Anestezja

W podziemiach waszyngtońskiego centrum handlowego zostaje uprowadzony Russell Miller. Wzorowy ojciec i mąż znika bez śladu. Nikt nie żąda okupu, a poszlaki prowadzą donikąd.

Kate Frost – dziennikarka i zarazem narzeczona detektywa Nicolasa Stewarta, któremu przydzielono sprawę zaginięcia Millera - jedzie do Nowego Jorku, gdzie ma się spotkać z dyrektorem stacji telewizyjnej i odebrać pewną przesyłkę. Nawet nie przypuszcza, jak jedna koperta jest w stanie wpłynąć na jej życie.

Po powrocie do stolicy dziennikarka odbiera dwa telefony z ostrzeżeniami. Przestraszona, prosi o pomoc narzeczonego, jednak nawet on nie jest w stanie ochronić jej przed tym, co nadchodzi.

Informacje dodatkowe o Anestezja:

Anestezja - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-07-15, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"Pionki zawsze idą pierwsze na rzeź". Nie czytałam pierwszego wydania tej powieści z roku 2013, jednak jeśli nawet jest nieco gorsza od poprawionej wersji, byłabym nią nadal zachwycona. Jestem przekonana, że gdybym nie wiedziała, że Thomas Arnold to Polak, przypisałabym autorstwo tej książki jakiemuś zagranicznemu pisarzowi. Uwielbiam takie udane debiuty. Thomas Arnold to pseudonim literacki Arnolda R. Płaczka, urodzonego w Rybniku, absolwenta farmacji ukończonej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Autor takich powieści, jak "33 dni prawdy", "Tetragon" oraz "Horyzont umysłu". Pisarz obecnie mieszka w Rydułtowach - małej miejscowości na Śląsku. Nicolas Stewart, waszyngtoński detektyw otrzymuje nieoficjalnie sprawę niewyjaśnionych dotychczas zniknięć ludzi, którzy dosłownie rozpłynęli się w powietrzu. W tym samym czasie, jego narzeczona, dziennikarka Kate Frost otrzymuje w Nowym Jorku kopertę od dyrektora tamtejszej stacji, której zawartość może wywołać panikę wśród społeczeństwa. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy, że zostali wrzuceni w wir wydarzeń, które mają wspólny mianownik. "Anestezja" to thriller medyczny w najlepszym wydaniu, godny porównania do takich klasyków tego gatunku powieściowego, jak Robin Cook, czy też Tess Gerritsen. Tej książce bowiem niczego nie brakuje do tego, by wciągnąć się w niezwykle dynamiczną fabułę aż do jej ostatniej strony. Jest kawał dobrej sensacji, jest akcja pędząca niczym rozpędzony rollercoaster, jest interesujący temat i są także dobrze skrojeni bohaterowie. To lektura będąca idealną rozrywką na plażę, na hamak, czy też na leniwą niedzielę. Wątkiem przewodnim debiutu Thomasa Arnolda jest temat na czasie, czyli nieetyczne zachowania lekarzy oraz nielegalny handel organami. Autor poszedł także dalej i pokazał szokującą wizję tego, w jaką patologię może przerodzić się współczesna medycyna. Przyznam szczerze, że realizm sytuacyjny, jaki jest dość mocno odczuwalny w powieści, wywołał we mnie w pewnym momencie obawę o to, czy rzeczywiście gdzieś tam na świecie takie praktyki, jakie ukazał czytelnikom autor, nie są już stosowane. To coś przerażającego i dowodzącego jednocześnie tego, że światem rządzi pieniądz, a ludzie są zdolni zrobić wszystko, by ratować swoje życie i najbliższych. Thomas Arnold dla czytelników "Anestezji" przygotował zaskakujący zwrot akcji na końcu swojej powieści, który zupełnie wytrącił mnie z równowagi. Przyznam, że nie spodziewałam się takiego zabiegu i to właśnie lubię w tego typu książkach - nic do końca nie jest pewne, a wyobraźnia pisarza potrafi wywołać prawdziwą konsternację. Brawo za taką właśnie koncepcję zakończenia! Przyznam szczerze, że nigdy nie przypuszczałabym, że "Anestezja" jest debiutem Thomasa Arnolda. Być może pierwsze wydanie tej książki jest nieco gorsze pod względem redakcyjnym i edytorskim, jednak cała kanwa fabularna i pomysł na główny wątek przecież nie uległy zmianie. Będę polecać tę powieść gdziekolwiek się da, gdyż jest tego zwyczajnie warta. A na zakończenie moich przemyśleń idealnie pasuje tutaj stara, dobra maksym, czyli "cudze chwalicie, swego nie znacie".
Dzisiaj przedstawiam Wam odnowienie wydanie Anestezji Thomasa Arnolda. Co prawda nie miałam wcześniej okazji czytać pierwotnego wydania, które zarazem było debiutem autora, jednak bez zbędnego wahania mogę przyznać, iż książka jest świetna. Co powinien zawierać dobry thriller? Z całą pewnością powinien trzymać czytelnika do początku do końca w napięciu, i tutaj tak właśnie się dzieje. Arnold zadbał, aby nasze szare komórki pracowały na najwyższych obrotach podczas całej lektury, usilnie starając się rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć. Akcja rozwija się błyskawicznie, przy czym nie mamy powodu do nudy i zbędnego znużenia. Czy kiedy w grę wchodzi handel organami człowieka, można spokojnie brnąć przez lekturę? Czy kiedy ludzie dopuszczają się tak haniebnych czynów, możemy spać spokojnie? Czy, jeśli ludzie są w stanie zapłacić "kosmiczne" kwoty za przedłużenie choć odrobinę życia, my powinniśmy udzielić im "błogosławieństwa"? Doskonale wykreowani bohaterowie, z którymi wprost można się utożsamić dodają książce animuszu. Każdy z nich ma swój charakterek i jednocześnie wie, jak postawić na swoim. Kate to postać, którą polubiłam od razu. Zaimponowała mi jej stanowczość w pracy dziennikarskiej. Tak samo polubiłam Nicolasa, który jak na prawdziwego detektywa przystało, wykazywał się niezwykłą odwagą, sprytem i poświęceniem w wykonywaniu swojego zawodu. Opis pracy tych zawodów został dobrze przedstawiony. Zabójcy przedstawieni przez autora nie posiadają żadnych skrupułów, jeśli mają zamordować - robią to z zimną krwią, wcześniej dokładnie wszystko przemyślając. Są ciężcy do wytropienia i robią wszystko, by ofierze nie udało się ich rozpracować. Autor dopracował swoją debiutancką powieść pod każdym względem, widać tutaj całkiem dobry warsztat literacki. Styl jest lekki, przez co powieść wręcz się pochłania. Do tego okładka, która doskonale oddaje klimat powieści i przyciąga wzrok jest niezwykłym plusem. Kolejnym plusem jest brak przewidywalności w książce, co niezwykle sobie cenię. Z zapartym tchem śledziłam losy tajemniczych zaginięć, starając się je rozwikłać, co na szczęście (nieprzewidywalność) mi się nie udało. Muszę przyznać, że finał książki jest zaskakujący! Anestezja to thriller medyczny, który zachwyca swego czytelnika zawrotnie rozwijającą się akcją, ciekawymi bohaterami i świetnym pomysłem na fabułę. Jeśli lubicie napięcie trzymające od początku to końca, to koniecznie musicie sięgnąć po tę powieść. Polecam, naprawdę warto!
Avatar użytkownika - weltschmerz
weltschmerz
Przeczytane:2023-02-13, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2023,

Anestezja to pierwsza powieść Arnolda, która nie jest częścią jakiegoś cyklu, po którą sięgnęłam. I szczerze? Trochę się rozczarowałam. Fajnie, że autor będący z wykształcenia farmaceutą sięgnął po thriller medyczny, ale brakowało mi tajemnicy. Prawdę powiedziawszy od razu po przeczytaniu o tajemniczych zaginionych oraz o klinice dla bajecznie bogatych rozwiązanie zaczyna nasuwać się samo... Mały twist na końcu, z których autor jest znany również nie zaskakuje. Książkę czytało się całkiem przyjemnie, ale myślę, że to ze względu na sympatię zarówno do autora jak i do wykreowanych głównych bohaterów - dawno nie spotkałam się z tak przyjemnymi i jednoznacznymi postaciami w powieściach Arnolda. Książka wyląduje raczej na liście 'przeczytane, ale nie ma sensu wracać'. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z powieściami tego autora polecam zacząć od serii o Rossie i Adamsie!

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Dziś wystarczy kilkadziesiąt milionów dolarów i odpowiedni ludzie znajdą dla pana człowieka, którego wnętrzności będą lepiej pasowały do pana niż pana własne."

To bardzo amerykańska książka i to nie tylko dlatego, że cała historia dzieje się w USA i również nie tylko dlatego, że bohaterowie noszą nazwiska ulubionych pisarzy autora, ale też dlatego, że jest ona medialna bardzo po amerykańsku. Sceny jak z amerykańskich filmów sensacyjnych, czy policyjno-gangsterskich.

Te pościgi. Wielokilometrowy piękny pościg za ciemnowłosą kobietą, która za nic sobie ma znaki drogowe i nawoływania policji, by się zatrzymała. Jest też pościg po tych osławionych przez właśnie, amerykańskie filmy, schodach przeciwpożarowych. Właśnie po nich wchodzą i uciekają najczęściej wszelkiej maści mordercy i złodzieje. Po nich też ścigają ich policjanci i inni prywatni detektywi z całą ekwilibrystyką balansowania na tychże. Na pewno je kojarzycie? Tak więc nasz rodzimy Arnold R. Płaczek, czerpał z amerykańskiej X Muzy, pełnymi garściami.

Nie jest też żadną nowością główny temat tej powieści, czyli kasa, chciwość i jedno życie kosztem drugiego. Mimo że to wszystko już było i autor nie pokazał mi w swojej książce niczego nowego, czy zaskakującego, to jednak czytało mi się zaskakująco dobrze. Może jechałam na kredycie zaufania, jaki dostał ode mnie Thomas Arnold za świetne "Mauzoleum", które przeczytałam wcześniej.

W każdym razie ja z panem farmaceutą i jego literacką twórczością zamierzam zapoznać się dokładniej.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Bardzo dobry thriller medyczny! Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Avatar użytkownika - zaczytaj_chwile
zaczytaj_chwile
Przeczytane:2024-03-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tetragon
Thomas Arnold0
Okładka ksiązki - Tetragon

Syn wiceszefa policji znika w podejrzanych okolicznościach, a na miejscu domniemanej zbrodni technicy znajdują ślady jego krwi. Rozpoczyna się pozornie...

Horyzont umysłu
Thomas Arnold0
Okładka ksiązki - Horyzont umysłu

Znany prawnik i jego żona trafiają do szpitala po poważnym wypadku samochodowym. Następnego dnia kobieta zaczyna się dziwnie zachowywać – jest przekonana...