123 superciekawe fakty o klimacie

Doskonała encyklopedia ciekawostek na temat środowiska i klimatu.

Czy wiesz, że:

- to również dzięki rekinom człowiek może przetrwać?

- co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich?

- woda, którą pijesz, być może znajdowała się kiedyś w lodowcu?

- krowie bąki i beknięcia powodują wydzielanie się szkodliwego metanu?

- w twojej paście do zębów, szamponie i swetrze znajduje się plastik?

Odkryj mnóstwo rzeczy o świecie, w którym żyjesz, i dowiedz się, jak uczynić go lepszym.

Nie zapomnij zgasić światła, kiedy skończysz czytać!

Mathilda Masters jest podróżniczką i odkrywcą. Jej praca polega na poznawaniu nowych kontynentów oraz krajów. Mathilda wie wszystko na prawie każdy temat: o zwierzętach, roślinach, historii, języku i jeszcze dużo więcej. W Polsce ukazały się jej książki ,,321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat", ,,321 intrygujących faktów o zwierzętach" oraz ,,101 obrzydliwych faktów".

Louize Perdieus jest utalentowaną i dobrze zapowiadającą się graficzką. Rysuje z dużym poczuciem humoru. W konkursie ilustratorskim Picturale 2015 zdobyła nagrodę Push Prijs. Uwielbia przyrodę i potrafi znakomicie rysować rośliny oraz zwierzęta.

Informacje dodatkowe o 123 superciekawe fakty o klimacie:

123 superciekawe fakty o klimacie - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-06-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2021,

W "123 superciekawych faktach o klimacie" Mathilda Masters zwraca uwagę na to, że klimat i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Klimat nieustannie się zmienia, a te zmiany wpływają na Ziemię, która jest naszym domem.

Autorka przedstawia problemy polegające na ocieplaniu się klimatu oraz coraz większych i poważniejszych zanieczyszczeniach na naszej planecie. Pokazuje również skutki, jakie wobec tego następują i mają jeszcze nastąpić w przyszłości (tej bliższej, ale i znacznie dalszej). Na końcu znajdujemy odpowiedzi jak temu wszystkiemu możemy zaradzić.

Niektóre tytułu brzmią naprawdę tajemniczo - potrafią pobudzić wyobraźnię i rozbudzić ciekawość, np.:
- "Kałamarnice pomagają w wytwarzaniu plastiku przyjaznego dla środowiska",
- "Brat bóbr powraca",
- "Nauczycielka ratuje panterę śnieżną",
- "Mądre sposoby ochłodzenia miasta",
- "Ile bakterii potrzeba, żeby lampa się zapaliła?",
- "Tańcz... i sam produkuj energię",
- "Auto, które jeździ na soku z trzciny cukrowej".
Czy to nie brzmi interesująco? Dodam, że takich rewelacji jest aż 123!

Ta pozycja z pewnością spodoba się małym przyrodnikom i poszukiwaczom odpowiedzi na różne pytania dotyczące klimatu, jego zmian, wpływu na nasze otoczenie i na nas samych. Książka została tak zaprojektowana, by każdy jej szczegół kojarzył się z naturalnymi surowcami. Tło okładki przywołuje mi na myśl szary papier, który kiedyś był dość powszechnie stosowany. Strony również sprawiają wrażenie surowości/naturalności (nie są całkowicie gładkie, nie mają połysku, nie są białe).

Bardzo fajnym dodatkiem są ciekawe, a czasem nawet zabawne obrazki z podpisami. Książkę dobrze się czyta ze względu na krótkie zagadnienia - ma taką formę, by dozować wiedzę w strawnych dla danego umysłu dawkach. Wszystko to za sprawą podziału na odrębne, krótkie zagadnienia, z których każde jest omówione w kilku akapitach. Każdemu tematowi towarzyszą proste rysunki, a czasem także wykresy. Na końcu ważna wskazówka: "Od czasu do czasu przeczytaj rodzicom jakąś wskazówkę z tej książki. To działa." Jedyne, co mi się nie do końca podoba to dość niefortunnie skonstruowane pewne treści, które mogą wynikać ze zbyt dosłownego tłumaczenia zagadnień biologicznych - jednym z takich fragmentów jest ten o fotosyntezie. Poza tym uważam publikację za niezwykle ciekawą i inspirującą.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

101 obrzydliwych faktów
Mathilda Masters0
Okładka ksiązki - 101 obrzydliwych faktów

Czy wiesz, że: - każdego dnia połykasz co najmniej filiżankę smarków? - Król Słońce Ludwik XIV przyjmował gości, siedząc na kibelku? - woskowina...

123 superważne fakty o miłości i seksie
Mathilda Masters0
Okładka ksiązki - 123 superważne fakty o miłości i seksie

Wszystko, co warto wiedzieć o miłości, ludzkim ciele, związkach, płci i seksie! Czy wiesz, że: - zakochanie naprawdę oślepia na jakiś czas? - w porównaniu...