Antygona w piekle

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2017-11-28
ISBN: 978-83-622-4756-1

„Antygona w piekle” to mocna powieść o miłości w znaczeniu co najmniej podwójnym – o miłości siostry, która musi i chce pomścić zamordowanych przez terrorystów braci, ale sama wpada w ich ręce, oraz o miłości zakochanego w niej mężczyzny, który – żeby ją uwolnić – zaciąga się w szeregi terrorystów. Dla miłości więc gwałci i morduje. Pisana jest surowo, w stylu reportażowym, boleśnie kojarzącym się z gorącymi tematami współczesnej publicystyki, ale rezonują w niej też znane standardy kulturowe – kazirodztwo, związki rodzinne, niewinność, ofiara i bunt wobec losu; ów ostatecznie okazuje się absurdalny. Antygona w tytule przywołuje znaną tragedię także dlatego, że bohaterka jest Greczynką, zderzać się musi jednak z innymi kulturami i nacjami. Akcja zaczyna się w Berlinie (z reminiscencją oświęcimską), przebiega szlakami uchodźców, a kończy na Śląsku. Autor stawia niepokojące pytania o cenę, jaką człowiek zdolny jest zapłacić za ocalenie własnej wizji świata i ważnych dla niego wartości.

Autor o książce:
To opowieść o niezwykłej kobiecie w piekle współczesnego świata. Patrzymy na nią oczyma zakochanego mężczyzny, któremu los zafundował wędrówkę w tym piekle po karkołomnej spirali. W przeciwieństwie do Dantego musiał zapłacić za to najwyższą cenę, ale skarb miłości jest przecież tego wart. Mocno w to wierzę i ta wiara pozwoliła mi przetrwać niejedną chwilę rozpaczy.

Marek Weiss (Weiss-Grzesiński) urodzony w 1949 roku w Chorzowie – absolwent polonistyki UW i reżyserii na PWST – ma bogaty dorobek teatralny w kraju i za granicą. Wiele spośród jego ponad stu pięćdziesięciu prac zachwyciło publiczność; były ozdobą międzynarodowych festiwali, zdobywały tytuły najciekawszych wydarzeń roku. Wystawiał arcydzieła Szekspira, adaptował dramaty stricte literackie dla potrzeb scen muzycznych, ściśle współpracując z choreograf Izadorą Weiss. Dał się poznać jako przedsiębiorczy dyrektor i twórczy reżyser scen Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Bytomia, Słupska. Prowadził zajęcia dla reżyserów w akademiach teatralnych w Warszawie i Krakowie. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród nich nagrodę teatralną Komitetu Kultury Niezależnej Solidarności za rok 1987 i srebrną Glorię Artis Ministra Kultury i Sztuki w roku 2005.
We wrześniu 2016 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się literaturze. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów oraz trzech wydanych powieści: „Boskie życie”, „Cena ciała” i „Brat bies”.

Kup książkę Antygona w piekle

Opinie o książce - Antygona w piekle

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2018-09-06, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2018,

"Antygona w piekle" opowiada historię Konrada, który pewnego dnia poznaje Viki. Zauroczony piękną Greczynką wplątuje się w poważne tarapaty. Kiedy kobieta zostaje porwana, mężczyzna wstępuje w szeregi ISIS, aby móc ją odnaleźć. Początek powieści nie przykuwa zbytniej uwagi. Jest raczej nudny i potrafi zniechęcić. Zwykły dramat, później początek romansu, jakich wiele. Później wydaje się, że zaczyna się już coś dziać, że akcja pójdzie w innym kierunku, ciekawszym, oryginalniejszym, ale te nadzieje szybko mijają. Książka stara się, albo raczej udaje, że się stara, poruszać dość ciekawe zagadnienia, ale jej skrótowa forma i niestety równie płytkie przedstawienie postaci uniemożliwiają wejście czytelnika w świat bohaterów, ich przeżyć. Losy postaci pozostają od samego początku do końca powieści obojętne. Brakuje tutaj pewnej głębi, tego, aby można było poznać bohaterów bliżej, zżyć się z nimi, poznać bardziej świat i różnice, z którymi muszą się zmagać i które na nich wpływają. Książka gdzieś tam w sobie, bardzo głęboko, ma jakiś potencjał, ale nie został on wykorzystany. Mógłby być to dobry thriller z psychologicznymi elementami, a mamy romans z masą dramatycznych przeżyć i to ujętych bardzo skrótowo, co szkodzi całej historii.

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2017-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jest wątek sensacyjny, jest też kulturowy kontekst; widać, że autor świetnie zna najważniejsze toposy kultury, co nie dziwi u znanego reżysera teatru muzycznego. Czyta się świetnie, ale nie sposób uciec od refleksji na temat granic, które możemy przekraczać, chcąc żyć zgodnie z własną hierarchią wartości. Czy kochając, można inne kobiety gwałcić, a wierzących inaczej  - zabijać?

Brat bies
Marek Weiss0
Okładka ksiązki - Brat bies

Stara chińska klątwa brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Czy człowiek obserwujący upadek imperium jest szczęśliwy? Czy wystarczy nadzieja...

Cena ciała
Marek Weiss0
Okładka ksiązki - Cena ciała

Cena ciała to opowieść o młodej prostytutce, która za namową brata zaczyna pisać bloga. Opisuje swoje życie dzień po dniu, i choć daleko mu do normalności...

Wszechświaty
Leonardo Patrignani