Arabski mąż

Kontynuacja dotychczasowych powieści Tanyi Valko. Ulubieni bohaterowie powracają: Dorota, jej dwie córki - Marysia i Daria - oraz ich mężowie: Hamid Binladen, bojownik ze światowym terroryzmem, główny antagonista fundamentalisty dżihadiego Johna, życiowego partnera Darii. Tym razem śledzimy losy dwóch arabskich mężów, ludzi diametralnie różnych, których pokochały pół-Arabki. Nie będzie już wątpliwości, kto jest zły, a kto dobry.

Jak radzą sobie europejskie kobiety w świecie ogarniętym krwawą wojną? Jak wygląda codzienność kalifatu, który powstał na terenach Syrii i Iraku? Jakie jest miejsce kobiety w Państwie Islamskim - czy wszystkie są uciemiężone i pokrzywdzone, czy może niektóre popierają okrutny porządek, narzucony przez szalonych fundamentalistów?

Czy Darii uda się uciec z piekła na ziemi? Czy dżihadi John, morderca i sadysta, a zarazem człowiek wybitnie inteligentny, ma jeszcze szansę zejść z przestępczej ścieżki? Czy Marysia i Hamid znów wyruszą na poszukiwania krewniaczki? I co na to wszystko Dorota? Dokąd zmierza nasz świat i czy to już jego koniec czy dopiero początek przemian?

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Jest autorką bestsellerowej ,,Arabskiej sagi", na którą złożyły się dotychczas następujące tomy: ,,Arabska żona", ,,Arabska córka", ,,Arabska krew", ,,Arabska księżniczka" i ,,Arabska krucjata". Sukces sagi skłonił autorkę do rozpoczęcia następnego cyklu powieściowego pod zbiorczym tytułem ,,Azjatycka saga" (,,Okruchy raju", ,,Miłość na Bali"). Nowa książka jest kontynuacją pierwszej serii.

Informacje dodatkowe o Arabski mąż:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-05-09

Kup książkę Arabski mąż

Arabski mąż - opinie o książce

Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Z ciekawości dalszych losów bohaterów, sięgnęłam po kolejną część powieści Tanyi Valko. Poprzednia część zakończyła się momentem, gdy Daria próbuje uciec od swojego męża. Musiałam zatem koniecznie dowiedzieć się, czy ta akcja się powiodła.

Doroty tym razem w powieści jest mało, ale według mnie to dobry wybór autorki. Daria i Marysia wraz ze swoimi mężami są głównymi bohaterami. Daria jest żoną głównego antagonisty fundamentalisty dżihadiego Johna. Natomiast mąż Marysi, Hamid Binladen, jest po drugiej, tej dobrej stronie - walczy ze światowym terroryzmem.
Obydwie kobiety znajdują się w miejscu, gdzie trwa krwawa wojna. Jedna z przymusu, druga z własnego wyboru. Muszą sobie poradzić,  muszą być twarde, by przeżyć. Tego okresu w ich życiu nie można nazwać nawet trudnym, to jest istne piekło. Czy wyjdą z tego cało? Czy Darii nareszcie udało się uciec ? I jak to się stało, że Marysia znów znajduje się w samym środku wojny? Po co wyjeżdżała? Co w tym czasie robi Dorota? Pytań jest wiele, a odpowiedzi są w książce. Ja Wam nie zdradzę tych szczegółów, bo wiem, że nawet tego nie chcecie.

"Arabski mąż" - jaki on jest? Czy udało się pisarce przedstawić nam obraz arabskiego męża? Głównie poznajemy dwóch mężczyzn. Jednym z nich jest mąż Marysi, Hamid Binladen. Został on przedstawiony jako dobry człowiek, który dla żony jest w stanie zrobić wszystko. Poświęca wiele, by pomóc swej ukochanej. Jest dla niej ogromnym wsparciem. Drugi to mąż Darii, dżihadi John. Jest on przeciwieństwem Hamida. Dla Darii jest okrutny, zgotował jej piekło na ziemi. Jak chce to potrafi czasem być czuły i łagodny. Jednak czy te chwile wystarczą, by zatrzeć to całe zło jakie wyrządza?

