A na imię jej będzie Aniela

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-02-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7414-909-9
Liczba stron: 440

Ocena: 4.3 (10 głosów)

W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę. Równo rok później, kiedy miasto atakują wojska hitlerowskie, w podobny sposób ginie inna kobieta. Niewyjaśniona zbrodnia nie daje spokoju komisarzowi Zygmuntowi Maciejewskiemu. Żeby móc zbadać sprawę, wstępuje w szeregi niemieckiej policji. Polskie podziemie uznaje go za zdrajcę, więc Maciejewski musi działać ze zdwojoną ostrożnością. Zwłaszcza że ostatnie morderstwo nie oznacza końca tej serii...

Bombardowania, hitlerowcy, getto i obóz koncentracyjny na rogatkach - to wojenny krajobraz Lublina. Mimo wszystko miasto podskórnie tętni rozrywką i erotyką. Na posterunku pozostaje komisarz Maciejewski. Sprawiedliwości szuka nawet w czasach, w których zbrodnia jest na porządku dziennym. A na imię jej będzie Aniela, trzecia i najmroczniejsza powieść z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego, zaskakuje więc i poraża. Koniec przedwojennego Lublina i zagłada Żydów zostały w niej przejmująco odmalowane i stanowią bardzo ważny element fabuły.

Kup książkę A na imię jej będzie Aniela

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - A na imię jej będzie Aniela

Avatar użytkownika - enkawudzista1945
enkawudzista1945
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
Czy Maciejewski pomagał Kraftowi w zabójstwach? Czy to możliwe, że starszy pan Eugeniusz Kraft w pojedynkę mord... hmm, tzn. wykonuje "zaoczne" wyroki śmierci na oprawcach swojej rodziny w RFN około 1964 roku? O ile pamiętam zabójstwa te upozorowane są na nieszczęśliwe wypadki, co jest dodatkowym utrudnieniem. Czy nie pomaga mu w tym inny starszy pan, około 64-letni, który akurat nie ma stałego zajęcia w Polsce? Jest byłym specjalistą w wykrywaniu przestępstw, więc pewnie też w sprawianiu, żeby trudniej je było wykryć. Wyobrażam sobie, że Kraft (sądząc z nazwiska mający przodków Niemców) mógłby w latach 60-tych przesiedlić się oficjalnie do RFN, następnie ściągnąć mniej legalnie Maciejewskiego. Wspólnie tropiliby oprawców, Maciejewski zajmowałby się zabezpieczeniem terenu, a Kraft osobistym wykonaniem. Czy ten wątek zemsty Krafta nie mógłby zostać rozwinięty w 9tym lub 10tym (ostatnim) tomie? Marcin Wroński opowiadał jednak (na spotkaniu na Bemowie), że tom IX dział się będzie w Chełmie, więc pewnie tam nic się nie uda wpleść. Tom X ma być natomiast zbiorem opowiadań, więc może ew tam. Na tym samym spotkaniu autor powiedział, że w jednym z opowiadań Maciejewski będzie prowadził śledztwo (chyba prywatne? w RPLu?) wspólnie ze swoim synem. To raczej też nie będzie TO "śledztwo" w RFN, bo w roku 1964 jego syn (wychowany przez Różę i milicjanta) miałby dopiero około 19 lat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Maciejewski w Kripo. Czy można być w porządku w nieporządnych czasach?
Link do opinii
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-10-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Na razie najmniej mi się podobała z cyklu o komisarzu Maciejewskim.
Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Komisarz Maciejewski znów na tropie zbrodni. Tym razem jako komisarz Kripo - niemieckiej policji kryminalnej gdyż Lublin znajduje się pod okupacją niemiecką. Wykrycie sprawcy zabójstw dokonywanych w dniu imienin Anieli staje się jego obsesją. Inne sprawy nie mają znaczenia. Tym bardziej, że ofiarami zwyrodnialca stają się również córki jego przyjaciela i współpracownika komisarza Eugeniusza Krafta. Oprócz tego, że ściga pospolitych złoczyńców komisarz Maciejewski jest oficerem Państwa Podziemnego, kierownikiem sekcji likwidacyjnej czyli sekcji wykonującej wyroki śmierci na zdrajcach narodu polskiego. Kiedy okazuje się, że poszukiwanym przez niego sprawcą zabójstw jest były funkcjonariusz przedwojennej policji, w czasie wojny agent gestapo a po wojnie oficer NKWD sprawa jego likwidacji staje się nadrzędnym celem Maciejewskiego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 3, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
W czasie wojny gdy trup ściele sie gęsto, komisarz Maciejewski wytrwale tropi zabójcę Anieli. Morderca gwałci i dusi kolejne kobiety co roku w okolicy 9 września. A komisarz przez siedem lat czyha nań i w końcu go dopada!
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2019-01-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2019,

I znowu odzywa się u mnie lokalny patriotyzm. Akcja dzieje się w okresie II wojny światowej w Lublinie. Zatem już mi się podoba. A komisarz Maciejewski sam mówi o sobie , że jest "lubelskim psem łańcuchowym". I mimo iż praca w niemieckiej policji przysparza mu wielu wrogów to on cały czas tropi mordercę. Zajmuje to kilka lat okresu wojennego ale zagadka zostaje rozwiązana. Przy okazji mamy opis pracy Gestapo, niemieckiej policji, w których to szeregach pracowało wielu Polaków. Mamy tu pokazane życie w mieście w okresie wojny, zdrajców, folksdojczów, pogromu Żydów, getto żydowskie i jego codzienność, partyzantkę, naloty, łapanki i całą wojenną otoczkę. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem, przeczytałam 52 ksiązki w 2017 r.,
Avatar użytkownika - Magdalena21b
Magdalena21b
Przeczytane:2017-02-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Komisarz Maciejewski (III). A na imię jej będzie Aniela
Marcin Wroński0
Okładka ksiązki - Komisarz Maciejewski (III). A na imię jej będzie Aniela

W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę...

Kino Venus
Marcin Wroński0
Okładka ksiązki - Kino Venus

Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację...

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje