Ania ze Złotego Brzegu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010-03-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308041529
Liczba stron: 356
Tytuł oryginału: Anne of Ingleside
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Aleksandra Kowalak-Bojarczuk

Tom 6 cyklu Ania z Zielonego Wzgórza

Ocena: 4.94 (33 głosów)
Inne wydania:

Ania jest przykładną żoną i matką pięciorga dzieci. Niestety, sielankowy nastrój zostaje zmącony, gdy do Złotego brzegu przyjeżdża irytująca ciotka Gilberta. Nikt nie podejrzewa, że to dopiero początek serii dramatycznych, czasem wzruszających, a niekiedy po prostu zabawnych zdarzeń. Głównymi bohaterami opowieści staja się dzieci państwa Blythe'ów, które przeżywając młodzieńcze przygody, borykają się z typowymi dla tego wieku problemami i powoli odkrywają to , co w życiu najważniejsze. Ale i rudowłosa Ania nie znika ze sceny – towarzyszymy jej, gdy zaczyna podejrzewać iż Gilbert już jej nie kocha...

Kup książkę Ania ze Złotego Brzegu

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ania ze Złotego Brzegu

Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,

 Kolejny mój powrót na Wyspę Księcia Edwarda. I na szczęście jak najbardziej udany.

           Ania i Gilbert mają już szóstkę cudownych dzieci. Wiodą szczęśliwe życie, a dzieci dostarczają im niemałej rozrywki swoimi kłopotami. Jim, najstarszy z szóstki, jest bardzo poważny i szuka przygód. Marzy o wypłynięciu na szerokie morze.  Walter jest bardzo wrażliwym chłopcem, przez co często koledzy sobie z niego drwią. Bliźniaczki Nan i Diana jak na dwie młode dziewczynki nawiązują pierwsze przyjaźnie jednocześnie przeżywając rozczarowania. Shirley to malutki pieszczoch, a Rilla ma charakterek i potrafi być bardzo kapryśna. Wszystkie dzieci Ani i Gilberta są obdarzeni wielką wyobraźnią. 

          Oprócz szczęśliwych chwil, pojawiają się problemy i troski. W małżeństwie Ani przychodzi kryzys, dzieci co jakiś czas przeżywają młodzieńcze tragedie, a cień na cały Złoty Brzeg kładzie przedłużająca się wizyta ciotki Gilberta, Mary Marie. Kobieta jest zrzędliwą starą panną, która na każdym kroku strofuje dzieci i daje złote rady Ani i Zuzannie. Z kilkutygodniowego pobytu ciotki zrobił się kilkumiesięczny. W Złotym Brzegu na długi czas zabrakło szczerego śmiechu i beztroski.

     Mimo, że lata zmieniły Anię, nadal czaruje czytelnika swoją osobowością, a dzieci są tak słodkie, że wzbudzają sympatię od samego początku. Ich problemy i troski u mnie wywoływały rozczulający uśmiech. Jedynie, do czego mogłabym się doczepić, to fakt, że między poprzednią częścią serii o Ani a tą jest bardzo duży przeskok. W "Wymarzonym domu Ani" bohaterka straciła dziecko, a w  "Ani ze Złotego Brzegu" ma już piątkę dzieci i szóste w drodze. Trochę wywołało to we mnie dezorientację i zastanawiałam się, co się działo z bohaterami przez te kilkanaście lat. Szkoda, ale to nie odbiera znacząco uroku książce.

        Pokuszę się o stwierdzenie, że mimo pewnych niedociągnięć, ta część serii o Ani jest jedną z najlepszych, jakie do tej pory czytałam. I dobrze, że większość akcji toczy się wokół dzieci Blythe.  

Polecam! :-)

Link do opinii
Książka przedstawia życie Ani i jej licznej już rodziny. Bohaterka dorobiła się sporej gromadki dzieci, które bawią nas swymi perypetiami. Każdy kolejny tom "Ani" dorastał razem z nią, tak by mogli się wczuć w akcja dorastający także czytelnicy. Ten tomik ewidentnie został skierowany do młodszego czytelnika, niż poprzednie. Odnoszę wręcz wrażenie, że jest adresowany jeszcze do młodszych niż tom pierwszy. Ale przeczytałam go z sympatią.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Minęło dużo czasu,Ania jest matką pięciorga dzieci.W domu zdarza się przykra sytuacja,Ania urodziła małą dziewczynkę,ale niestety na drugi dzień umiera.Ania przeżywa śmierć.Dzieci są już duże a czas nieubłagalnie mija......bardzo podobała mi się ta książka.
Link do opinii
Powieść ponadczasowa. Warto przeczytać wszystkie części przedstawiające życie rudowłosej wrażliwej dziewczyny.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,

