Anomalia

Data wydania: 2021-10-20
Tytuł oryginału: L'anomalie
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Beata Geppert

To jedna z najinteligentniejszych współczesnych powieści, a jednocześnie jedna z najbardziej zabawnych. Hervé Le Tellier, spadkobierca Georgesa Pereca i członek hermetycznej grupy OuLiPo, napisał książkę, która w samej tylko Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy. Anomalia jest najlepiej sprzedającą się laureatką prestiżowej Prix Goncourt od czasów opublikowanego w 1984 roku Kochanka Marguerite Duras. Ten anomalny - nawet na tak rozwiniętym rynku - sukces wydawniczy zawdzięcza być może głodowi prawdziwej fikcji w literaturze od dawna zdominowanej przez wyznania i osobiste świadectwa.

Tagi: oulipo

Kup książkę Anomalia

Opinie o książce - Anomalia

Bardzo dobry i ciekawy pomysł na powieść. Trochę zabrakło mi akcji i emocji, a możliwości były spore. Być może autor chciał pokazać zwykłych ludzi w obliczu anomalii, ale spodziewałabym się jakiejś próby, aby anomalię odwrócić, naprawić, zrobić "coś". Mimo tego, książka mi się podobała.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,

Literacko absolutnie mnie nie zachwyciła. Nie wzbudza mojego podziwu tworzenie literatury na bazie algorytmów matematycznych. Sam temat i poruszony problem bardzo ciekawy. Najbardziej inspirujące jest oczywiście zadanie sobie pytania, jakbym przyjęła istnienie swojego drugiego "ja"? Z pewnego punktu widzenia bardzo chciałabym je mieć obok siebie - mogłybyśmy podzielić się pracą i czytać więcej książek. Rozczarowana jednak jestem, że te spotkania zduplikowanych są tak powierzchowne, przewidywalne, mało psychologicznie złożone. Tak jakby autor chciał po prostu odhaczyć najbardziej typowe zachowania i najbardziej prawdopodobne scenariusze.

To taki trochę literacki matrix, w którym znowu pojawia się pomysł (już nieco wyeksploatowany), kto tym wszystkim kieruje? Jakoś to mało odkrywcze, szczególnie w kontekście wypowiedzi autora w jednym z wywiadów: "Kwestia religii jest w ,,Anomalii" jedną z ważniejszych. Starałem się pokazać, że wbrew temu, co można sądzić, związki między władzą, religią i nauką wciąż są niezwykle silne". (https://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,27680977,czytadlo-totalne-anomalia-herve-le-telliera.html) Naprawdę??!! A wcześniej tego nie wiedział?

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2022-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lekkie czytadło, pomieszanie z poplątaniem, gimnastyka intelektualna, namiastka filozofii i to wszystko w jednej książce. Cudownie mi się ją czytało. To prawdziwy relaks, a jednocześnie coś można z niej wynieść, zastanowić się. I tyle warstw, każdy może znaleźć odrobinę dla siebie. Napisana niezwykle prostym i nieskomplikowanym językiem, zostawiająca miejsce dla czytelnika, niemalże książka uniwersalna. Już sobie wyobrażam, ile ciekawych dyskusji można o niej toczyć. I tak kolejna książka trafiła do grona moich ulubionych. Lubię takie eksperymenty i powiew świżości :)