A ja żem jej powiedziała...

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2018-05-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Ilustracje: Andrzej Wąsik/ Danuta Szenfeld/Marlena Bielińska

A ja żem jej powiedziała... - ta książka to petarda

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość.

,,A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz" - mówi Nosowska.

Nagle cała Polska zaczyna czekać na kolejny odcinek.

Zadałam sobie pytanie, co w tym zajęciu sprawia mi autentyczną przyjemność, na którym etapie działalności jestem najbardziej sobą, w sobie, czuję się bezpiecznie, a w okolicy serca wzrasta temperatura. Najszczersza z najszczerszych odpowiedzi brzmi - pisanie. Ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn.

I zaczęła pisać.

O druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. O tym, że czarny nie wyszczupla, a seks tantryczny nie polega tylko na faszerowaniu, faszerowaniu, faszerowaniu.

Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim - dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią ,,puczystą".

,,Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego kim jestem. Znam swoje możliwości. Są zbyt ograniczone by zawojować świat, ale wystarczające, by być wdzięczną, lubić życie i oddychać swobodnie."

Nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez. Ta książka zabije cię miłością.

Kup książkę A ja żem jej powiedziała...

Opinie o książce - A ja żem jej powiedziała...

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

"Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego, kim jestem".

Ta książka to prosta, szczera opowieść o sobie, swoich demonach, kompleksach, oraz przemyśleniach dotyczących otaczającego nas świata. Napisana z tak dużą dozą dystansu i humoru, że pochłonęłam ją jednym tchem. Pokochałam Kaśkę na nowo! Polecam

Jako, że czytałam wersję w e-book'u, nie dodam tym razem opisu :) Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi tego za złe. Muszę przyznać, że czytałam tę pozycję kilka dni, jednakże tylko i wyłącznie dlatego, że czytałam na telefonie, a że wyświetlacz mały, a ja jestem ślepa jak kret to czytanie szło opornie. Jednakże, czy Wy wiecie jak wielką petardą jest ta książka?

Złapałam się za Kasię z czystej, babskiej ciekawości. Nie planowałam za specjalnie czytać tej książki, ale okładka przyciągała mnie za każdym razem, gdy tylko mi mignęła, czy to na stronie Empiku czy jakiekolwiek innej strony z możliwością kupna książek przez internet. Przemogłam się zatem – stargałam Legimi i to była pierwsza pozycja jaką postanowiłam przeczytać. I nie zawiodłam się! Pełna poczucia humoru, anegdot, podpowiedzi i felietonów pozycja sprawiała mi wiele uśmiechu przez ostatnich kilka wieczorów. Spotkacie tutaj przede wszystkim masę dystansu jaki ma Kasia, wiele śmiechów na temat dzisiejszego show biznesu, facebook'a, kontaktów rodzinnych, seksu, małżeństwa, kariery czy też jakichkolwiek innych kategorii. Lekka, szybka do czytania i pełna doświadczenia książka sprawia, że człowiek chwilami sam porównuje się do Kasi, zadając pytanie - „kurka, czy to nie przypadkiem jest o mnie?” Świetna oprawa graficzna dodatkowo nas rozluźnia. W 100 % polecam!

Avatar użytkownika - Spadlomizregala
Spadlomizregala
Przeczytane:2018-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo cenię ludzi, którzy mają do siebie dystans. Takich, którzy potrafią spojrzeć na siebie i swoje zachowanie z boku i skrytykować je wtedy, kiedy trzeba. Nie znoszę naburmuszonych, wiecznie niezadowolonych z życia ludzi, którzy swoim negatywnym podejściem do życia zatruwają mój spokój i wprowadzają nerwową atmosferę gdziekolwiek się pojawią. Przeprowadziłam na tę okoliczność wiwisekcję samej siebie i doszłam do wniosku, że jestem klasycznym przykładem podejścia, w którym dystans do innych to i owszem, posiadam, ale z dystansem do siebie to już trochę gorzej. Niby go mam, niby potrafię się z siebie śmiać, ale wszystko jest dobrze dopóki robię to ja. Jeśli zacznie ktoś inny – pokazuję zęby.

Katarzyna Nosowska, którą mało komu trzeba przedstawiać, wywołana do odpowiedzi na temat postrzegania świata, udzieliła jej w sposób obszerny, dosłowny i ironiczny w książce A ja żem jej powiedziała. Stworzona na zbiór zapisków (niby przypadkowych i luźno dobranych) książka pełna jest obserwacji i wniosków na temat współczesnego społeczeństwa, z wszelkimi jego dobrodziejstwami i plagami. Nosowska próbuje odebrać trochę masy show-biznesowi, postrzeganemu jako coś wspaniałego i godnego naśladowania. Jednak – co ważne – wcale z niego nie kpi. Chodzi bardziej o upuszczenie powietrza i nabranie dystansu – zarówno przez tych, którzy w show-biznesie „siedzą”, jak i tych, którzy obserwują go na ekranie telewizora.

To, czym mnie ta książka ujęła, to fakt, że pod powłoką humorystycznych krótkich tekstów, możemy dostrzec kobietę, która próbuje znaleźć sposób na poradzenie sobie z niekoniecznie łatwą rzeczywistością. To nie jest wspominkowy album o tym, jak fajnie było szaleć na scenie podczas koncertów, a potem zamykać się w pokoju hotelowym i kończyć dzień, nie pamiętając, jak się zaczął. Pomimo tego, że wielokrotnie zaśmiewałam się do łez podczas lektury, nie uważam jej za śmieszną. Można o niej powiedzieć – z humorem. Można zaznaczyć, że jest napisana z dystansem do siebie. Ale nie można jej nazwać śmieszną. Przecież Nosowska obnaża w niej również samą siebie, pisząc o tremie przed koncertami, o ogarniającej ją nieśmiałości, gdy stoi przed tłumem ludzi widzących w niej bożyszcze, którym ona nigdy nie pragnęła być. Między słowami opowiada o niełatwym dzieciństwie i lękach zaszczepionych w niej już na początku drogi życiowej. Wokalistka, znana z telewizji, płyt i koncertów, staje się dla nas po prostu Kaśką, sąsiadką z drugiego piętra, znajomą z placu zabaw. Nosi zawsze za duże ciuchy w czarnym kolorze, żeby wydawało się jej mniej. Urody godnej „piosenkarki” nabiera dopiero po przesiedzeniu kilku godzin u wizażystki. Nie jest idealna. Może dlatego tak bliska.

Myślę, że pochwała należy się również w odniesieniu do wydania A ja żem jej powiedziała. Kolorowe, pełne różnego rodzaju grafik, z wyszczególnionymi cytatami – to wszystko  jest świetnym dopełnieniem treści.

Na pytanie, czy to rzeczywiście książka godna przeczytania, odpowiem, że tak. Nosowska nie odkrywa lądów, nie porusza tematów, o których nikt wcześniej nie odważył się napisać. Po prostu najzwyczajniej w świecie dobrze się to czyta i czasem nawet przez chwilę człowiek zastanowi się nad tym i tamtym. To już naprawdę wiele.

Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2018-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Pani Kasiu! Bardzo dziękuję za tę książkę. Kupując ją, byłam przekonana, że będzie to kontynuacja filmików z instagrama- będę ją czytać i płakać ze śmiechu. Owszem- płakałam, tylko nie ze śmiechu.
Jeszcze nigdy nie czytałam książki, która miałaby w sobie tyle mądrości życiowych, przedstawionych w tak lekki i humorystyczny sposób. Teraz wiem, że na świecie jest chociażby taka Kaśka, która miała takie same problemy jak ja obecnie i potrafiła się z nimi uporać i zajść w życiu tak daleko.Wiem, że w założeniu to nie miał być poradnik, ale w pewnym sensie nim jest.

"A ja żem jej powiedziała" zajmuje u mnie honorowe miejsce na półce między Camilą Lacberg i Remigiuszem Mrozem i wiem, że będę bardzo często po nią sięgać- w chwilach smutku, bezradności, ale także w wolnym czasie- po prostu dla relaksu.

Osobiście nie przepadam za tą Panią ani za jej twórczością, a po książkę sięgnęłam tylko, dlatego że dzięki mojej mamie znalazła się u nas w domu i żal było nie sprawdzić co to jest. 😂 Przyznam szczerze, że nawet nie wiedziałam o czym jest ta książka, bo ja jak to ja w ogóle nie przeczytałam opisu i myślałam, że będzie to kolejny pseudo poradnik, który odłożę po kilku stronach, jednak mile się zaskoczyłam. Książka ta okazała się naprawdę interesująca i przyjemna w odbiorze. Katarzyna Nosowska w króciutkich rozdziałach przemyca bardzo wiele wartościowych treści dla osób w każdym wieku, a jej nietypowy styl sprawia, że zdecydowanie lepiej są one przyswajane. A przynajmniej w moim przypadku tak było. Co prawda niektóre rozdziały były dla mnie zupełnie niezrozumiałe, aczkolwiek nie psuło to za bardzo przyjemności z czytania i spokojnie moim zdaniem można wybaczyć to autorce. Dlatego jeśli macie ochotę przeczytać coś niezobowiązującego oraz innego niż dotychczas i jednocześnie chcecie spędzić miło z tym popołudnie to polecam Wam #AJaŻemJejPowiedziała.

Aleksandra

Avatar użytkownika - monia8088
monia8088
Przeczytane:2020-07-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

Zabawna, wciągająca

Podejście do życia Katarzyny Nosowskiej bardzo mi się podoba, często próbuje się z nim identyfikować.

Lekkie pióro. Zabawne sentencje.

Avatar użytkownika - madame-malade
madame-malade
Przeczytane:2020-06-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kasia Nosowska w zabawny sposób opowiada o sobie, o swoim życiu, swoich przemyśleniach, o tym co ją trapi i co ją bawi. Opowiada o ważnych sprawach w sposób lekki i przyjemny. Polecam książkę nawet tym którzy nie przepadają za twórczością muzyczną Kasi.

Powrót z Bambuko
Katarzyna Nosowska0
Okładka ksiązki - Powrót z Bambuko

Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”. Chociaż świat staje na głowie, a życie...