardziej prawdziwą, niezwykle trudną w terapii dolegliwością. Robert B. Oxnam, człowiek odnoszący sukcesy jako specjalista w dziedzinie Chin i Azji oraz doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, zgłasza się do psychiatry z problemem alkoholowym. Lekarz, Jeffery Smith, wysyła swojego pacjenta na obowiązkową terapię uzależnień. Jednak zanim się to stanie, na jaw wychodzi dramatyczna prawda – problem z alkoholem to tylko wierzchołek góry lodowej, której trzonem okazuje się dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Bob, jak kazał się do siebie zwracać Oxnam, jest tylko jedną, w tym wypadku dominującą, z jedenastu odrębnych, niejednokrotnie mogących się ze sobą kontaktować, osobowości. Rozpoczyna się żmudna terapia mająca na celu poznanie wszystkich osobowości – ich imion czy zachowań – oraz odkrycie zdarzenia, które spowodowało tak drastyczne rozszczepienie tożsamości. Osobowości różnią się między sobą wieloma cechami – wspomnieniami, wrażliwością, płcią, wykształceniem ...

Opinie o książce - 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Dobry pies