Tanya Valko w swej powieści bardzo dokładnie opisała codzienność kalifatu. Wszystkie opisy są bardzo szczegółowe, jak dla mnie drastyczne i mocno mnie przeraziły. Wykorzystywanie kobiet, kamieniowanie, krwawa rzeź i inne nieludzkie czyny, których autorka nie pominęła, wręcz otwiera oczy czytelnikom na te zbrodnie. Niektóre momenty miałam ochotę ominąć, ponieważ bardzo ciężko się czyta o tak okropnym bólu ludzi. Mam wrażenie, że ta część jest najmocniejsza - aczkolwiek mogę się mylić, ponieważ poprzednie przeczytałam już dawno, a tu są jeszcze emocje świeże.

Dorota, Daria i Marysia są kobietami, które z łatwością wpadają w poważne kłopoty. Dobrze, że tym razem autorka zaoszczędziła Dorotę. Tym razem najgorzej ma Daria, której mąż zgotował piekło na ziemi. Kobieta musi wiele przejść. Jest świadkiem ukamienowania bardzo bliskiej jej osoby, gdzie odruch ludzki nie pozwala stać jej bezczynnie, a z drugiej strony nie może nic zrobić. Co w tym momencie wygrało? Ludzki odruch czy strach przed konsekwencjami za pomoc skazanej?

Więzienie dla kobiet, harem oraz handel żywym towarem. Tego autorka również nie ukryła, nie szczędziła na opisach tragicznych warunków oraz ogromnej tragedii i bólu kobiet.

I tym razem nie zawiodłam się na twórczości Tanyi Valko. Książkę czytało się bardzo dobrze, choć jak już wcześniej napisałam opisy są tak dokładne, że momentami miałam ochotę je ominąć. Osoby bardziej odporne może jakoś inaczej to odbiorą, mi jednak było ciężko. Kilka razy musiałam odłożyć książkę i ochłonąć. Wiele emocji we mnie wzbudziła ta powieść. Czułam smutek i złość na tak okrutny świat.

Książkę tę uważam za bardzo dobrą. Jest to kolejna udana część i już nie mogę się doczekać następnej. A czy będzie następna? Po zakończeniu lektury mogę jedynie się domyślać, że tak.

