Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo

Czy wiesz, że Stalin obrabował bank? Że zwłoki Charliego Chaplina zostały porwane dla okupu, a Agatha Christie zaginęła w tajemniczych okolicznościach na jedenaście dni? Jeśli dodać do tego Hitlera na haju, Churchilla mordującego owce i wieczerzę, na której podano ostatniego ptaka dodo, to stężenie absurdu wywołuje niedowierzanie i niekontrolowanie głośne ,,serio?".

Giles Milton jest mistrzem narracji historycznej i w swojej książce szczegółowo opisuje sto najbardziej zwariowanych wydarzeń w dziejach - historie te czyta się jak fikcję, ale są w stu procentach prawdziwe. Pełna szpiegów, łotrzyków, kanibali, poszukiwaczy przygód i niewolników książka ,,obejmuje" kilkaset lat i sześć kontynentów. Perfekcyjnie zbadane przez autora fakty rzucają nowe światło na najbardziej ekstrawaganckie i barwne postacie (i zwierzęta) w historii.

Łatwo przyswajalne kompendium historycznych dziwactw postaci sławnych i niesławnych.

,,Kirkus Reviews"

Giles Milton jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Historycznego oraz autorem bestsellerowych książek historycznych, m.in. Muszkatołowej wojny Nathaniela i Ministerstwa niedżentelmeńskich działań wojennych. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i ukazywały się w odcinkach zarówno w audycjach radiowych BBC, jak i w brytyjskich gazetach. Został doceniony przez ,,New York Timesa" oraz ,,Time" jako pisarz, którego ,,niezwykłe badania dają zabawne i bogate w informacje spojrzenie na przeszłość".

Informacje dodatkowe o Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Historyczne

Tagi: Historia

Kup książkę Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo

Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo - opinie o książce

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-07-16,

Czy znajdę tu zapalonych historyków? Osoby, które lubią drążyć temat i dociekać? A może wręcz przeciwnie, jesteś osobą, która nigdy nie przepadała za historią w szkole? No więc ja mam swoje miejsce w tej drugiej grupie, choć ostatnio trochę się to zmieniło, a mianowicie wtedy, kiedy poznawałam kolejne ABSURDALNE FAKTY HISTORYCZNE 🙂

Czy można powiedzieć o przeszłości w sposób krótki, zwięzły, co najważniejsze ciekawy i dodatkowo okraszony humorem? MOŻNA! A ta książka jest tego najlepszym przykładem. Zdradzę Wam, że juz kilka tych ciekawostek przedstawiłam mężowi i znajomym 😉

Od czego by tu zacząć… no więc czy wiecie, że zwłoki Charliego Chaplina zostały skradzione dla okupu i to przez Polaka i Bułgara?
Albo czy słyszeliście kiedyś o pilocie kamikadze, który przecież miał zginąć w swojej akcji, a wcale tak się stało? A może obiła Wam się o uszy historia pewnego pracownika kuchni na Titanicu, który przeżył katastrofę ponieważ był pod wpływem alkoholu? I jeszcze chociażby sprawa „wojny o kości”, czyli sporu między Edwardem, a jego naukowym rywalem Othinelem? Nie? Mam na to sposób, wystarczy sięgnąć po tę książkę 🙂

1 książka
33 części
i aż 100 absurdalnych faktów z historii!!!

Avatar użytkownika - zkotemczytane
zkotemczytane
Przeczytane:2023-06-04,

Absurdalne fakty z historii Gilesa Miltona - cóż to za niezwykła opowieść! Dawno nie dowiedziałam się tylu ciekawych rzeczy! Zawsze w szkole historia mnie nudziła, dopiero już jako dorosła osoba zaczęłam słuchać różnych podcastów, oglądać kanały na Youtube, aby nadrobić swoje zaległości i poznać historię, o której rzadko kiedy pisze się w podręcznikach. Ta książka na pewno nie raz i nie dwa zaskoczy czytelnika!

Dlaczego?

Absurdalne fakty z historii są podzielone na krótkie rozdziały, w których nie brakuje humoru i dynamiki. Lekkość opowieści sprawia, że cały czas utrzymuje się uwaga czytelnika, a ciekawostki zostają w głowie na dłużej. Ma się wrażenie, jakby ktoś siedział obok i jak rasowy gawędziarz snuł opowieści o dawnych czasach. Nie czuć w ogóle ciężaru historii, którą pamiętam ze szkolnej edukacji. To naprawdę wielka sztuka, aby przekazać wiedzę w prosty, interesujący, ale również merytoryczny sposób. Giles Milton nie traktuje czytelnika z wyższością, krótkie wprowadzenia do opowieści pozwalają zrozumieć kontekst, przez co laik historyczny będzie doskonale bawił się podczas czytania.

Autor nie skupia się tylko na znanych postaciach i przywódcach narodów, zaskakuje nas też zbiorem informacji, o którym nigdy bym nie pomyślała jak o gołębiu pocztowym, który uratował wojsko przed ostrzałem. To nie jest spoiler, wszak nie zdradzam, ani kiedy, ani co się dokładnie działo. Warto zaznaczyć, że historia nie skupia się tylko na Europie, a niektóre wydarzenia mogą wydać Wam się nieprawdopodobne, w końcu Giles Milton przedstawia Wam „Absurdalne fakty z historii”! Teorie spiskowe, zwierzaki w roli głównej, żołnierka, która udawała mężczyznę, aby móc walczyć na froncie, napad na bank, skandale i zbrodnie. Ta książka uczy, bawi i rozbudza apetyt na więcej.

Nie tylko dla fanów historii!

Początkowo ktoś na półce w księgarni może się obawiać, że „Absurdalne fakty z historii” są tylko dla fanów tej dziedziny, ale nic bardziej mylnego! Dzięki książce możecie sypać ciekawostkami jak asami z rękawa, zabłysnąć w towarzystwie i zaskoczyć najbliższych. Jedne anegdotki Was rozśmieszą, inne zaskoczą, a jeszcze kolejne rozbudzą ciekawość, że zaczniecie szukać więcej informacji na dany temat. Co więcej: ta książka może sprawić, że pokochacie historię! To chyba powinno widnieć jako ostrzeżenie na okładce. Serdecznie Wam polecam, bawiłam się doskonale i mam nadzieję, ze „Absurdalne fakty z historii” pojawią się też w formie audiobooka, bo to będzie idealna opcja dla zabieganych, aby dosłownie kilka minut poświęcić na jedną ciekawostkę dziennie! Och, to byłaby rewelacyjna forma: absurdalny fakt historyczny dnia!

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-04-08, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Choć spośród dziesiątek wydarzeń zawartych w książce większość jest dość interesująca, są to w dużej mierze bardzo dobrze znane historie jedynie podrasowane o nieco pikantniejsze szczegóły. Wielu już napisało jednak stos książek i nakręciło masę filmów o wydarzeniach opisywanych przez autora w tej książce, więc choć tytuł sugeruje, że w jej treści znajdziemy jakieś fakty odkryte przez autora podczas badań, ciężko oprzeć się wrażeniu, że badania te składały się prawie wyłącznie ze studiowania Wikipedii. Większość omawianych wydarzeń jest dość współczesna; pochodzi z okresu od I wojny światowej, co znacznie ułatwia poszukiwanie informacji.

Tak naprawdę nie ma żadnych dowodów na którąkolwiek z postawionych przez autora tez, ale z drugiej strony - ponieważ wszystkie opisane wydarzenia są już całkiem dobrze w domenie publicznej, być może nie jest to tak naprawdę potrzebne - zwłaszcza, że większość wydarzeń jest opisana na 2-5 stronach. Według mnie to dość mało jeśli weźmiemy pod uwagę, o czym lub o kim czytamy.

Jako dziecko uwielbiałam takie krótkie, prawdziwe historyjki. Urok tego gatunku wyraźnie nie przeminął, ponieważ to dzieło sprawiło, że miałam ochotę poszaleć z szybkością. Szybkie czytanie ułatwia budowa tej powieści, bo niedługie historie ułożone są tematycznie w grupy średnio po trzy teksty. Czytelnik może przeskakiwać z jednego tematu na drugi i pominąć te, które go nie interesują.

101 historii zawartych w książce dotyczy interesujących ludzkich losów. Istnieją zarówno historie o przetrwaniu, jak i historie kryminalne, a wiele przypadków jest w jakiś sposób związanych z nazistami. Oczywiście. Chociaż historie mają sensacyjnego ducha, styl pisania nie jest przesadzony, da się raczej wychwycić niuanse BBC w narracji - jak to, że historie mają szczególnie chwytliwe zdania początkowe.

Wydarzenia to nie tyle dziwne i osobliwe, co przede wszystkim interesujące szczegóły historyczne wielkich wojen światowych, wypadków i katastrof. Wydarzenia historyczne są dokładnie analizowane, ale tak naprawdę nie pojawia się nic nowego i przełomowego. Mam lekki niedosyt wiedzy. Podsumowując - jest to streszczenie historii, a w najlepszym razie książka historyczna dla ludzi, którzy są umiarkowanie zainteresowani historią.

Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

„Osiemnastoletni Wolfram został powołany do wojska – raczej wbrew swojej woli – i jako żołnierz Wehrmachtu udał się do Rosji, Normandii...

Samuraj William
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Samuraj William

W roku 1612 - pisze znakomity historyk epoki elżbietańskiej, Alfred Leslie Rowse - angielski statek o nazwie "Clove" zawinął do wybrzeży Japonii, gdzie...