Afabulacje i aliteracje

Sto zabawnych esejów i opowiadań z polskiej codzienności.

Jak wyleczyć krzywicę domowym sposobem? Czy gangowi głuchoniemych uda się porwanie samolotu? 10-letni szpieg na komendzie MO. Jaki jest związek między Che Gevarą a Świętą Rodziną i jeleniami? Co robi japoński rowerzysta pod łódzkim domem spółdzielczym? Rozmowa z esesmanem w sadzie. Te i inne wątki znajdziemy w barwnych opowieściach o „radzeniu sobie” w Polsce sprzed-, ze środka- i po- PRL.

Historie codzienności z mniej i bardziej odległej przeszłości to tylko jedna część książki. Zabawne opowieści są przeplatane nie mniej dowcipnymi esejami o literach. Dlaczego M w wielu kulturach i językach kojarzy się z macierzyństwem? Czemu B odpowiada za coś grubego i ciężkiego? Odpowiadając na te pytania autor ponownie sięga po anegdoty, ale uzupełnia je o odniesienia literackie i ogólnokulturowe.

Bogusław Bujała (ur. 1961) – polski poeta i pisarz. Autor pięciu tomów poetyckich "Nieodpowiedzialni i postronni", "Sznurowadła i nożyczki", "Krystyna", "Magda", "Przemiany" oraz książki podróżniczej "Post(a) Romana".

Informacje dodatkowe o Afabulacje i aliteracje:

Wydawnictwo: Liberum Verbum
Data wydania: 2019-04-04
ISBN: 978-83-953466-1-3

Kup książkę Afabulacje i aliteracje

Afabulacje i aliteracje - opinie o książce

Avatar użytkownika - Artefakt
Artefakt
Przeczytane:2019-06-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Bardzo gęsta literatura. Dużo frapujących historii, ale też dużo refleksji (humorystycznych) od autora. "Mózg paruje", ale trudno się oderwać.

Avatar użytkownika - nitis
nitis
Przeczytane:2019-04-23, Ocena: 6, Przeczytałem, Opowiadania, eseje, reportaże,

Opowieści w większości zabawne, niektóre refleksyjne, ale wszystkie dobrze się czyta. Dzieją albo współcześnie, albo kilkadziesiąt lat temu, kilka nawet w realiach sprzed stulecia. "Normalne" opowiadania są przeplatane rozdziałami o literach, z humorystycznymi rozważaniami o ich kulturowych konotacjach (krótkimi, w tonie rozrywkowym, a nie naukowym). Dobra książka.