Amazonia

ISBN: 978-83-8125-355-0
Tytuł oryginału: Amazonia
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek

erce amazońskiej dżungli skrywa przerażającą tajemnicę – dla jednych oznacza ona miliardy dolarów, dla innych strach, obłęd i… śmierć.

Ekspedycja naukowa doktora Carla Randa przepada bez wieści w amazońskiej dżungli. Cztery lata później  jeden z jej uczestników pojawia się wycieńczony w założonej przez misjonarzy osadzie. Okazuje się, że wszedł do dżungli z amputowaną przy barku ręką, a wyszedł z dwoma zdrowymi! Czy to efekt działania nieznanej rośliny, która umożliwia regenerację tkanek?
Tropem pierwszej wyprawy rusza kolejna i odkrywa, że niedające się logicznie wytłumaczyć wydarzenia mogą mieć związek z bliżej niezbadanym plemieniem Krwawych Jaguarów, o którym jedynie szepcze się wśród tubylców. Jego członkowie potrafią znikać, przynosząc śmierć każdemu, kogo napotkają. Nawet dżungla poddaje się ich woli. Szlak ekspedycji będzie naszpikowany śmiertelnymi niebezpieczeństwami, a poznanie prawdy zamiast wybawienia może przynieść zgubę...

Powieść sensacyjno-przygodowa jednego z najpopularniejszych pisarzy tego gatunku, autora m.in. „Mapy trzech mędrców”, „Czarnego zakonu” i „Burzy piaskowej”.

Kup książkę Amazonia

Opinie o książce - Amazonia

Avatar użytkownika - szelma
szelma

Carl Rand, naukowiec i odkrywca kilka lat temu zaginął wraz ze swoją żoną i oddziałem ochraniających ich żołnierzy w amazońskiej dżungli. Po kilku latach do wioski misyjnej przybywa skrajnie wycieńczony uczestnik wyprawy, który po kilku godzinach umiera. Jednak najbardziej zdumiewa fakt, że człowiek ten jeszcze przed wyprawą stracił rękę, a z dżungli wyszedł z dwoma sprawnymi kończynami. Na jego ciele widnieją dziwne tatuaże sporządzone prawdopodobnie przez tajemnicze plemię Krwawych Jaguarów. Syn Carla, Nathan postanawia dołączyć do wyprawy, która ma na celu wyjaśnienie tajemniczego zjawiska ale również znalezienie leku na chorobę, która od momentu przewiezienia ciała żołnierza dziesiątkuje mieszkańców USA. Krwawe Jaguary to mit, tabu o którym najlepiej nie wypowiadać się na głos. Trwa walka z czasem. Jak odnaleźć legendę o której nikt nie chce mówić i do tego na tak rozległym obszarze? Kto podąża śladami ekipy Nathana Randa?

Czytałam już kilka książek Jamesa Rollinsa, pierwsze tomy cyklu Sigma Force. Autor w swoich powieściach łączy elementy thrillera medycznego z sensacją i przygodówką. Tematyką krąży wokół ciekawych, czasami nawet niesamowitych i niewiarygodnych odkryć, zatem wiedziałam, czego mniej więcej się spodziewać. Autor jak zwykle nie oszczędza swoich bohaterów i serwuje im podróż przez najniebezpieczniejsze miejsca na świecie. Tym razem podróżujemy przez dziki i jak dotąd nieodkryty całkowicie amazoński las deszczowy.

“-Cały czas trwa tu wojna. Właśnie dlatego dżungla jest takim wielkim magazynem leków. Pomysłowość, z jaką rośliny tworzą swoje narzędzia walki, sprawia, że ich różnorodność znacznie przekracza wszystko, cokolwiek naukowcy mogą wyprodukować w swoich laboratoriach.”

Gorący, wilgotny klimat i pełna niebezpieczeństw wyprawa. Niesamowita sceneria, która wciąga, działa na wyobraźnię i nie pozwala się oderwać. Na każdym kroku czyha zagrożenie w postaci trujących roślin, groźnych zwierząt oraz agresywnych plemion Indian. Coś jeszcze czai się w gęstwinie, coś czego kompletnie się nie spodziewali, co jest zdecydowanie o wiele groźniejsze z czym do tej pory mieli styczność. Gdzieś tam jednak ukrywa się plemię, które prawdopodobnie ma lek na śmiertelną chorobę. Chociaż James Rollins ma lekkie pióro i w odpowiednich momentach zaskakuje nas zwrotami akcji, powieść sama w sobie jest odrobinę schematyczna. Walka dobra ze złem, bohater, który wywinie się z każdej opresji i oczywiście nienachalny romans. Dodatkowo ciekawa, chociaż odrobinę niewiarygodna fabuła. Sam pomysł jest całkiem interesujący, chociaż przedstawiony bez wnikania w szczegóły i analizowania faktów. Z drugiej strony zaskakuje mnie jak ciekawie i wciągająco zostało przedstawione tło wydarzeń. Pełna niebezpieczeństw dżungla, zagrażająca życiu na każdym kroku. To walka z czasem, własnymi lękami aby uratować cały świat przed zarazą. Nie zabrakło ciekawostek ze świata flory i fauny Amazonii czy opisów plemion zamieszkujących te obszary i ich rytuałów.
    “Amazonia” to ciekawa i wciągająca powieść przygodowa na dwa, góra trzy popołudnia. Świetnie przedstawiony klimat i wartka akcja. Dodatkowo autor miał naprawdę ciekawy pomysł na fabułę i chociaż powieść jest odrobinę szablonowa to nie odbiera nam to przyjemności czytania. Polecam również inne książki autora jak wspomniany przeze mnie cykl Sigma.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Dżungla, nieprzenikniona i nieskończona, była tu najwyższą władzą... dobrze ukrywa swoje tajemnice."

Fantastyczna przygoda czytelnicza, pochłania się ją z szybko, radośnie i przyjemnie. Nie przypuszczałam, że dam się tak mocno zaangażować w poszukiwanie zaginionej ekspedycji i antidotum na grożącą światu pandemię. Autor zabiera czytelnika w świat dzikiej, wrogiej i nieprzystępnej dżungli, gdzie z każdej strony czyha zagrożenie i niebezpieczeństwo. Wyjątkowo zwodnicza flora, nadzwyczaj zdradliwa fauna, dziewicze tereny, a wśród nich tajemnicze, przerażające i nieuchwytne plemię. Nieujarzmiona przyroda, plemię doskonale maskujące obecność w dżungli, mordercza wędrówka, nie stanowią kompletu wyzwań, przed którymi stoją członkowie wyprawy poszukiwawczej. Choć początkowo nie zdają sobie z tego sprawy przyjdzie im się zmierzyć również z ludzką chciwością, okrucieństwem i bezwzględnością.

James Rollins przygotował mega dawkę ryzykownych przygód dla bohaterów, mistrzowsko opisuje ich niezwykłe przeżycia, determinację w walce o ratowanie świata, stawiając nacisk na zgrabne żonglowanie akcją, umiejętne podsycanie napięcia, frapujące trzymanie w niepewności. Przyjazna i wciągająca narracja nakłania do śledzenia licznych zdarzeń i incydentów. Autor nie szczędzi nieszczęść spadających na bohaterów, potrafi zręcznym cięciem wyeliminować ich z gry lub przewrotnie pozostawić przy życiu. Podobało mi się nawiązanie do fascynującej przeszłości i legend Miasta Jaguarów, zręczne wplecenie fikcyjnych akcentów, nadanie dodatkowych barw mitu. Zakończenie kreatywne i zaskakujące, z leciutką nutką niedopowiedzenia i fantastyki, tak jak lubię najbardziej. Zastrzeżenie wyrażam jedynie wobec schematycznie potraktowanego wątku romantycznego, ale pojawia się na dalszym planie i jest sympatycznym wzbogaceniem intrygi.

Znany naukowiec i milioner Carl Rand, przewodzący naukowej wyprawie do serca Amazonii, znika wraz z trzydziestoosobową grupą w niewyjaśnionych okolicznościach. Przez cztery lata, pomimo przeprowadzonej na szeroką skalę akcji poszukiwawczej, nikt nie zdołał trafić na najmniejszy ślad zaginionych. Przełom następuje, kiedy niespodziewanie w indiańskiej wiosce misyjnej pojawia się schorowany i wycieńczony mężczyzna z cudownie zrekonstruowaną ręką. Niestety człowiek ten szybko umiera, przekazuje jedynie swoje imię i nazwisko, świadectwo uczestnictwa w dawnej ekspedycji. Aby rozwiązać medyczną zagadkę w drapieżną dżunglę wyrusza osiemnastoosobowa grupa cywilów i wojskowych. Wśród nich jest syn Carla Randa, etnolog i ekspert w dziedzinie tubylczych plemion. Do zespołu należą też członkowie firmy farmaceutycznej, fundacji ochrony lasu deszczowego, szaman, naukowcy, żołnierze sił specjalnych i oswojony jaguar.

bookendorfina.pl

Są książki, które, gdy się zacznie czytać, nie można się od nich oderwać. Człowieka tak pochłania lektura, że zapomina o Bożym świecie. Taką właśnie literaturę proponuje #WydawnictwoAlbatros i chodzi tutaj o książkę „Amazonia”. Przygoda, intrygi i tajemnice, to przewodni kierunek jaki obrał autor tej książki. Ciągła walka o przetrwanie i życie. Czytelnik angażuje się w poszukiwanie zaginionej ekspedycji oraz antidotum na grożącą światu pandemię. Trafiamy do dzikiej dżungli, pełnej niebezpieczeństw, mierzymy się z przyrodą, czasem groźną, natykamy się na nieuchwytne plemię, stajemy się członkiem ekipy poszukiwawczej, która spotka się z okrucieństwem i bezwzględnością. To powieść o odwadze, determinacji, pełna napięcia i niepewności. Nie jest to sielankowa historia, zdarzają się nieszczęścia, mamy do czynienia ze śmeircią bohaterów. Zakończenie jest zaskakujące, nieprzewidywalne, to co lubię najbardziej. Historia opowiada o znanym naukowcu i milionerze Carlu Randzie, który wyrusza na wyprawę naukową do serca Amazonii, pewnego dnia znika bez wieści wraz z całą ekipą. Cztery lata później w indiańskiej wiosce misyjnej pojawia się mężczyzna, wycieńczony i schorowany. Okazuje się, że to jeden z członków zaginionej wcześniej ekipy. Co jednak jest zadziwiające, to fakt, że wchodząc do dżungli był niepełnosprawny, miał tylko jedną rękę, teraz jest w pełni sprawnym człowiekiem. Umiera jednak pozostawiając nierozwiązaną tajemnicę. Chcąc dociec prawdy na wyprawę rusza kolejna ekspedycja, której członkami są żołnierze, przedstawiciele koncernów farmaceutycznych oraz inni ludzie, którzy wierzą, że w sercu Amazonii kryje się tajemnica, tak ważna dla całego świata. Członkiem ekipy jest również syn poprzedniego szefa wyprawy, Nathan Rand, który nigdy nie pogodził się ze zniknięciem ojca i jeszcze długo po przerwaniu poszukiwań, szukał jakichkolwiek śladów na własną rękę. To jego ostatnia szansa by odkryć, co się tak naprawdę stało. Ich śladem rusza szalony doktorek, przebiegły i bezwzględny najemnik, chce przejąć lekarstwo i posunie się do wszystkiego. Czy faktycznie uda się odnaleźć wszystkie odpowiedzi? Świat zostanie uratowany przed rozprzestrzeniającą się zarazą? "Amazonia" to książka, o której nie da się zapomnieć, jeszcze długi czas po zakończeniu lektury. Polecam ją osobom, które lubią dobrą literaturę, przygodę i sensację.

Z amazońskiej dżungli wychodzi wycieńczony mężczyzna. Przenosi on w sobie tajemniczą chorobą na którą nie ma lekarstwa we współczesnej medycynie. W tym samym czasie w dżunglę rusza ekspedycja śladami tegoż człowieka, by dojść do zaginionej cywilizacji tajemniczych Ban-ali zwanymi czarnymi jaguarami. To właśnie w ich wiosce jest szansa na odnalezienia lekarstwa i uratowanie ludzkości. Śladami tejże ekspedycji rusza druga grupa, która ma za zadanie przejąć znalezisko i wykorzystac je do własnych celów. Droga jest trudna, a czas ucieka.

W końcu udało mi się zapoznać z twórczością Jamesa Rollinsa! Nawiedziłam bibliotekę i tak wędrując pomiędzy regałami natknęłam się na jego powieści. Problem polegał na tym, którą wybrać, tym bardziej, że w domu na półce mam trzy jego powieści, ale należące do serii - a chciałam spróbować od pojedynczej powieści. Padło na ,,Amazonię". Okazuje się, że Rollins idealnie wpasował się w moje gusta! Nie dość, że osadził akcję swojej powieści w dżungli amazońskiej, to są w niej elementy, za którymi przepadam - nauka, śledztwo, tajemnica, szamańska wiedza. Czego chcieć więcej? A no oczywiście dobrego tempa akcji, ciekawych bohaterów i wciągającej fabuły - na tych polach autor również mnie nie zawiódł. Książkę tę czytało mi się wyjątkowo dobrze, nie tylko ze względu na powyższe elementy, ale również w związku z tym, że język Jamesa Rollinsa jest naprawdę doskonały! Ta książka pozwoliła mi przenieść się do dżungli amazońskiej i stać się jednym z uczestników wyprawy, która nie była usłana różami. Autor w doskonały sposób rozwija fabułę i tak operuje rozgrywającymi się wydarzeniami, aby zachęcić czytelnika do dalszej lektury - być może pewne elementy jesteśmy w stanie przewidzieć, ale przyjemność czytania pozostaje niezmienna. Polecam! www.bookeaterreality.blogspot.com
Książka o dość ciekawej tematyce. Może nie powala na kolana, a momentami wydarzenia stają się nie tyle fantastyczne, co absurdalne. Mimo wszystko temat poruszony przez autora jest świeży i zaskakujący.
Świetna opowieść o dżungli amazońskiej, o jej sile, drzemiącej w niedostępnych dla ludzi rejonach. Jest to także historia o ludzkich słabościach, chciwości, chęci zysku. Polecam! Przeczytałam jednym tchem.
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2020-06-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

„Amazonia” Jamesa Rollinsa dość długo leżała na mojej półce aż w końcu stwierdziłam, że czas ją przeczytać.

Ekspedycja naukowa doktora Carla Randa przepada bez wieści w amazońskiej dżungli. Cztery lata później jeden z jej uczestników pojawia się wycieńczony w założonej przez misjonarzy osadzie. Okazuje się, że wszedł do dżungli z amputowaną przy barku ręką, a wyszedł z dwoma zdrowymi! Czy to efekt działania nieznanej rośliny, która umożliwia regenerację tkanek?

Hmmm, Szczerze mówiąc nie wiem co mam napisać. Cała masa bohaterów różnej maści. Miałam wrażenie, że jednak każdy z nich jest nakreślony dość pobieżnie. Jedynie Nathan Rand, syn zaginionego profesora z poprzedniej wyprawy jest przedstawiony tak jak trzeba – ze wszystkim swoimi bolączkami. On jako jedyny wydawał się mi prawdziwy. Jeśli chodzi o pozostałych... Jakoś się z nimi nie zżyłam.

Książkę czyta się naprawdę dobrze. Wartka narracja i ciągłe zwroty akcji porywają. Narrator jest w trzeciej osobie i jest jednocześnie w wielu miejscach. Wie wszystko co się dzieje. Ale ok. Dialogi może nie są zbyt porywające ale tragedii nie ma.

Potrzebowałam powieści, która nie byłaby zbyt trudna w odbiorze. I dostałam to co chciałam. Akcja, tajemnica, pościg, strzelanina i happy end. Niemal na każdej stronie książki coś się działo. Chociaż miejscami miałam wrażenie, że tego wszystkiego było aż za dużo. Jakby autor miał kilka pomysłów na powieść i postanowił je wszystkie zebrać w jednym miejscu. Czasami troche to chaotyczne było.

Mimo tych wymienionych wyżej minusów można śmiało sięgnąć po tę książkę. Daje kilka godzin dobrej rozrywki i odrywa od ponurej rzeczywistości. Dobra dla osób w każdym wieku. Raczej nikt nie będzie się nudził.

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2019-09-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Szybka akcja, niezbyt skomplikowana fabuła. Dobra, chociaż spodziewałam się więcej. Zdarzają się nieścisłości, a mnie to akurat razi.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
Przeczytane:2018-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ołtarz Edenu
James Rollins0
Okładka ksiązki - Ołtarz Edenu

Wrak trawlera osiadł w czasie sztormu na brzegu bezludnej wysepki w Zatoce Meksykańskiej. W ładowni statku odkryto dziwny ładunek. Przestrzeń bagażową...

Podziemny labirynt
James Rollins0
Okładka ksiązki - Podziemny labirynt

Doktor Blakely dokonuje w Antarktyce niezwykłego odkrycia: ponad 3000 m pod wulkanem Erebus istnieje olbrzymi system jaskiniowy o średnicy kilku kilometrów...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix