Aniela

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-07-17
ISBN: 978-83-66278-88-2

Tom 1 cyklu Matki i córki

Poruszająca opowieść o ludzkich losach.

Aniela miała trudne dzieciństwo i nie zaznała wiele miłości. Gdy spotyka Adama, decyduje się związać z nim swoją przyszłość. Razem próbują ułożyć życie swojej rodziny w trudnych, wojennych czasach. Gdy życie stawia przed Anielą kolejne wyzwania, kobieta zmuszona jest znaleźć w sobie siłę, która pozwoli jej pokonać przeszkody i przezwyciężyć wszystkie problemy.

Czy Aniela zapewni szczęśliwą przyszłość sobie i swojej rodzinie? Jak potoczą się jej dalsze losy w okrutnej rzeczywistości?

Miłość i nienawiść, życie i śmierć, rozpacz i siła. Małe radości i lęk o przyszłość rodziny. To wszystko składa się na poruszającą sagę rodzinną „Matki i córki” Izabeli Krasińskiej.

Kup książkę Aniela

Opinie o książce - Aniela

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2021-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Dziś o książce, która z perspektywy europejskiej XXI wieku… jest porażająca.

Edukacja - jest zbędna;

Bijący i pijący mąż - kobieto przysięgałaś „na dobre i złe” a żona należy do męża;

Dwudziestoletnia kobieta - stoi u progu staropanieństwa;

Ciężko pracujące (nawet 5-letnie) dzieci - standard, na wsi jest dużo pracy;

„Aniela” to pierwszy tom sagi „Matki i Córki” autorstwa Izabeli Krasińskiej. Poznajemy polską wieś z początku XX wieku. Akcja ogniskuje się na trzech kobietach i ich losach. Traktowanie kobiet przez mężczyzn było przerażające – kobieta ma służyć mężczyźnie, bo to on jest głową domu… a społeczna zasłona milczenie druzgocąca. Zgodne małżeństwa bazujące na wzajemnym szacunku to tylko wyjątek, potwierdzający regułę. Los kobiet żyjących na wsi był ciężki, a to, że należało swój krzyż nieść z uśmiechem na ustach „by na wsi nie gadali” dodatkowo potęgował poczucie wielkiej samotności w walce codziennymi trudami.

W książce poznajemy trzy pokolenia kobiet… wszystkie nieszczęśliwe, wszystkie zniszczone przez mężczyzn, wszystkie nie zaznały spełnienia w miłości. Pierwszy tom sagi skupia się na Anieli, kobiecie niezwykle silnej fizycznie i psychicznie, dumnej, z wielkim bagażem bolesnych doświadczeń i mądrością, dzięki której na swoich barkach niosła swoje dzieci. Tytułowa bohaterka doświadczyła straty dzieci, znęcania przez męża, upokarzania przez gospodynię, której służyła, gwałtu i braku miłości.

Gorąco polecam tę książkę, pełną bólu, ale też nadludzkiej siły kobiet, które małymi kroczkami, nie zawsze skutecznie próbowały zmienić los dzieci, przestrzec, uchronić przyszłe pokolenia, by nie popełniały tych samych błędów… choć niestety człowiek uczy się na błędach. Polecam ten tytuł, również tym, którzy cenią porządny research… bo tu Autorka wykonała tytaniczną pracę.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2021-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane 2021,

„Aniela” to nie jest typową obyczajówką, jak na początku sądziłam. Było to też moje pierwsze spotkanie z p. Izabelą Krasińską, dlatego nie wiedziałam czego się spodziewać.
Pierwsze co nasuwa mi się na myśl po skończeniu tej książki to pytanie: Ile może znieść jeden człowiek?
Muszę Wam powiedzieć, że jak zaczniecie czytać, to ciężko będzie się Wam od tej książki oderwać. Powieść jest rewelacyjna, chociaż niełatwa, jednak tak przejęłam się losami Anieli, że ciężko było odłożyć książkę nawet na chwilę.
Bywały momenty, że książkę czytało się ciężko ze względu na język, jednak po kilku stronach łatwo się do niego przyzwyczaić, i na to, co spotkało tę biedną dziewczynę, a później kobietę. Mimo tego uważam, że autorka świetnie oddała realia tamtych czasów, są to czasy przed i powojenne, właśnie przez język oraz przez historie opisane w książce. Okupacja niemiecka była straszna, jednak to jak sowieci wkroczyli do Polski, stało się dla mieszkańców istnym horrorem.
Autorka świetnie opisała też typowe wiejskie życie. Nie ma tu sielanki, jest ciężka praca, bieda, złe traktowanie kobiet przez swoich mężów. Mnie ogromnie zaciekawiły opisane przez autorkę zwyczajnie jakie panowały na wsi ( najbardziej opis pogrzebu, sama pamiętam, jak byłam dzieckiem i w mojej miejscowości nadal odbywały się „puste noce”), wzajemne stosunki mieszkańców, jak i relacje rodzic — dziecko. Niesamowicie się cieszę, że mogę od razu sięgnąć po kolejny tom, bo jestem zafascynowana tą powieścią.
Dziękuję @czwartastrona za egzemplarz, a Wam bardzo polecam tę książkę.

