Ameryka po kawałku

Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”, zostają tam na zawsze? W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności.

Informacje dodatkowe o Ameryka po kawałku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-12-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3184-9

Kup książkę Ameryka po kawałku

Ameryka po kawałku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Marka Wałkuskiego kojarzę jeszcze z audycji radiowych, którym przysłuchiwałam się dziecięciem będąc. Zapisał się w mojej pamięci jako gawędziarz o bardzo przyjemnym głosie i tym właśnie jest ta książka - przyjemną gawędą o Ameryce. Autor już na wstępie zaznacza, że druga już z kolei książka o USA jest pisemnym wyrazem jego niesłabnącej fascynacji krajem luzaków i wielkich możliwości, w związku z czym krytykę pozostawia innym, a w swojej twórczości opisuje wyłącznie pozytywne (lub w najgorszym wypadku pozytywnie zakręcone) aspekty amerykańskiego życia. Jeśli ktoś ma ochotę na lekką i przyjemną podróż za ocean, która wyłącznie utrwala piękny amerykański sen, niech śmiało sięga. Będzie to sympatyczna podróż za kilka uśmiechów.
Marek Wałkuski opowiada o USA przez pryzmat tego co lubi w stanach zjednoczonych: o zaufaniu do społeczeństwa-paczkach pozostawianych pod drzwiami, świętach tj. halloween, boże narodzenie, aspektach politycznych-prezydent Obama i wiele innych. Warto przeczytać, jeśli kocha się american life style ;)
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ameryka jest jak mit i budzi miliony skojarzeń – a to Dziki Zachód z dzielnymi kowbojami, a to grubasy objadające się w McDonald’s, a to gwiazdorskie życie Hollywoodu. Jedno jest pewne – żeby poznać ten kraj naprawdę, należy do niego pojechać. I tak właśnie zrobił dziennikarz Marek Wałkuski – pojechał, zakochał się w Stanach i został. A teraz opisuje nam, jak wygląda życie w Ameryce i dlaczego jej mieszkańcy są tacy, jacy są – dlaczego tak często się uśmiechają i wydają miliony na świąteczne światełka na domach. Świetna książka, jeszcze bardziej zwiększyła moje marzenie o podróży do Stanów.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 5, Przeczytałem,
Moglibyśmy sie tyle od ich nauczyć, naprawdę. Kiedy czytam Amerykę po kawałku nie mogę sie nadziwić, jak bardzo ten kraj różni sie od naszego. Oczywiście nie jest tak, że wszystko, co mają Amerykanie jest najlepsze - właśnie w tym sęk, że mamy okazje wybierać i powinniśmy odgapić, co tylko odgapić możemy. Właśnie tak postępuje autor książki - jego refleksje na temat Stanów są bardzo szczątkowe, ale pokazuje je od najlepszej, według niego, strony. I tak - jeśli miałabym wybrać trzy rzeczy, zdecydowanie promowałabym w Polsce wolontariat, zakaz wznoszenia wysokich płotów i życiowa przedsiębiorczość. Byłoby fajnie :) Sama marzę o wyjeździe do Ameryki, żeby moc zweryfikować, co pozostało znanej nam z kina i książek legendy. Książka Wałkuskiego jest stymulująca i choćby po to trzeba po nią sięgnąć.
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Myślałam, że trochę wiem o Stanach zanim zaczęłam czytać tę książkę. Cały świat jest przecież przesiąknięty amerykańskimi piosenkami, ubraniami i coraz częściej stylem życia. Marek Wałkuski pokazuje jednak inne oblicze tego kraju, zagląda do zakamarków, których prawdopodobnie nigdy byśmy nie zgłębili, gdyby nie jego doświadczenie, ciekawość, wiedza i książka.
Avatar użytkownika - Italia
Italia
Przeczytane:2014-12-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Marek Wałkuski na tyle dobrze poznał Amerykę, aby móc dzielić się głęboki przemyśleniami na tego: Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych?, Czemu nie wyobrażają sobie życia w innym kraju?, Dlaczego imigranci, którzy wpadają ,,na chwilę" do USA, zostają tam na zawsze?.
Avatar użytkownika - Studentka
Studentka
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Amerykanie cenią wygodę i komfort. Szerokie drogi, duże domy, przestronne samochody z automatyczną skrzynią biegów, tania benzyna, wszechobecna klimatyzacja, sklepy otwarte po późnej nocy, gazety dostarczane pod drzwi, parkometry przypisane do pojedynczego miejsca postojowego sprawiają, że w USA żyje się łatwiej niż w innych krajach. Podobnie uważa Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od 12 lat mieszkający w Ameryce. W swojej książce wystawia USA same pozytywne oceny i to na różnych polach.
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,

Zawsze lubiłam podróżować... palcem po mapie, z nosem w książce..
Subiektywny przewodnik redaktora Marka Wałkuskiego to czytadło bardzo przyjemne i poszerzające horyzonty. Autor, wielki entuzjasta USA, przybliża nam tę ziemię obiecaną podszeptując wiele ciekawostek, traktując o indywidualnościach, nie spotykanych nigdzie indziej; na dodatek czyni to z dużą dozą inteligentnego humoru i skrupulatności.
Warto się chwilę zatrzymać, choć momentami, przyznaję, przeskoczyłam kilka kartek wprzód. Jest to jednak z całą pewnością pean na cześć bezkresnego kraju za oceanem, o którym będąc realistką wiem, że poznam go tylko z książek i filmów. Trzeba więc było skorzystać z takiej szansy i przeczytać.

Avatar użytkownika - wdowa86
wdowa86
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2015 , Podróżnicze,
Wałkowanie Ameryki
Marek Wałkuski0
Okładka ksiązki - Wałkowanie Ameryki

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla...

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
Marek Wałkuski0
Okładka ksiązki - To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają...