Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2020-11-10
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Captains of Illustration. 100 Years of Childrens Books from Poland

100 haseł, 230 artystów, 900 ilustracji. Monumentalny album prezentujący 100 lat historii polskiej ilustracji dziecięcej.

Efektowna księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter.

Esencją książki są ilustracje - zgromadzono tu ponad 900 prac autorstwa ponad 200 polskich ilustratorów. Są wśród nich zarówno uznani mistrzowie ilustracji (m.in. Bohdan Butenko, Adam Kilian, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson), jak i współcześnie tworzący artyści różnych pokoleń (m.in. Edgar Bąk, Jan Bajtlik, Emilia Dziubak, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Grażka Lange, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak).

Abstrakcja, Butenko pinxit, cykliści, diabły, emocje, fotomontaż, geometria, horror vacui, ilustracje o ilustracji, Janosik, komiks, lokomotywa, mapy, nagość, ogień, ,,Poczytaj mi, mamo", rycerze, science-fiction, surrealizm, Themersonowie, uczłowieczanie, wyklejki, yeti i inni, zoo, żołnierze i żołnierzyki - to tylko 25 ze 100 haseł zawartych w tej książce.

Admirałowie wyobraźni to polskie wydanie anglojęzycznej książki Captains of Illustration, którą Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało dla Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Programu Niepodległa.

Tagi: Dzieci od ok. 12 lat bóg

Kup książkę Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci

Opinie o książce - Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci

Smerfy i wioska dziewczyn. Tom 4. Nowy początek
Okładka ksiązki - Smerfy i wioska dziewczyn. Tom 4. Nowy początek

Czwarta część cyklu ,,Smerfy i wioska dziewczyn", który nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w kinowym filmie o bohaterach z Zaczarowanego Lasu. ...

Kultowe Auta (#47). Kultowe Auta cz.47 JAGUAR F-TYPE
Okładka ksiązki - Kultowe Auta (#47). Kultowe Auta cz.47 JAGUAR F-TYPE

Kolekcja składająca sie z 50 tomów. Tematami każdej ksiązki będą ciekawostki, rozwiązania techniczne i historia danego modelu auta. Seria kierowana jest...