Zawsze mówiłam, że jak będę miała córkę to nazwę ją Aniela. Te imię strasznie mi się podoba. Kojarzy mi się z aniołkiem. A cóż... Mam chłopaka, a imię przeszło na mojego Zamiokulkasa. Taki mały szczegół. A teraz czas na książkę.

Czytaliście "Anielę"?? Ja jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie spodziewałam się tak dobrej książki. Fabuła jest świetna.

Franciszka jest służącą. Przez lata jest gwałcona przez dziedzica, u którego pracuje. Zachodzi w ciążę i rodzi się Aniela. Gdy kończy ona 5 lat Franciszka jest zmuszona oddać ją na służbę. U rodziny Wawrzyńców nie ma łatwo. Jest poniżana, czuje się nie kochana. Spędza u nich młodzieńcze lata. A co dzieje się później? Musicie sami przeczytać.

A powiem, że jest to bardzo poruszająca książka. Wzbudzająca całą gamę emocji. Pokazuje jak żyły kobiety na wsi 100 lat temu. Rzeczywistość jest brutalna. Szokująca. Mimo, że są poruszane trudne tematy. Czytało się ją dość lekko. Mega wciągająca historia, którą trzeba poznać. Z czystym sumieniem polecam. Nie pożałujcie.

No to rozpoczynamy od chwili gdy Franciszka - początkowo myślimy główna bohaterka jest młodziutką dziewczyną, która pracuje i mieszka we dworze, jako służąca. Jest koniec I wojny światowej lub tuz po niej. Dziewczyna oczywiście wpada w oko dziedzica, wyjątkowego erotomana, który żadnej nie przepuści. Jak możemy się domyślać również Franciszka zostaje zgwałcona czego owocem jest dziecko. Anielka początkowo może mieszkać z matką, ale w momencie gdy dziedziczka w dramatycznych okolicznościach rodzi dziecko Franciszka zostaje zmuszona do oddania córki na służbę mimo,że ta ma tylko 5 lat.
I tu już przechodzimy do losów Anielki, która dostaje się do bogatego gospodarza. O ile mężczyzna akceptuje dziewczynkę, to gospodyni znęca się zwłaszcza psychicznie nad nią chcąc w ten sposób odreagować fakt, że sama nie może mieć dzieci. Nie będę szczegółowo opisywać losów głównej bohaterki aby nie pozbawić tym samym czytelników całej przyjemności poznawania dramatycznych wydarzeń. Bo niestety promyków słońca w postaci radości w życiu dziewczyny było niewiele. Przede wszystkim nie zaznała w swoim życiu miłości ani od matki, która była z nią bardzo krótko, ani tyn bardziej od gospodyni, która nie potrafiła przełamać się i dać dziecku choć namiastkę rodziny. Nie sprzyjały temu na pewno czasy w jakich toczyła się akcja powieści. Okres międzywojnia był trudny z wielu względów, Polska na nowo tworzyła tożsamość, a na wieś docierała edukacja, bardzo opornie przyjmowana przez mieszkańców jako coś zbytecznego.
Nie inaczej było z aranżowaniem małżeństw, a już prawie normą było wychodzenie za mąż za pierwszego lepszego chłopaka, który zwróciła uwagę na dziewczynę, bo być starą panną to wstyd.
I tu muszę zdecydowanie bić brawo autorce, która włożyła sporo pracy w to, aby opisywanie zwyczajów czy to weselnych czy pogrzebowych było jak najbardziej prawdziwe. Zresztą nie tylko zwyczajów nawet specyficzna odmiana gwary, którą posługują się bohaterowie momentami trudna do odbioru, ale jest taka soczysta, naturalistyczna.
Już nie mogę się doczekać aby sięgnąć po drugi tom i poznawać kolejne pokolenia rodziny Strzelców.

Świetnie przedstawiona wieś przed wojną, napisana gwarą ,,wsiową''. Realne, nie wybielone postacie. Autorka musiala zadać sobie dużo trudu przy pisaniu. Mi bardzo się podobała.

Wanda
Izabela M. Krasińska ; 0
Okładka ksiązki - Wanda

Pasjonująca opowieść o nieustannym mierzeniu się z życiem. Wanda ma jedno marzenie – chce zostać pisarką. Po śmierci ukochanej babci decyduje się...