Atlas Śródziemia

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2016-04-26
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony
ISBN: 978-83-241-5821-8

Wszystkie krainy Władcy Pierścieni, Hobbita i Silmarillionu.
Pola bitew, zamki, warownie, trasy wędrówek najsłynniejszych tolkienowskich bohaterów: Bilba, Froda i Drużyny Pierścienia.
Wspaniałe przejrzyste mapy przedstawiające w najdrobniejszych szczegółach każdą część tolkienowskiego świata.

KAREN WYNN FONSTAD to uznana amerykańska kartograf, autorka wielu map i atlasów wyimaginowanych światów stworzonych przez wielkich twórców fantasy.

Kup książkę Atlas Śródziemia

Opinie o książce - Atlas Śródziemia

GEOGRAFIA NAJPIĘKNIEJSZEGO ŚWIATA LITERACKIEGO John Ronald Reuel Tolkien to najwybitniejszy autor (i przy okazji ojciec) gatunku fantasy a także jeden z najlepszych pisarzy w ogóle. Jego niezwykle bogata wyobraźnia stworzyła imponujący rozmachem i spójnością świat, całą jego historią, językiem, bestiariuszem i geografią. Wszystko dokładnie przemyślał, wszystko zaplanował, ale nie wszystko mógł pokazać. Jego spuścizna żyje swoim życiem, jego dzieła inspirują kolejne pokolenia a ,,Atlas Śródziemia" to idealny przykład, jak fascynacje tym wielkim autorem i jego utworami przekuć w coś, czego nie powstydziłby się sam Tolkien! Żadna powieść fantasty nie może obejść się bez mapy. Świat przedstawiony, charakterystyczny świat o konkretnej mechanice i budowie, to coś, czego oczekują fani. Mapka otwierająca książkę stanowi swoisty wstęp do budowanego nastroju i zapowiedź tego, co czeka w środku - a także pomoc w odnalezieniu się w stworzonym świecie. Tolkien w swojej twórczości przedstawił wiele map - zarówno tych szczegółowych, jak i ogólnych - ale dopiero Karen Wynn Fonstad, amerykańska kartograf i autorka wielu geograficznych opracowań wymyślonych krain, zaprezentowała pełnie możliwości Śródziemia w tym względzie. Co to w praktyce oznacza? Fonstad wyrusza wraz z Tolkienem i jego bohaterami nie tylko przez ten imponujący świat, ale także przez jego historię i najważniejsze wydarzenia opisane w książkach. Od stworzenia świata i jego ewolucji, przez wydarzenia z ,,Hobbita" i ,,Władcy Pierścieni" po późniejsze znane przypadki, oprowadza nas, pokazując mapy, odległości, ukształtowanie terenu i granice krain. Nie kończy jednak na tym i w kolejnych rozdziałach, wraz ze szczegółowym omówieniem zdarzeń, które rozgrywały się na danym obszarze i w danym czasie, prezentuje także przebieg bitw i ruchy wojsk rozpisane na mapach. Takie podejście do tematu uderza realizmem, zaangażowaniem i siłą wizji. ,,Atlas Śródziemia" pokazuje mistrzostwo w podejściu do tematu i prawdziwy ogrom pracy włożonej w jego przygotowanie. Dla fanów Tolkiena i stworzonego przez niego Śródziemia to książka absolutnie konieczna. Przepiękne uzupełnienie i doskonały dodatek. Coś, co pozwoli lepiej poznać ten świat i dostrzec jego szczegóły, jakie umknąć mogły w trakcie czytania powieści. Nic tylko cieszyć się, że wydawnictwo Amber wznowiło ,,Atlas..." (i mieć nadzieję, że wznowi inne, podobne pozycje, jak ,,Encyklopedię Śródziemia"). A zatem polecam gorąco, bo to, nawet patrząc niezależnie od całej otoczki związanej ze Śródziemiem, po prostu znakomita, solidna książka, pobudzająca wyobraźnię i fascynująca czytelników. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/11/atlas-srodziemia-karen-wynn-fonstad/
Atlas śródziemia
Karen Wynn Fonstad0
Okładka ksiązki - Atlas śródziemia

Pierwsze wydanie w nowym formacie i miękkiej oprawie!Specjalnie na życzenie czytelników wznowienie w nowym poręcznym formacie słynnego przewodnika po świecie...