Autofocus

Stojąca u progu dorosłości Maude – adoptowana nastolatka z Orlando na Florydzie i wrażliwa miłośniczka fotografii – wyrusza tropem swojej biologicznej matki, która zmarła, wydając ją na świat. Maude nie spodziewa się jednak, że sprawy przybiorą tak zaskakujący dla niej obrót, a jej samej w trakcie tej podróży przyjdzie nie tylko zmierzyć się z trudną przeszłością własnej rodziny, ale także odkryć i na nowo zdefiniować samą siebie. „Autofokus” to powieść o dorastaniu i dojrzewaniu, życiowych wyborach, nadziejach i rozczarowaniach oraz wewnętrznej sile, która sprawia, że nasza przeszłość wcale nie musi zaważyć na naszej przyszłości, a my możemy się zmieniać, nie rezygnując przy tym z własnych wartości.

Informacje dodatkowe o Autofocus:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2017-05-05
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Autofocus

Autofocus - opinie o książce

Maude, 17 lat temu została adoptowana z Orlando na Florydzie. Jest wielką miłośniczką fotografii, chce wiązać z nią przyszłość. W szkole dostaje zadanie - ma przedstawić, za pomocą zdjęć, własną interpretację rodziny. Dziewczyna postanawia wyruszyć w poszukiwaniu informacji o swojej biologicznej matce. Bohaterka w trakcie podróży zmierzy się nie tylko z trudną przeszłością własnej rodziny, ale także odkryje i na nowo zdefiniuje samą siebie.

Nastolatka bardzo cieszy się wyjazdem, wie że będzie to okazja do spędzenia czasu ze swoją przyjaciółką, która wyjechała na studia. Maude ma zamiar nocować w jej pokoju akademickim. Wszystko zapowiada się niesamowicie, entuzjazm nie opuszcza bohaterki, do czasu aż okazuje się, że jej przyjaciółka zmieniła się. Nie jest już tą samą Treeną, teraz imprezuje i spędza czas z chłopakami, w pewnym momencie jasne staje się, że chłopak - Trey, jest ważniejszy niż Maude.

Lubię literaturę młodzieżową, po tę sięgnęłam z wielki entuzjazmem, ponieważ ma ona w sobie też wątek fotograficzny (a jak pewnie większość z Was wie, fotografię uwielbiam). Myślałam, że historia będzie w sobie kryła jakieś fajne i ciekawe tajemnice, a niestety tak nie było. Maude dowiadywała się coraz więcej o matce, a mnie to właściwie wcale nie interesowało, bo były to jakieś zwykłe informacje, które wcale nie były zaskakujące. Szkoda.

Podsumowując, "Autofocus" to książka o dorastaniu, życiowych wyborach, nadziejach i rozczarowaniach. Jest lekką powieścią, która nada się na wieczorne odstresowanie, chyba, że tak jak ja, nie polubicie bohaterów - wtedy może Was to trochę wszystko irytować.

Avatar użytkownika - redgirl_books
redgirl_books
Przeczytane:2017-08-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Posiadam,

Maude jest nastolatką mieszkającą na Florydzie. Jest miłośniczką fotografii i to z nią wiąże swoje dalsze plany. Dziewczyna została niegdyś adoptowana przez dwójkę wspaniałych ludzi, którzy są dla niej wszystkim. Jednak Maude nie raz zastanawiała się jacy byli jej biologiczni rodzice. Czy to po matce odziedziczyła kręcone włosy i nawyk obgryzania paznokci? Jaka by była dziś, gdyby to oni ją wychowali?
Dziewczyna jest uczennicą liceum. Nauczycielka zadaje jej klasie pracę, w której mają pokazać własną interpretację rodziny. Zwykła praca domowa jest dla dziewczyny pretekstem, aby wyruszyć w podróż poznania swojej biologicznej matki, ale też okazją, aby spędzić ten czas ze swoją najlepszą przyjaciółką.
Ta podróż okaże się dla niej czymś o wiele więcej i pozwoli jej poskładać kawałki siebie w jedną całość.

Maude musi się w swojej podróży zmierzyć nie tylko z poszukiwaniem informacji o własnej matce, ale również ze zmianami, które nadeszły w jej przyjaciółce. Pokazuje to jak człowiek może się zmienić za sprawą innego środowiska i ludzi. Treena była zagubiona, zdarzało jej się źle potraktować Maude, co niekiedy mnie drażniło. Już nie samo jej zachowanie, ale to, że nasza główna bohaterka szybko przemykała na to oko.

W książce pojawia się również postać uroczego Benneta. Jest to zabawny, troskliwy chłopak, który zacznie spędzać dużo czasu z Maude. Autorka subtelnie wplotła między ich relacje zmiany, co wyglądało bardzo realistycznie.

Co musicie wiedzieć o Maude? Jest to dziewczyna, która z wielką miłością wypowiada się o swoich rodzicach, czyli ludziach, którzy ją adoptowali. Jest wytrwała w tym, co robi, ale też nie brakuje jej wątpliwości. Jest miła, zabawna i skora do współczucia.

''Autofocus'' to urocza i ciepła książka, która powoduje uśmiech na twarzy czytelnika. Raz jest monotonna, raz akcja nabiera prędkości. Napisana prostym językiem pokazuje nam drogę do dążenia prawdy i poznania samego siebie. Pomimo, że to książka dla młodzieży to niekiedy przemyślenia Maude są niezwykle dojrzałe w swej prostocie.
Jeśli lubisz tajemnicę, sympatyczne bohaterki i delikatnie przedstawiony wątek romansowy to ta pozycja jest dla Ciebie i może to właśnie ona sprawi, że miło spędzisz przy niej czas.

Avatar użytkownika - szulikmonia
szulikmonia
Przeczytane:2017-08-18, Ocena: 5, Czytam,

Maude ma siedemnaście lat i kocha fotografię. Kiedy otrzymuje zadanie dotyczące swojej wizji rodziny, postanawia dowiedzieć się czegoś o biologiczne matce. Wyrusza w podróż i zatrzymuje się u najlepszej przyjaciółki, a kilka kolejnych dni bezpowrotnie odmienią jej życie.

Maude to przesympatyczna dziewczyna, którą chciałoby się mieć za przyjaciółkę. Lojalna, dba o innych i co najważniejsze, potrafiąca wybaczać. Dziewczyna stoi na pograniczu dorosłości. Musi zmierzyć się z prawdą i faktem, że inni się zmieniają, a studia odbiegają od jej wizji. Autorka skupiła się na przyjaźni Maude i Treeny. Pięknie opisała zmiany zachodzące w ich relacjach, jak wieloletnia zażyłość może zostać zaprzepaszczona przez kilka błędnych wyborów. Treena strasznie mnie irytowała, a jej zachowanie pozostawia wiele do życzenia, lecz ta przyjaźń była pokazana w prawdziwy i chwilami bolesny sposób.

Wątkiem przewodnim jest śledztwo, które Maude prowadzi. Momentami akcja toczyła się mozolnie, kiedy dziewczyna zdobywała coraz więcej informacji o swojej matce, to moje zainteresowanie rosło. Temat adopcji jest ważny, a obawa przed przeszłością, która może zaprzepaścić i zdefiniować przyszłość Maude skłania do przemyśleń i zadumy, ponieważ każda wielka zmiana w życiu, prowadzi do czegoś nowego. Bohaterka wielkimi krokami zbliża się do końca szkoły, dlatego natłok emocji i wątpliwości jest w pełni zrozumiały.

W całej historii niespodziewanie pojawia się Bennett, student zafascynowany animacjami. Rozwój wątku miłosnego bardzo mi się podobał, ponieważ był subtelny i rozkręcał się stopniowo. Odniosłam wrażenie, że autorka chciała pokazać, iż nie wszystko musi być gwałtowne. Książka z pewnością wybija się na tle innych powieści młodzieżowych.  Książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością.

„Autofocus” to książka niebanalna i wyjątkowa. Powieść o trudnych wyborach i dążeniu do prawdy. Pięknie napisana i niezwykle realna. Pomimo, że jest to powieść dla młodzieży, swoją dojrzałością i podejściem do tematu dorastania, powinna zachwycić również fanów powieści obyczajowej. Fabuł jest prosta, lecz przesycona emocjami, a Maude jest tak sympatyczną osobą, że kibicowałam jej od pierwszej strony.

Polecam 7/10.

Jest to historia siedemnastoletniej Maude ,ktora zostala adoptowana po tym jak jej matka zmarla przy porodzie. Dziewczyna postanawia odnalesc swoje korzenie .Wyrusza wiec do miasteczka w ktorym studiowala jej biologiczna matka by dowiedzies sie czegos wiecej o niej i przy okazji o sobie.Odwiedza tez swoja przyjaciolke, z ktora przyjaznia sie od dziecinstwa.Ksiazka pokazuje jak przeszlosc moze wplynac na przyszlosc .Czytajac ja zastanawialam sie czy Maude dobrze robi wracajac do przeszlosci.Poruszajaca i swietnie napisana ksiazka.

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu