Okładka książki - Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-74-14252-6
Dodał/a książkę: szczepanik

Polski intelektualista, po trzydziestu sześciu latach pobytu w Kopenhadze, pisze artykuł o antysemityzmie Sørena Kierkegaarda i traci posadę w duńskim instytucie naukowym. Jedynym zajęciem, jakie ma mu do zaproponowania urząd pracy, jest stanowisko „asystenta śmierci” – opiekuna umierającego starca o niejasnej tożsamości, prawdopodobnie Polaka. „Niechaj idzie swój do swego”, decyduje kierowniczka hospicjum. W miejscu nowej pracy bohater spotyka milczącego Araba i jest świadkiem reakcji Duńczyków na słynne „karykatury Mahometa”, opublikowane przez dziennik „Jyllands-Posten”. Podczas kolejnych nocy asystent śmierci mówi do umierającego, próbuje wczuć się w jego myśli i emocje, a nawet wypowiada się w jego imieniu. Ten dramatyczny monolog-dialog, składający się z historii rodzinnych, wspomnień z młodości spędzonej w Polsce, a także filozoficznych rozważań o tożsamości człowieka i jego miejscu w historii, staje się wielkim oskarżeniem europejskiej demokracji, traktatem o jej śmierci. Pod względem formy Asystent śmierci jest dziełem nowatorskim. Oscylowanie między autobiografią i fikcją literacką, dosłownością i parabolą, prozą, wierszem i dramatem daje znakomite efekty. Wszystko jest tu poświadczone biografią bohatera i narratora, odkrywaną z przejmującą bezwzględnością, wszystko poparte erudycją i siłą wyobraźni pisarza.

Kup książkę Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie

Avatar użytkownika - kalina
kalina
"Asystent śmierci" przedstawia autentyczne przeżycia oraz przemyślenia autora. Punktem wyjścia jest tu bardzo nieprzyjemna sytuacja, która miała miejsce w roku 2005. Świderski, mieszkający i pracujący jako dziennikarz już od 35 lat w Danii opublikował na łamach gdańskiego "Przeglądu Politycznego" artykuł o antysemityzmie chrześcijańskiego myśliciela Kierkegaarda. Dla jego kopenhaskiego pracodawcy była to rzecz nie do pomyślenia. Świderski stracił pracę. Doświadczył przy okazji na własnej skórze, jak w Danii traktuje się bezrobotnych. W końcu jednak po licznych upokorzeniach los zdaje się do niego uśmiechać. Dostaje propozycję zatrudnienia. W urzędzie pracy dowiaduje się, że jego praca ma polegać na byciu "asystentem śmierci". Cóż znaczy ten tajemniczy termin? Otóż ma on się opiekować umierającym w hospicjum mężczyzną- również polskim emigrantem, tylko że przybyłym stosunkowo niedawno. Pacjent nie mówi i najprawdopodobniej niewiele do niego dociera. Czasem jednak ma przebłyski świadomości i wtedy próbuje kontaktować się z otoczeniem za pomocą jęków oraz drobnych ruchów powiek i palców. Przy okazji okazuje się, że jego zadanie jest rozmaicie pojmowane przez różne osoby. Przełożona hospicjum ma nadzieję, że opiekun przemawiając do chorego w końcu pobudzi go do życia na tyle, żeby dało się z nim nawiązać w pełni świadomy kontakt. Zupełnie inaczej myślą w urzędzie ...

Opinie o książce - Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie

Avatar użytkownika - annaart
annaart