555 zagadek o Tatrach

Ryba z baranią głową żyła, a być może żyje jeszcze do dziś w Morskim Oku. Tetmajer przytacza nazwiska znajomych górali, którzy widzieli ją „na własne oczy”. Wojtek Samek strzelał nawet do tej ryby, a inny góral opowiada, że „jechała z pół stawu z oździawionym pyske w biały dzień”. Miała to być ryba ogromna, a na owym baranim łbie między oczyma tkwił podobno wielki diament. Sceptycy utrzymują, że najprawdopodobniej była to wydra, tę wersję podtrzymuje też znany tatrolog Józef Nyka. Ale widział to kto wydrę z baranią głową i w dodatku z diamentem między oczyma? Bezwzględnie wersja z rybą brzmi prawdopodobniej...

Ta i 500 innych opowieści umilą niejeden wieczór pełen wspomnień o Waszych tatrzańskich „wyrypach”. Jedna z najciekawszych książek o Tatrach, jaką kiedykolwiek napisano, teraz w nowej odsłonie. Zadawajcie pytania i zgadujcie. Czytajcie i bawcie się razem z autorem Czesławem Momatiukiem. 55 zagadek panoramicznych, dodanych do nowego wydania, jeszcze bardziej uatrakcyjni tatrzańską „zgadywankę”. Radości ....

Pamiętam, jak mój ojciec przygotowywał tę książkę. Były to godziny spędzone w bibliotekach, czytelniach, na rozmowach z ludźmi... Ponadto „duchy opiekuńcze” były nie byle jakie: Paryscy, Nyka, Podoscy... Jeszcze dziś stoi mi przed oczyma widok sterty książek, kartotek, pudełek, notatek, broszur i wypisów, rozkładanych po mieszkaniu dopiero wieczorem, gdy nasza dziecięca trójca była już w „swojej strefie” i wreszcie było trochę miejsca. Treści tej książki dotyczące samych Tatr są właściwie nieprzemijające – nie mogły się wiele zdezaktualizować.Bo, mimo ciągłego rozwoju cywilizacji, Tatry wciąż zachowują swój niezmienny, tajemniczy i groźny wizerunek.

Wspomnienie syna autora, Michała Momatiuka (ze wstępu do drugiego wydania 500 zagadek o Tatrach)

Informacje dodatkowe o 555 zagadek o Tatrach:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2020-06-16
Kategoria: Opowiadania

Kup książkę 555 zagadek o Tatrach

555 zagadek o Tatrach - opinie o książce

Ludzie dzielą się na zwolenników morza lub gór, ale nawet ci, co wolą góry dzielą się na dwie kategorie, ludzi, w których góry żyją i są ich miejscem na ziemi i na takich którzy tylko lubią sobie pozwiedzać. Góry to zagadka, one kryją w sobie wiele tajemnic, a niektóre warto odkryć.
Tatry to bardzo ciekawe góry i to próbuje pokazać nam ta książka, w środku znajdziemy mnóstwo grafiki i ciekawych zagadek, przedstawiona jest tu flora i fauna, wodospady i kopalnie, a nawet przewodnicy, którzy kiedyś po górach oprowadzali. Dla osoby, która kocha te widoki, jest to idealny prezent, ponieważ jest tu wszystko, co o Tatrach trzeba wiedzieć, można się sprawdzić, co już się wie a czego nie, na wszystkie zagadki są tutaj oczywiście odpowiedzi, ale warto najpierw samemu się zastanowić a przy okazji powspominać czas spędzony w na górskich przygodach.
Książka zaskoczyła mnie tym, że pomimo braku kolorowych obrazków wciąga tak, że trudno się od niej oderwać a wszystkie zagadki najchętniej rozwiązałoby się na raz. Kiedy ją zobaczyłam, właśnie zastanawiałam się jako ona będzie skonstruowana, obawiałem się, że będzie pytanie potem kilka wersji odpowiedzi i tyle a tutaj mamy najpierw ciekawa opowieść, a potem zagadki i do tego jeszcze ogrom historii, która nie jest nudna, tylko lepiej pozwolą nam poznać genezę Tatr.
Góry to piękne miejsce i jestem tego pewna, że każdy, kto tam pojedzie, to na pewno wróci jeszcze nie jeden raz, wędrówki uzależniają i kiedy zdobędzie się jeden szczyt, to od razu planuje się wyprawę na inny, wyższy, jest to piękna pasja, bo przy tym oko się cieszy, a dusza wypoczywa.
Podczas czytania chodź myślami, mogłam przenieść się w góry i poczuć się tak jakbym tam była i zdecydowanie ta książka zmotywowała mnie do tego, żeby niedługo tam pojechać. Historie Tatr już znam, teraz chce je zobaczyć na żywo i sprawdzić, czy wszystko, o czym czytałam, tam zobaczę.