Amerykańskie więzienie. Reporter pod przykrywką w sercu więziennego biznesu

Istnieją w Stanach prywatne więzienia. Oto odważny reportaż ukazujący brutalną prawdę o jednym z nich

Shane Bauer zatrudnił się na stanowisku strażnika w prywatnym więzieniu w Luizjanie. Ten dziennikarz śledczy i laureat wielu nagród zgłosił się pod własnym nazwiskiem i nikt nie sprawdził jego przeszłości. W ciągu czterech miesięcy zdołał dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu zakładu, zachowaniu personelu różnego szczebla, a także samym więźniom. Był świadkiem brutalnych bójek, próbowano wciągnąć go w nielegalne układy, grożono śmiercią. Widział, jak obojętność strażników doprowadza do kolejnych zgonów i jak niewielkie znaczenie miało dla zwierzchników dobro ludzkie w obliczu zysku. Ze zgrozą dostrzegł, że z biegiem czasu sam staje się agresywny.

Ponieważ nie można w pełni zrozumieć aktualnego stanu rzeczy bez sięgnięcia do początków, głęboko zakorzenionych w niechęci do rezygnacji z dalszego wyzysku Afro-Amerykanów po zniesieniu niewolnictwa, Bauer przedstawia historię systemu prywatnego więziennictwa, od jego narodzin aż po czasy współczesne.

Amerykańskie więzienie to wstrząsający akt oskarżenia systemu prywatnych więzień i napędzających go potężnych sił. Relacja o prawdziwym obliczu amerykańskiej sprawiedliwości.

Czasami, żeby poznać całą prawdę, trzeba stać się ,,dziennikarzem penetrującym". Shane Bauer chciał dowiedzieć się więcej o więzieniach prowadzonych dla zysku, więc zatrudnił się w jednym jako klawisz i w sposób pasjonujący przedstawia swoje doświadczenia, wplatając w nie czynniki społeczne i gospodarcze, które rodzą ten koszmar. Odsłania wiele spraw, o których wolelibyśmy nie wiedzieć i o których nie da się już zapomnieć.

Barbara Ehrenreich, autorka Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć

Przejmujące oskarżenie amerykańskiej praktyki biznesu więziennego, a także świetna lektura. W tym splocie historii i reportażu Bauer ujawnia zbrodniczą naturę prywatnych więzień, świat cierpienia, który jest też źródłem zysku. To piękna furia.

Ted Conover, nominowany do nagrody Pulitzera

Bauer w tej odkrywczej relacji z przemysłu zarabiania na więźniach nie markuje ciosów. W rezultacie otrzymujemy pasjonujące oskarżenie podłej branży.

,,Publishers Weekly"

Po zakończeniu wojny secesyjnej niewolnictwo nadal istniało w części stanów, tyle że pod inną nazwą - więźniów przymuszano do zbierania bawełny i wykonywania innych ciężkich robót, przysparzających zysków zarządom zakładów karnych. Amerykańskie więzienie to potężny cios prosto w amerykańskie więziennictwo.

,,Kirkus Reviews"

Shane Bauer - amerykański dziennikarz. Pracował jako korespondent zagraniczny na Bliskim Wschodzie, jego teksty publikowano m.in. w ,,The Nation" i ,,Los Angeles Timesie". Największą sławę przyniosło mu śledztwo w sprawie warunków panujących w prywatnych więzieniach w USA. Został uhonorowany Harvard's Goldsmith Prize for Investigative Reporting, National Magazine Award for Best Reporting, Atlantic Media's 2017 Michael Kelly Award oraz Hillman Prize for Magazine Journalism. Wraz z Sarah Shourd i Joshuą Fattalem napisał też wspomnienia, A Sliver of Light, opisując przeżycia z uwięzienia w Iranie.

Informacje dodatkowe o Amerykańskie więzienie. Reporter pod przykrywką w sercu więziennego biznesu:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-06-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: American Prison

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Amerykańskie więzienie. Reporter pod przykrywką w sercu więziennego biznesu

Amerykańskie więzienie. Reporter pod przykrywką w sercu więziennego biznesu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Kiedy układałem sobie w głowie własne przeżycia z dwuletniego więzienia, borykając się z ponownym przystosowaniem do życia i zespołem stresu pourazowego, zacząłem korespondować z niektórymi osadzonymi w karcerach, tu w Stanach Zjednoczonych"

"Amerykańskie więzienie" to bardzo odważny reportaż, w którym Shane Bauer ukazuje nam brutalną prawdę o jednym z prywatnych więzień w Luizjanie. Na potrzeby jego powstania, Autor zatrudnił się na stanowisku strażnika. Shane Bauer w ciągu czterech miesięcy przyjrzał się dokładnie funkcjonowaniu więzienia, jego pracownikom, ich zachowaniu wobec więźniów oraz samym więźniom.

W swoim reportażu Bauer przedstawia nam historie systemu prywatnego więziennictwa od jego narodzin po czasy współczesne.

"Amerykańskie więzienie" to reportaż niezwykle wstrząsający, ukazujący nam obraz amerykańskiej sprawiedliwości. Autor wykonał kawał dobrej roboty poświęcając swoje życie dla udokumentowania codzienności w więzieniu. To nie tylko obraz współczesnego więziennictwa, Autor wspomina także jego początki, które są przerażające. Ta książka z pewnością na długo zostanie mi w pamięci.

Jeżeli lubicie reportaże, interesuje Was historia amerykańskiego więziennictwa to z całego serca polecam Wam tekturę. Naprawdę warto zwrócić uwagę na ten tytuł