Ania z szumiących topoli

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2007-11-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308041512
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: Anne of Windy Poplars
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Grazyna Szaraniec

Tom 4 cyklu Ania z Zielonego Wzgórza

Ocena: 4.84 (45 głosów)
Inne wydania:

W życiu Ani nastąpiły istotne zmiany - zaręczyny z Gilbertem i uzyskanie tytułu magistra nauk humanistycznych. Solidne wykształcenie umożliwiło jej objęcie posady dyrektorki szkoły w Summerside. Niestety, z tym wiązały się pewne nieprzyjemności - walka z klanem Pringle`ów. Na szczęście Ania potrafiła stopić lód w najtwardszych sercach i wkrótce stała się powierniczką wielu mieszkańców miasteczka. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy ziszczą się dziecięce marzenia?

Kup książkę Ania z szumiących topoli

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ania z szumiących topoli

Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,

    Kolejna, już czwarta część z serii "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery nosi tytuł "Ania z Szumiących Topoli". Nasza rudowłosa bohaterka podejmuje się pracy jako kierownik szkoły w Summerside. 

           Ania po skończeniu studiów zaręczyła się w końcu z Gilbertem. Teraz czeka ich trzy lata rozłąki. Młody mężczyzna wyjechał na praktykę, a Ania podjęła pracę w szkole w Summerside. Spodziewała się trzech spokojnych, czarujących lat, które spędzi ze swoimi podopiecznymi. Wynajęła pokój w Szumiących Topolach, gdzie mieszkają dwie wdowy wraz z kobietą Rebeką Dew. Wszystko wydawało się Ani wspaniałe, dopóki nie zaczął się rok szkolny. Okazało się, że w miasteczku Summerside wiedzie prym rodzina Pringle. Jest ich największa liczba i zawsze stają za sobą murem. Ania jest w bardzo złej pozycji, ponieważ jeden z Pringle`ów starał się o tę samą posadę co ona. Rodzina z miejsca znienawidziła czarującą nauczycielkę i robiła wszystko aby utrudnić jej życie. Spotykały ją z ich strony same nieprzyjemności i problemy. Jednak przypadek chciał, aby Ania wygrała tę małą wojnę. 

        Ania jest już dorosłą kobietą, która wie czego chce i umie korzystać z życia. Jej czarujący i magnetyczny charakter sprawia, że większość mieszkańców i uczniów ją pokochało. Dziewczyna kilka razy nawet pełniła rolę swatki. Jej urok działał na wszystkich. 

        Czytając tą część serii o Ani, szczerze powiedziawszy, trochę się nudziłam. Jednak mieszkańcy Avonlea i ich przygody bardziej mnie wciągały niż Pringle`owie z Summerside. W książce znajduje się wiele fragmentów listów Ani pisanych do Gilberta. Zabrakło mi trochę odpowiedzi na nie ze strony mężczyzny. Chętnie dowiedziałabym się co u niego słychać i może książka wtedy byłaby dla mnie bardziej "pełna". 

      Stylowi Lucy Maud Montgomery nadal nic nie można zarzucić. Jej język jest prosty i przyjemny z wielką liczbą metafor jak przystało na opowieść o Ani. :) Chyba właśnie te przenośnie mnie zawsze w tej serii tak urzekały. Podziwiałam wyobraźnię i ogrom pięknych słów, których autorka używa w powieściach o Ani. Chciałabym umieć tak pisać.

        Książka "Ania z Szumiących Topoli" nie jest najciekawszą częścią serii, ale warto po nią sięgnąć.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zaręczyny z Gilbertem,nowa praca oraz przeprowadzka do Summerside.W życiu Ani wciąż wiele się dzieje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Kolejna część z serii o rudowłosej Ani. Teraz Ania jest już dorosłą kobietą i narzeczoną Gilberta. Cały czas spotykają ją ciekawe przygody i sytuacje, a jej dobre serce i wewnętrzne serce potrafi roztopić lód niejednej chłodnej i zdystansowanej osobie ukazanej w tej części serii. Niektóre rozdziały w tej ksiązce były pisane w formie listów do Gilberta, bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek nie do końca mnie przekonywało. Ogólnie baaardzo długo czytałam tą książkę, ponieważ w moim przypadku czytanie serii ciągiem z czasem się nudzi. Z pewnością nie zabiorę się teraz za kolejną część Ani, muszę trochę ,,odpocząć", gdyż nie chcę aby seria w ostatecznym rozachunku nie wywoływała we mnie wspomnienia ,,zmęczenia" przygodami Ani, bo są one przecież tak niesamowite!
Link do opinii
Książka pisana jest na dwa sposoby. Początkowo w formie listów Ani do Gilberta opisujących wydarzenia. To mnie trochę drażniło i dziwnie się czytało. Natomiast pod koniec już raczej pisana jest w trzeciej osobie. Opowiada ona o trzech latach spędzonych przez Anię w Szumiących Topolach, gdzie nauczała w miejscowej szkole. Niestety, przeczytawszy czwarty tom stwierdzam, że coraz bardziej robi się monotonnie. Sytuacje są do siebie bardzo podobne. Oczywiście Ania jak zwykle jest żywiołowa i pomaga ludziom w ich sercowych problemach, co jednak przy takiej powtarzalności może obrzydnąć czytelnikowi.
Link do opinii
Kolejne przygody Ani, ten tom podobał mi się mniej niż poprzednie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Ocena: 6, Czytam,
Kolejny tom serii. Ten, kto zaczął ją czytać, nie przestanie wcześniej, aż doczyta do końca. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2020, Dla dzieci, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2020-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kolejna część o romantycznej dziewczynie z Avonlea.Tym razem autorka pokazuje 3 lata Ani w Summerside- miejscowości, w której jest nauczycielką. Pisze ona listy do ukochanego Gilberta i opowiada w nich swoje codzienne perypetie oraz historie mieszkańców miasteczka. Pomimo licznych rozwlekłych opisów przyrody czytało mi się tę część bardzo dobrze. Są momenty zabawne oraz wzruszające. Niewątpliwie Ania nadal posiada dar pakowania się w kłopoty, ale na szczęście nadal wychodzi z nich obronną ręką. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2019-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Opowieści z Avonlea
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Opowieści z Avonlea

Dwanaście dowcipnych i poruszających opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dorastała Ania Shirley. Tym razem nie tylko Ania będzie...

Uwięziona dusza
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Uwięziona dusza

Pamiętniki, które L. M. Montgomery spisywała skrzętnie przez całe życie stały się dla pisarki powiernikiem najgłębszych sekretów, intymnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje