Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki

Dla policyjnych techników nie istnieje zbrodnia doskonała.

Val McDermid, uwielbiana przez fanów pisarka, postanowiła sprawdzić, jak prawda ma się do przygód Sherlocka Holmesa czy zagadek rodem z serii CSI. Jej najnowsza książka to wciągające i rzetelnie napisane studium na temat współczesnej kryminalistyki. McDermid zagłębia się w kolejne jej dziedziny i przedstawia czytelnikom kulisy działań detektywów i policji na przestrzeni ostatniego wieku - tyleż niewiarygodne, co prawdziwe.

Informacje dodatkowe o Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki:

Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Bardzo ciekawa książka. Przedstawia różne metody i techniki pomocne w rozwikłaniu zagadek kryminalnych. Sposoby te są przedstawione na rzeczywistych przykładach i historiach prawdziwych. Książka idealna dla ludzi interesujących się tematyką kryminalistyki.

Sięgając po "Anatomię zbrodni" spodziewałam się w sumie literatury naukowej, która zarzuci mnie nudnymi suchymi wywodami. Tymczasem dostałam zupełnie coś innego. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, z których każdy opisuje odrębną dziedzinę kryminalistyki. Mamy tu przedstawiony sposób działania techników kryminalistycznych, patologów, profilerów, laborantów i innych specjalistów. W pewien sposób ich pracę ukazują seriale telewizyjne takie jak "CSI. Kryminalne zagadki". Zresztą wspomina o tym sama autorka. Opisuje ona określanie czasu zgonu na podstawie rozwoju różnych robali. Dowiadujemy się jak wyglądają sekcje zwłok. Poznajemy historię rozwoju daktyloskopii. Opisana jest też praca profilerów,  specjalistów od rekonstrukcji twarzy czy tych zajmujących się cyberprzestępstwami. Mamy nawet rozdział poświęcony toksykologii. Autorka opisuje rozwój poszczególnych dziedzin. Opisuje sylwetki prekursorów oraz najwybitniejszych specjalistöw. Mamy też wiele spraw, które udało się rozwiązać dzięki tym dziedzinom. Ale też na koniec książka ukazuje jak wygląda przedstawianie uzyskanych dowodów w sprawie na sali sądowej. A okazuje się, że to wcale nie takie proste. Że łatwo taki dowód jest podeażyć.

Bardzo dobrze czytało się mi tą książkę. Napisana jest naprawdę przystępnym językiem. Nie zdziwiło mnie to, gdy okazało się, że autorka pisze kryminały. Fajnym uzupełnieniem są zdjęcia dotyczące poszczególnych spraw. Bardzo fajna lektura przybliżający różne oblicza kryminalistyki.

Całkiem ciekawa lektura, w której autorka zdradza szczegóły działań śledczych i specjalistów badających ślady zbrodni. Opisuje również zaskakujące sprawy kryminalne z przeszłości.

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Można się dużo dowiedzieć o początkach kryminalistyki, jak i jej nowoczesnej formie. Dodatkowo podoba mi się, że zostało przedstawione wiele spraw kryminalnych jako przykłady użycia danych dziedzin kryminalistyki.

Avatar użytkownika - Lilia
Lilia
Przeczytane:2020-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Anatomia zbrodni polecam bardzo dobra można nabyć ciekawej wiedzy jeśli interesujemy się kryminalistyka napewno nie będziemy się nudzić

Jedna z najciekawszych pozycji z tematyki kryminalnej. Bardzo kompetentnie przedstawione najważniejsze działy kryminalistyki ilustrowane przykładami najbardziej typowymi dla danej dziedziny. Serdecznie polecam!

Ostatnie kuszenie
Val McDermid0
Okładka ksiązki - Ostatnie kuszenie

Kolejna część cyklu z Tonym Hillem i Carol Jordan. W Europie grasuje zabójca, który wybrał sobie za cel psychologów. Dr Tony Hill, dla którego umysły...

Gorączka kości
Val McDermid0
Okładka ksiązki - Gorączka kości

„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał! Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci –...