A jeśli jesteśmy złoczyńcami

Utrzymana w klimacie Dark Academia opowieść o miłości, przyjaźni, zbrodni i obsesji. Powieść, która opętała Tik Toka.

Elitarny college artystyczny, kolebka spektakularnych talentów i nieposkromionych ambicji. Siedmioro studentów aktorstwa, połączonych silną więzią przyjaźni, odgrywa w życiu podobne role jak na scenie: bohatera, złoczyńcy, tyrana, kusicielki, pierwszej naiwnej, statysty. Jednak z upływem czasu rywalizacja staje się bezwzględna, a uczucia - zabójcze. Gdy sztuka zaczyna niebezpiecznie ocierać się o życie, jeden z aktorów ginie. Pozostali mają przed sobą największe wyzwanie w swojej aktorskiej karierze: przekonać policję i siebie nawzajem, że są niewinni.

Dziesięć lat później: Oliver Marks wychodzi z więzienia. Odsiedział wyrok za morderstwo, które popełnił lub nie. W ostatni dzień odwiedza go człowiek, za sprawą którego trafił za kratki. Detektyw Colborne odchodzi na emeryturę, lecz wcześniej chce się dowiedzieć, co tak naprawdę wydarzyło się w Dellecher Classical Conservatory.

Podobnie jak Tajemna historia Donny Tart, debiut M.L. Rio jest wielowarstwową, elektryzującą historią o miłości, przyjaźni i obsesji. Mistrzowsko zaplanowana, przepięknie napisana, porwie cię i nie puści aż do końca.

-- Cynthia D'Aprix Sweeney, autorka bestselleru ,,New York Timesa" Gniazdo

Wciągająca, fascynująca, nieszablonowa opowieść o przyjaźni, rywalizacji i prawdzie.

-- ,,Mystery Scene"

Ta historia dowodzi, że aktorzy są mistrzami manipulacji. Z jednej strony to sztuka godna podziwu, ale z drugiej... nigdy nie wiesz, jaką maskę w danej chwili noszą i do czego zapragną ją wykorzystać.

-- Marcin Okoniewski, @okon_w_sieci

M.L. Rio w niezwykły sposób tka historię złotą nicią Szekspirowskich dramatów przeplataną krwistymi ściegami zbrodni. W powieści pasję i obsesję oddziela niezwykle cienka granica, przez co bohaterowie, jak i czytelnicy, muszą zadać sobie pytanie: czy to scenariusz genialnego przedstawienia, które wymknęło się spod kontroli, czy skrzętnie zaplanowana zbrodnia?

--Marta Gajewska i Anna Bartłomiejczyk, @bestselerki

To jedna z tych historii, którą wspominam z ogromną nostalgią, bo przeżycie jej po raz pierwszy już nigdy nie będzie mi dane. Urzekająco zatrważająca i pełna pasji opowieść, która oplata swojego czytelnika tak, by ostatecznie pozbawić go tchu.

--Florian Rychlik, @pewneserce

To książka, jakiej jeszcze nie czytaliście. Zachwyci Was nie tylko swoim niepowtarzalnym klimatem, ale także hipnotyzującą fabułą i doskonale wykreowanymi bohaterami. Piękna i wciągająca, ale i brutalna, a przede wszystkim skłaniająca do refleksji.

--Paulina Kukuła, @very.little.book.nerd

Ta książka kusi. Ta książka wabi. M.L. Rio stworzyła powieść w estetyce dark academia, przepełnioną duchem Szekspirowskich dramatów, która całkowicie Cię pochłonie.

-- Natalia Angier, @natka_bookish_life

Informacje dodatkowe o A jeśli jesteśmy złoczyńcami:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2023-03-08
Tytuł oryginału: If We Were Villains

Kup książkę A jeśli jesteśmy złoczyńcami

A jeśli jesteśmy złoczyńcami - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenakardasz
magdalenakardasz
Przeczytane:2023-06-27, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Przyznam, że jestem zawiedziona. Książka jest po prostu kiepska. Wstawki z Shakespear'em na siłe wciskane, chyba mające na celu pokazanie jak inteligentni i oczytani są główni bohaterowie, jednak wychodziło to całkiem odwrotnie. Motywy oklepane. Wiem, że książka była inspirowana "Tajemną Historią", ale uważam że to jest aż przesada jak wszystko jest z niej ściągnięte. Wydaje mi się, że książka kierowana jest bardziej do młodszej widowni. Jestem pewna, że jakieś 5 lat temu bardzo by mi się podobała. Na chwilę obecną muszę powiedzieć, że nie była to dobra lektura i nie będę jej miło wspominać.

Avatar użytkownika - joannablaszka
joannablaszka
Przeczytane:2023-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Ciężko tej książki nie porównać do "Tajemnej Historii", są do siebie bardzo podobne w wielu aspektach, ale TS jest po prostu lepszą książką. "A jeśli jesteśmy złoczyńcami" może się lepiej czytać, szybciej i być bardziej przystępna dla czytelnika, ale dalej w wielu aspektach mogła być lepsza. Mój główny argument przeciwko tej książce jest taki, że wstęp był za krótki. Brakowało conajmniej dodatkowch 50 stron, które pokazałyby nam, że ich przyjaźń na prawdę istniała, że zamordowany chłopak, kiedyś był ich przyjacielem. Autorka pokazała nam najgorszego bohatera, jakiego mogła stworzyć i potem oczekiwała, że pisząc dwa zdania "ale kiedyś był fajniejszy" nagle zaczniemy mu współczuć. Bohaterowie powinni być mniej płascy. Znajduję w tej książce więcej wad niż zazwyczaj, ale wciąż wysoko ją oceniam, bo mimo wszystkiego bardzo mi się podobała. Sądzę, że jeszcze przez dłuższy czas będę do niej wracać myślami.

Avatar użytkownika - peachesandplums
peachesandplums