     Gdy wzięłam do ręki "Anię ze Złotego Brzegu"  znów powróciłam na wyspę Świętego Edwarda, tym razem do Glen , w którym Ania i Gilbert mieszkają w domu nazwanym przez Anię Złotym Brzegiem. Wróciłam by wejść na chwilę  w życie Ani i jej rodziny. Ania ma piątkę dzieci z czego czwórka przyszła na świat już Złotym Brzegu i właśnie rodzina powiększa się o szóste, dziewczynkę, Bertę Marillę, nazywaną Rillą. Czytając rozkoszuję się  klimatem Złotego Brzegu stworzonym przez Anię i Zuzannę jej pomoc domową, w którym pachnie ciastem i chlebem pieczonym przez Zuzannę, która jest traktowana nie  jak służąca lecz jak domownik, ciepłem domowego ogniska, w którym wszyscy się kochają i starają się jak mogą życzliwie  traktować  nawet niezbyt mile widzianą a wiecznie niezadowoloną i zrzędną ciotkę Gilberta, Marię Blythe. Przyglądam się jak dorastają dzieci Ani, jak się zmieniają z wiekiem, jak przeżywają różne smutki i radości, jakie zawierają znajomości  i czego doświadczają w związku z wchodzeniem w świat szkoły i nowych znajomych. Złoty Brzeg to oaza radości i miłości , chociaż czasem zakłócona troskami i smutkami, jak to w życiu bywa, w której jest miejsce również dla ulubieńców domowników, jakim jest kot Odrobinek i kos powracający tu  co roku. Przysłuchuję się plotkom i ploteczkom rozsiewanym przez krąg znajomych  Ani pań, które głównie dotyczą żywotnych spraw społeczności czyli tego kto umarł, kto się urodził i jaka para ma się ku sobie, a jaka się zaręczyła. Przeżywam również z Anią jej smutek wynikający z chwilowym zwątpieniem w miłość wiecznie zapracowanego męża.

      Z dużą przyjemnością przeczytałam kolejną książkę o Ani napisaną przez Lucy Maud Montgomery i
zapraszam wszystkie osoby o romantycznej duszy do odwiedzenia Złotego Brzegu w Glen na wyspie Świętego Edwarda.

Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:,
Dla wszystkich tych, którzy są zmęczeni codziennością, uwielbiam przygody ANi...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2019-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Już nigdy więcej nie kupię książki z wydawnictwa Bellona.

A już na pewno nie kupię żadnej książki, w której za korektę odpowiada pani Sylwia Kompanowska. 

Podczas czytania pierwszych pięciu części przygód o Ani z Zielonego Wzgórza miałam mieszane uczucia i nie do końca zadowalało mnie tłumaczenie ani korekta, ale "Ania ze Złotego Brzegu" przelała czarę goryczy. Nie wiem, jak w wydawnictwie Bellona tłumaczy się książki - czy z oryginału, czy może kopiuje się starsze tłumaczenie i trochę je unowocześnia, czy też tłumaczy się tekst na kilka różnych sposobów, ale po dokonanej korekcie książka powinna przybrać zdecydowanie lepszy kształt niż ten uzyskany przez czyteników. Sporadyczne wpadki jestem w stanie zrozumieć, ale to, co zafundowano mi przy okazji czytania rozdziału dwudziestego dziewiątego "Ani ze Złotego Brzegu" było naprawdę słabe, a można było tego uniknąć... Rozdział ten bowiem zawiera podwójne tłumaczenie tego samego tekstu. Czytamy kawałek, by kilka akapitów dalej czytać dokładnie to samo, tylko napisane trochę bardziej nowocześnie. I tak przez cały, długi rozdział. Osoba odpowiadająca za korektę powinna była to wyłapać, stąd mój żal do pani Kompanowskiej, która nie sprawdziła się w swojej roli.

Samej serii Lucy Maud Montgomery nie mam nic do zarzucenia. Historia jest bardzo dobrze napisana, przyjemnie się ją czyta, zwłaszcza że poznajemy również przygody i historie z życia małych Blythów. Niejeden raz się śmiałam, jak bardzo podobne były dzieci do Ani. Brakowało mi tylko Gilberta. On zawsze jest tłem powieści. Żałuję, że Lucy nie przeniosła go nieco bardziej na pierwszy plan. Wszak to ideał mężczyzny, a o takim chętnie się czyta :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Po raz szósty, ale na szczęście nie ostatni witamy się z Anią Shirley. No dobrze, właściwie to z panią doktorową Anną Blythe, która zamieszkała z mężem Gilbertem w majątku nazwanym Złotym Brzegiem. Jak zwykle czekają nas zwariowane przygody. Ania pomimo już dojrzałego wieku, nadal nie traci ani chwili na to, aby zajmować się tylko obowiązkami. Chce bujać w obłokach i przekazywać tą wiedzę swoim pociechom. Odważny Kuba, kochający Walter, a przy nim Shirley; bogobojna Nan i łatwowierna Diana, a przy tym troszkę rozpuszczona Rilla, najsmaczniejsza "bułeczka" w rodzinie. To właśnie głównie ich oczami będziemy obserwować najnowsze wydarzenia z życia mieszkańców St. Glen. Dzieci naszej Ani także są żywiołowe i zwariowane. Ich problemy, na które zawsze znajdzie lekarstwo mądra mamusia, ani na moment nie ustępują poprzednim częściom cyklu. Powiedziałbym nawet, że na dzień dzisiejszy, jest to najciekawszy tom. Ale przede mną jeszcze dwa, aż strach pomyśleć, co będzie dalej? Czy Lucy Maud Montgomery udało się prześcignąć własny geniusz? Szczere, to na to liczę, w końcu lektura następnych tomów będzie niezapomnianym przeżyciem. A wszystko w mega pozytywnym sensie. Polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
Opowieści z Avonlea
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Opowieści z Avonlea

Dwanaście dowcipnych i poruszających opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dorastała Ania Shirley. Tym razem nie tylko Ania będzie...

Ania z Wyspy Księcia Edwarda
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Ostatni tom serii powieści o Ani Shirley wydany w pełnej, nie okrojonej wersji, w zgodzie z oryginalnym maszynopisem przekazanym przed laty kanadyjskiemu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje