Anatomia kłamstwa

Trzech byłych agentów CIA. Najwybitniejsi na świecie specjaliści od demaskowania kłamstw i oszustw. Unikalne metody amerykańskiego wywiadu używane podczas przesłuchań najgroźniejszych terrorystów świata. Najsłynniejsze kłamstwa wszech czasów. Chcesz przyłapać partnera na zdradzie? Dowiedzieć się, czy Twój syn lub córka ma kontakt z narkotykami? Przyjąć godną zaufania opiekunkę dla dziecka? Wyeliminować fałszywych przyjaciół? Zdemaskować osobę, która oczernia Cię w pracy? Wiedza zawarta w tej książce odmieni Twoje życie, okaże się przydatna w każdej sytuacji. Anatomia kłamstwa to praktyczny poradnik, jak dorwać kłamcę w Twoim najbliższym otoczeniu.

Informacje dodatkowe o Anatomia kłamstwa:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015-02-18
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7924-320-4

Kup książkę Anatomia kłamstwa

Anatomia kłamstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - martyna97060
martyna97060
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/2015/12/anatomia-kamstwa-philip-houston-don.html Anatomia Kłamstwa to książka, którą przygotowali dla nas byli agenci CIA. Nie byłam pewna, czego się po niej spodziewać, więc moje oczekiwania nie były wysokie, jednak również nie spodziewałam się, żeby był to totalny gniot, bo w końcu się zdobyłam by ją przeczytać. Tak więc moje podejście mogłabym określić jako neutralne, a jak się sprawdził mój przypadkowy wybór tej pozycji? Jedno jest pewne - trudno mi jednoznacznie określić swoje stanowisko. Koncepcja modelu polega na tym, że - w momencie, gdy przesłuchana osoba wychodzi po zakończeniu rozmowy - ty masz to, czego chciałeś, a ona czuje się dobrze, ponieważ nie postrzega cię jako przeciwnika. Po prostu pomogłeś jej zrobić coś dobrego, a ona jednocześnie zachowała swoją godność. Zacznę od początku, czyli momentu, w którym otrzymałam przesyłkę. Przyszła akurat do mnie przyjaciółka, pod pretekstem oddania linijki, która i tak okazała się nie należeć do mnie. W każdym razie, podczas rozmowy odebrałam telefon, ze Szlachetnej Paczki, więc musiałam przy użyciu drugiego przekazywać informacje między rodziną a darczyńcą. Jakby tego było mało, usłyszałam charakterystyczny pisk czajnika oraz sekundę później dzwonek od drzwi. Nie trudno się domyślić, że widok musiał być komiczny, jeśli dorzucić do tego próbę podpisania odbioru przesyłki, przytrzymywania telefonów głową, rozmową z czterema osobami na raz oraz stania na jednej nodze, bo mój mały pupil uwielbia witać każdego, kto tylko odważy się podejść do naszych drzwi. W końcu udało się wrócić do koleżanki, która zwijała się ze śmiechu na łóżku. Otworzyłam paczkę a tam zobaczyłam dwie książki, po Anatomię sięgnęła Agnieszka, która od razu zaczęła czytać opis, a po krótkiej przerwie się odezwała czytając jedno z zamieszczonych tam zdań: (...)Wyeliminować fałszywych przyjaciół?... Martyna, wyrzuć tą książkę! Chwilę później próbowała ją gdzieś schować, czym i mnie nieźle rozbawiła. Takim oto sposobem jakoś polubiłam tą pozycję, mimo tego, iż nawet nie zaczęłam jej czytać.. Ale przejdźmy teraz do treści właściwej. Powtórzenie nie przemienia kłamstwa w prawdę. Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia. Nie mogę powiedzieć by przeważała liczba minusów czy plusów. Największym minusem jest jednak fakt, iż niektóre przykłady okazały się niejasne, niezrozumiałe, przez co jedynie się irytowałam. Również zaczynanie danego tematu, by po chwili stwierdzić, że w tym rozdziale nie jest mowa akurat o tym, więc powiemy o nim w piątym, dziesiątym czy piętnastym. Rozumiem również, że autorzy nie mogli zdradzać imion w poszczególnych przykładach, ale mogli od razu zastąpić je innymi, a nie za każdym razem stosować tą samą formułkę: Nazwijmy go przykładowo XYZ. To są trzy główne minusy, które mi się rzuciły w oczy, nie są one odstraszające, ale momentami mogą irytować. Cieszę się jedynie, że nie znalazła się wśród nich nudna treść. Phil przypomina sobie, że każdą sesję szkoleniową kończył następującym zdaniem: ,,Jeśli przypadkiem ktoś z was pracuje dla złych gości, niech będzie pewny, że zostanie złapany". Do dziś Phil zastanawia się, co działo się w głowie Nicholsona, gdy słyszał te słowa. Książka sama w sobie jest ciekawa i nie mam nic do zarzucenia jeśli chodzi o oprawę graficzną. Okładka cieszy oko, a sam poradnik nie dłuży się. Co prawda większość jest zapełniona tekstem ciągłbym, jednak nie brakuje tu dialogów oraz dodatkowych pomocniczych ramek, podpowiedzi. Na końcu znajduje się około 50 stron dodatków, objaśnień itp., które pozwolą nam lepiej zrozumieć treść oraz wszystkie niezrozumiałe pojęcia. Dodatkowo są tam proponowane pytania dotyczące różnych kwestii (od zatrudnienia opiekunki, poprzez zażywanie narkotyków po niewierność czy kradzież) oraz przykładowa analiza opisowa. Ludzie nie wierzą w kłamstwa, że muszą, ale dlatego, że chcą w nie wierzyć. Mogę stwierdzić, że książka w przystępny sposób wyjaśnia nam na czym polega kłamstwo, a czy będę potrafiła zastosować się do wyczytanych rad w życiu codziennym dowiem się z biegiem czasu. Jednak uważam, że książka ta nie należy do tych, które powinno się czytać, chcąc się odprężyć przy czymś lekkostrawnym, a grupą docelową, której polecam są miłośnicy kryminałów lub filmów dotyczących SCI czy CIA. Ja po raz pierwszy sięgnęłam po coś w tym stylu i mimo wszelkich niejasności nie żałuję.
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam, Przeczytane,
Myślę, że prawie każdemu zdarzy się czasem (niektórym często) skłamać. Działa to także w drugą stronę, bywa, że zostajemy przez kogoś oszukani. Zapewne większość z nas chciałaby umieć wykrywać kłamstwa, jednak dotychczas nie wynaleziono sposobu, który na 100% potwierdziłby, że dana osoba nie mówi prawdy i coś ukrywa. Istnieje za to wiele metod, mogących dać nam wyraźne sygnały, że ktoś prawdopodobnie kłamie. Dzięki nim można tak poprowadzić rozmowę, że winowajca w końcu sam się przyzna. O tym wszystkim przeczytacie w książce ,,Anatomia kłamstwa". Dzięki ,,Anatomii kłamstwa" czytelnik dowiaduje się, jakie zachowania są charakterystyczne dla osoby, która kłamie: reakcje fizyczne, sposób mówienia, odpowiedzi na pytania itd. Autorzy mówią nam, jak i o co pytać, gdy chcemy zdemaskować kłamcę. Książka zawiera wiele gotowych zestawów pytań na ,,różne okazje". Nie ogranicza się to tylko do teorii, bowiem znajduje w niej także kilka zadań dla czytelnika, które uruchamiają jego myślenie i pozwalają na wykorzystanie zdobytej wiedzy. Istotne jest również to, że w książce zostało opisanych kilka przesłuchań. Doskonale pokazuje to pracę agentów CIA oraz to, jak wygląda w praktyce wykrywanie kłamstw. Ponadto niektóre takie przesłuchania zostały szczegółowo zanalizowane i pod każdą wypowiedzią osoby podejrzanej znajduje się komentarz autorów. Muszę przyznać, że książka spełniła moje oczekiwania i dzięki niej dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Co najważniejsze, została napisana bardzo przystępnym językiem, jest więc doskonałą lekturą dla każdego. Uważam, że wskazówki w niej zawarte są niezwykle przydatne i mogę śmiało polecić ją wszystkim, nie tylko osobom, które interesują się psychologią i kryminalistyką. ,,Anatomia kłamstwa" z pewnością przyda się w życiu codziennym. Nie dajcie się oszukać!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-10-17,
Trzech byłych agentów CIA. Najwybitniejsi na świecie specjaliści od demaskowania kłamstw i oszustw. Unikalne metody amerykańskiego wywiadu używane podczas przesłuchań najgroźniejszych terrorystów świata. Najsłynniejsze kłamstwa wszech czasów. Chcesz przyłapać partnera na zdradzie? Dowiedzieć się, czy Twój syn lub córka ma kontakt z narkotykami? Przyjąć godną zaufania opiekunkę dla dziecka? Wyeliminować fałszywych przyjaciół? Zdemaskować osobę, która oczernia Cię w pracy? Wiedza zawarta w tej książce odmieni Twoje życie, okaże się przydatna w każdej sytuacji. Anatomia Kłamstwa to praktyczny poradnik, jak dorwać kłamcę w Twoim najbliższym otoczeniu. "Anatomia Kłamstwa" jest książką popularnonaukową. Książka, jak każda inna, ma swoje wady i zalety. Może zacznę od tego pierwszego, aby potem zakryć to wszystko dobrymi stronami. Najbardziej ze wszystkiego denerwowały mnie teksty znajdujące się w wąskich kolumnach. Najpierw musiałam czytać tekst, który był obok kolumn, a potem cofałam się o kilka stron, aby przeanalizować tekst z boku. A przecież raczej mało kto da radę czytać dwa różne teksty na raz i dobrze je zrozumieć. Po przeczytaniu "Anatomii Kłamstwa" dowiedziałam się, że kłamstwo można rozpoznać nie tylko po słowach i sposobie ich wypowiadania, ale też po gestach, zachowaniu. Jakie gesty, jakie zachowania, jakie odpowiedzi są dowodem kłamstwa. To wszystko jest umieszczone w boku w tabelkach, dzięki czemu łatwiej to zapamiętać. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie tej książki, było podanie przykładów z życia agentów. Ja czytając wywiady, próbowałam wykryć kłamstwo. Dopiero potem czytałam jak przeanalizowali to agenci w książce i mogłam stwierdzić czy myślałam tak samo czy inaczej. Za dobry pomysł uważam też podanie z tyłu tzw. dodatków, w których znalazły się m.in proponowane pytania, które należy zadań np. kiedy zatrudniamy opiekunkę do dziecka, kiedy pytamy nasze dziecko czy bierze narkotyki. To teraz trochę o języku jakim napisana jest ta książka. W "Anatomii Kłamstwa" znajduje się słownictwo, które może być dla czytelnika nie zrozumiałe. Nie martwcie się! Z tyłu jest słownik, który wszystko wyjaśnia. Język książki jest lekki, przejrzysty i szybko się go czyta. Napisany jest też ładną czcionką oraz dużymi literami. Przed każdym rozdziałem był jakiś cytat. Przytoczę tutaj parę z nich, które najbardziej mi się podobają: "Ludzie nie dlatego wierzą kłamstwa, że muszą, ale dlatego, że chcą" - Malcolm Muggeridge "Prawda jak maska kłamstwo ukrywa, nagość najlepszym przebraniem bywa" - William Congreve "Kiedy ludzie mówią, słuchaj uważnie. Większość ludzi bowiem nigdy nie słucha" - Ernest Hemingway "Niech kłamstwo logiczniejsze będzie od wydarzeń, aby znużeni wędrówką znaleźli [...] ukojenie" - Czesław Miłosz "Kto ma oczy do patrzenia i uszy do słuchania, może się przekonać, że żaden śmiertelnik nie jest w stanie utrzymać niczego w tajemnicy. Kiedy milczą jego usta, gada za pomocą koniuszków palców, zdrada sączy się z niego każdym porem ciała" - Zygmunt Freud "Wszystkie prawdy można łatwo zrozumieć, gdy zostaną odkryte; cała trudność polega na tym, żeby je odkryć" - Galileusz " Nigdy nie zalecałbym oszustwa czy kłamstwa. Zwłaszcza dla człowieka, który ma kiepską pamięć, kłamstwo jest największym wrogiem. Prawda jest twoim najlepszym przyjacielem, w każdych okolicznościach" - Abraham Lincoln Trochę dużo wyszło mi tych cytatów, ale aż tyle mi się ich podoba. Uważam, że każdy powinien przeczytać tą książkę. Zdecydowanie polecam! Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Podobno kłamiemy nawet 18 razy na godzinę. Kłamią wszyscy, z różnych powodów. Partnerzy, dzieci, pracownicy, szefowie, uczniowie, pan z kolejki, a nawet pani z rybnego. Otoczeni kłamstwami drobnymi i większymi pewnie w większości chcielibyśmy mieć tę przewagę, że wiemy kiedy ktoś mija się z prawdą. Autorzy książki twierdzą, że są w stanie zdiagnozować wiele kłamliwych zachowań i swoją wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, chcieliby przekazać właśnie nam. Anatomia kłamstwa to zbiór wielu studiów przypadków, z którymi spotykali się agenci w swojej codziennej pracy, w trakcie przesłuchań ludzi podejrzanych o przeróżne przestępstwa lub w życiu prywatnym, a także takie, które były szeroko komentowane przez media (jak wypowiedź Prezydenta Clintona dotycząca domniemanego romansu). Analizie poddawane są poszczególne gesty lub całe wypowiedzi znanych osób, co czyni całość niezwykle ciekawym. Autorzy wyjaśniają, jakie zachowania, a w zasadzie sekwencje zachowań, można uznać za sygnały kłamstwa. Co ciekawe, po lekturze można dojść do wniosku, że kłamstwo (które w założeniu ma coś uprościć, ułatwić, pomóc uniknąć konsekwencji lub kary, służyć ochronie czegoś lub kogoś) rzadko bywa komfortowe dla kłamiącego i zwykle dążymy do takiego formułowania myśli, aby wprost nie skłamać. Czy tak jest? Nie wiem. Nigdy nie kłamię ;) Na ile wiedza, którą chcą nam przekazać czterej agenci może przydać się w życiu codziennym? No cóż, praktycznych porad jest tu jak na lekarstwo, ale tych kilka celnych pytań, które z powodzeniem można wykorzystać w codziennym życiu, całkowicie wystarcza. Polecam.
Avatar użytkownika - nieznaczkom
nieznaczkom
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa jestem ile osób dzięki tej książce nauczy się doskonale maskować swoje kłamstwa ;) No dobra , ta książka nie miała uczyć jak kłamać ale jak odkrywać kłamstwo, ale jestem pewna , że niektórzy użyją jej także w tym pierwszym przypadku ;) Moim zdaniem jest to książka dla każdego , wiele przykładów ilustrujących porady , prosty język i użyteczne metody , wypróbowane przez agentów CIA.
Avatar użytkownika - Kolonialna
Kolonialna
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dopóki nie przeczytałam tej książki, nie miałam pojęcia ile jest możliwości,jak wiele tricków na poznanie tego czy człowiek kłamie czy mówi prawdę. Nie spodziewałem się ze strony autorów tak autopsyjnych przykładów i nawiązań do powszechnych sytuacji (dlaczego!!!??), bo zazwyczaj książki tego typu są pełne fachowego słownictwa i przynudzają naukowym stylem. ''Anatomia kłamstwa'' na szczęście wykorzystuje wiele przykładów z codziennego życia i w przystępny sposób tłumaczy jak nie dać się oszukać.
Danzig. Karte & Fuhrer. Top 20
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Danzig. Karte & Fuhrer. Top 20

Seria planów miast i map w niemieckiej wersji językowej. Zawiera: plan miasta oraz mapę okolic w skali 1: 20 000, 20 najciekawszych obiektów do zobaczenia...

Podręcznik gracza
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Podręcznik gracza

Bohaterowie graczy wywodzą się z różnych miejsc i społeczności. W książce zawarto wiele cennych informacji, pozwalających poznać tło ich postaci. Znajdziecie...