Opinia pochodzi z mojego bloga biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Jak miło wrócić do czytania ukochanej serii! Jak przyjemnie spotkać znów polubionych bohaterów i przeżyć z nimi ich dalsze perypetie! Przeczytanie kolejnego tomu sagi pióra Pani Valko było wspaniałą podróżą i trudną lekcją współczesnej historii. Wraz z bohaterami cyklu odwiedziłam Syrię - utworzone na jej terytorium Państwo Islamskie - kalifat, który jest siedzibą zła i terroryzmu oraz przykładem wynaturzenia ludzkiej natury i przekłamania religii w imię chorych ideałów. Blisko 700 stron książki przeczytało się w błyskawicznym tempie, a wszystko za sprawą wartkiej, dynamicznej akcji pełnej elementów właściwych dobrej sensacji. Dwie siostry Miriam i Daria są diametralnie różne, ale łączy ich jedno - z łatwością potrafią wpakować się w poważne kłopoty. Mają porywczy charakter, który sprawia, że wciąż utrudniają sobie życie i wplątują w solidne tarapaty. Ich mężowie stoją po przeciwnych stronach barykady - Hamid walczy z terroryzmem, a John go wspiera i jest ważną personą w strukturach ISIS. Daria wraz z małżonkiem przepada w kalifacie. Siostra postanawia ją odnaleźć i sprowadzić w bezpieczne miejsce gdzie nie toczy się wojna. Misja okazuje niezwykle niebezpieczna i dramatyczna, a siostry Salimi udają się wprost do ziemskiego piekła, które wykreowały złe ludzkie serca... Powieść to czytelnicza rewelacja, to kolejny tom wspaniałej sagi dzięki której europejski czytelnik może poznać współczesny świat arabski - jego piękno i cienie, jego blaski i mrok. Z jednej strony fascynujące dziedzictwo historyczne i kulturowe, z drugiej przemoc, terroryzm, okrucieństwo, zwyrodnienie moralne i podeptanie humanitaryzmu. Daria i jej siostra mogą odczuć na własnej skórze ile w tym raju cierpienia warta jest kobieta. Jak bardzo zdeptano jej godność i jak wiele ciosów można zadać płci pięknej. Zwyrodnienie bije rekordy. W szaleńczym amoku dżihadyści stali się bestiami, które podniecają się krwią niewinnych ofiar, ich cierpieniem i brutalnymi katuszami, razami, które zadawane są ze szczególnym okrucieństwem. Czytając tę książkę stałam się świadkiem tego, co dzieje się w Aleppo, Rakkce i ich okolicach. Zrozumiałam exodus miejscowej ludności, która zostaje zmuszona do przymusowego zasilenia szeregów wojowników lub którą zło wypędziło z domów i wygnało w świat by ocalić życie i zdrowie. Tanya Valko idealnie dopasowała fabułę swojej powieści do autentycznych wydarzeń rozgrywających się współcześnie na oczach całego świata. Lektura obfituje w drastyczne, mrożące krew w żyłach sceny niestety rodem z prawdziwego świata. W wielu z nich umierają i cierpią niewinni ludzie, leje się krew i w uszach brzmią jęki ofiar. Wszystko pod przykrywką wiary, wszystko w imię religii a tak naprawdę w imię dewiacji, zaspokojenia brutalnych pragnień i pogwałcenia norm moralnych uznawanych przez wiele miliardów ludzi na świecie. Ta powieść bardzo mocno porusza, wzrusza i przyczynia się do zrozumienia co tak naprawdę dzieje się na Bliskim Wschodzie. Nie sposób przeczytać jej bez łez i współczucia dla pokrzywdzonych setek tysięcy kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy brzydzą się terroryzmem. Zło jak się okazuje jest niczym choroba, niczym gangrena i atakuje także tych dobrych wciągając ich w machinę nieprawości. Przykładem tego może być choćby postać Darii, która po przeżyciach w jaskini zła sama staje się w własnej obronie zdolna do zabronionych prawem czynów. Ten tom jak również cały cykl kocham i polecam czytelnikom lubiącym orientalne klimaty, książki z Arabią w tle i miłośnikom sag rodzinnych.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2018-12-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Obyczajowe, 52 (70) książki 2018, Miałam,

W kolejnym tomie serii wciąż śledzimy przygody Darii ze swoim mężem terrorystą. Tym razem zaczyna im się lepiej układać, John jakby złagodniał. ALe okazuje się, że Daria ma problem z syndromem ofiary.
Z jednej strony autorka staje na wysokości zadania, z nieznanej strony przedstawia życie w Syrii pod żądami terrorystów. Z drugiej jednak historia Darii jest dla mnie zbyt rozwleczona, przez co miejscami zdaje się naciągana.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2018-01-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Powinnam przeczytać wcześnijsze tytuły, a zaczęłam od tej. Nie żałuję nie przespanej nocy, dużo dowiedziałam się jak działa Państwo Islamskie i dżihadiści. Powinni przeczytać tą książkę młodzi ludzie, aby wiedzieli czym grozi pozostawienie rodziny i swojego kraju i dać się zwerbować. Do wczęśniejszych tytułów powrócę

Saga arabska tom 10. Małżeńskie nieporozumienia
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 10. Małżeńskie nieporozumienia

Hamid wybiera się z żoną na pielgrzymkę do Mekki. Ku zdziwieniu Marysi staje się mocno religijny i oschły wobec niej. Po powrocie do Rijadu Dorota zauważą...

Saga arabska tom 14. Znowu razem
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 14. Znowu razem

Hamid odnajduje Marysię w wiosce powstańców i ratuje ją przed śmiercią z rąk najemników Kaddafiego. Spędzają razem noc i jadą do szpitala...