Balladyna Juliusza S這wackiego. Streszczenie, analiza, interpretacja

Wydawnictwo: Literat
Data wydania: 2015 (data przybli穎na)
Kategoria: Literatura pi瘯na
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 4.32 (63 g這s闚)

Szczegó這we i obszerne streszczenie, dok豉dna analiza, charakterystyka bohaterów, wa積e poj璚ia niezb璠ne przy omawianiu lektury, testy sprawdzaj帷e z kluczem, krzyówki. Przejrzysty uk豉d. Doskona豉 pomoc w przygotowaniu do lekcji, testów sprawdzaj帷ych, prac klasowych i matury.

Tagi: b鏬

Kup ksi捫k Balladyna Juliusza S這wackiego. Streszczenie, analiza, interpretacja

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Balladyna Juliusza S這wackiego. Streszczenie, analiza, interpretacja

Avatar u篡tkownika - centka3
centka3
Przeczytane:2022-06-12,

Balladyna jest opowie軼i o dw鏂h siostrach - Alinie i tytu這wej Balladynie, kt鏎e zakochuj si w ksi璚iu Kirkorze. Ten natomiast nie potrafi si zdecydowa kt鏎 wybra. Matka dziewcz徠 - wdowa wpada na pomys aby urz康zi konkurs. Ta z c鏎ek kt鏎a nazbiera wi璚ej malin w lesie wygra r瘯 ksi璚ia.
Wci庵aj帷 zdecydowanie tej ksi捫ki bym nie okre郵i豉, mimo du瞠j ilo軼i zwrot闚 akcji od pierwszych stron wiemy co wydarzy si p騧niej. Opowiadanie bardzo naiwne, postaci pozytywne s a przesycone dobr wol natomiast z貫 s z貫 do szpiku ko軼i. Alina i Balladyna s charakterami kontrastuj帷ymi ze sob, wszystko w tym utworze jest czarne lub bia貫.
W dobry spos鏏 autor przedstawi warstwy spo貫czne. Ch耩 wybicia si z najni窺zej potrafi jak wida sk這ni nawet do morderstwa w豉snej siostry a nast瘼nie zapomnienia o rodzonej matce.
Na forum przeczyta豉m i jest to jeden z najlepszych utwor闚 S這wackiego. Pytam: dlaczego? Co on takiego w sobie ma, czego ja nie widzia豉m? Moim zdaniem jest jednym z gorszych dzie jakie przysz這 mi czyta. Nie umywa si do Kordiana, kt鏎y jest dzie貫m historycznym, niesie przes豉nie patriotyczne i mimo i jest ci篹szy w odbiorze jest du穎 bardziej warto軼iowy. Fabu豉 Balladyny jest bardzo prosta, przes豉nie na dzisiejsze czasy wr璚z banalne a mimo to napisana trudnym j瞛ykiem
Zastanawia mnie fakt 瞠 jest to lektura w szkole podstawowej. W dzisiejszych czasach, gdy wi瘯szo嗆 spo貫cze雟twa czyta tylko napisy na bilbordach dzieci powinny by zach璚ane do czytania. Gdyby Balladyna by豉 pierwsz ksi捫k jak przeczyta豉bym w 篡ciu, wi璚ej po 瘸dn inn bym nie si璕n窸a. Szko豉 podstawowa moim zdaniem powinna zach璚a dzieci i proponowa im ksi捫ki kt鏎e mog ich zainteresowa, a p騧niej w przysz這軼i je郵i b璠 chcieli si璕n np. po Balladyn. Nie jest to ksi捫ka niezb璠na dziecku do lat 15, zawiera du穎 prawd i mora堯w ale o takich warto軼iach dziecko mo瞠 poczyta r闚nie w innych ksi捫kach kt鏎e czyta si znacznie przyjemniej i 豉twiej.
Nie polecam.

Przypominam sobie lektury.Ta jest aktualnie w klasi si鏚mej i podoba豉 si moim uczniom.

Avatar u篡tkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2017-04-07,
Czas na Balladyn. Ksi捫k, kt鏎 czyta si szybko, a opowiada o dziewczynie, kt鏎a si zatraci豉. Dramat ten jest opowie軼i o moralno軼i, a mo瞠 i jej braku. Pokazuje jak 豉two mo瞠 zatraci swoje sumienie, jak 豉two mo瞠 pope軟i zbrodnie, kt鏎ych powinno si 瘸這wa, jak 豉two mo瞠 zatraci siebie, swoje cz這wiecze雟two. Jest to lektura kr鏒ka, kt鏎a ma g喚bokie przes豉nie. ζtwo si j czyta, jest napisana prostym j瞛ykiem. Fabu豉 r闚nie ciekawi. Opowie嗆 o dw鏂h siostrach, kt鏎e maj zebra dzbanek malin jest po prostu ciekawa. Tre嗆 jej porusza. Trudno te nie zastanowi si nad zachowaniem Balladyny. Zastanawiaj帷e jest, czy ona nie mia豉 ju wcze郾iej zap璠闚 do czynienia z豉. Bo czy mo積a uczyni z這 bez zastanowienia b璠帷 dobrym? Pomijaj帷 w豉sn obron, bo to co innego. Posta Balladyny budzi豉 moj ciekawo嗆. Z zainteresowaniem poznawa豉m jej dalsze losy. Czeka豉m na jej decyzje. Chcia豉m si przekona, do czego jeszcze jest zdolna. Balladyna jest postaci, na kt鏎ej mo瞠my pozna natur ludzk. Ona jest t, kt鏎a wybiera szcz窷cie, bogactwo zamiast dobra, rodziny, mi這軼i. Bowiem ona nie kocha豉 nikogo (moim zdaniem oczywi軼ie)... no mo瞠 poza sob. Liczy豉 si tylko Balladyna i jej szcz窷cie. Oj, ta kobieta naprawd by豉 z豉. Zawsze ceni豉m ksi捫ki z mora貫m czy z przes豉niem. W "Balladynie" przes豉nie jest. Nie jest te ukryte. Wida je jasno, gdy poznajemy losy g堯wnej bohaterki. W dramacie znajdujemy cz這wieka podatnego na pokusy. Ludzk natur pe軟 u這mno軼i. Cz這wieka, kt鏎y jest got闚 na niegodziwo軼i. Pokazuje cz這wieka, kt鏎y zawsze na wszystko znajdzie usprawiedliwienie. Cz這wieka, kt鏎y w pogoni za w豉snym szcz窷ciem jest got闚 na wszelkie ruchy, nawet te nie do ko鎍a moralne. Trudno te nie zauwa篡 w lekturze element闚 fantastycznych. Uwielbiam, gdy pojawia si co nadprzyrodzonego. Lubi, gdy magia miesza si z rzeczywisto軼i. W "Balladynie" znajdziemy postacie fantastyczne (Chochlik, Siekiera, Goplana), ale te i zjawiska nadprzyrodzone. 安iat rzeczywisty 鈍ietnie wsp馧gra z elementami fantastycznymi. Balladyna ju na pocz徠ku pokazuje pazurki. Cho akurat te pocz徠kowe pazurki mo積a usprawiedliwi, znale潭 na nie odpowied, zapomnie o nich. Lecz p騧niejsze zachowanie Balladyny pokazuje, i ona nigdy nie by豉 dobra. W pewnym momencie zatraci豉 te swoje sumienie. Za w豉dz, bogactwo mog豉 zrobi wszystko To jest straszne. Dramat jest na pewno ksi捫k o zdobywaniu w豉dzy. Na pewno te znajdziemy w ksi捫ce histori o wielkich ambicjach, kt鏎e nie zawsze prosto mo積a spe軟i. To te historia o chciwo軼i. Ale przede wszystkim jest to opowie嗆 o cz這wieku, kt鏎y zawsze ma wyb鏎, lecz nie zawsze wybiera dobrze, a czasem ca造 czas wybiera 幢e, przez co 幢e te ko鎍zy. Tak naprawd ksi捫ka Juliusza S這wackiego uczy. Daje lekcje 篡cia pokazuj帷 osob, kt鏎a z tego 篡cia skorzysta nie umia豉. Pokazuje jak 豉two mo積a si zagubi, zatraci... jak 豉two mo積a dosta paranoi, oszale przez swoje wybory. "Balladyna" to lektura prosta, lecz z wa積ym przes豉niem. Warto j pozna...
Avatar u篡tkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29,
S這wacki to pisarz bardzo specyficzny, sama Balladyna jest sama w sobie specyficzna jak dla Juliusza S這wackiego. Ta sztuka jest pe軟a wra瞠 wprost z samego serca sztuki jako takiej.,.. Jest ona prawie perfekcyjna...
"Pod軼iwych tysi帷e Padaj na tym 鈍iecie z造ch ofiar"
Jedna z niewielu lektur, kt鏎a przypad豉 mi do gustu. Doskonale ukazuje czyny, do kt鏎ych cz這wiek zdolny jest si posun望 wzgl璠em bli幡iego w chwilach zazdro軼i.
Ksi捫ka, kt鏎a nie wpasowa豉 si w m鎩 gust. Mimo, i jest uwa瘸na za jedn z najlepszych opowie軼i Juliusza S這wackiego, to klimat by zbyt zagmatwany. Og鏊nie histori wida z 3 perspektyw: Balladyny, Kirkora i Goplany.
Ksi捫ka dok豉dnie pokazuje jacy s ludzie :zazdro郾i, chciwi...W ko鎍u jaka lektura szkolna, kt鏎a mi si spodoba豉.
Avatar u篡tkownika - AnnaJo
AnnaJo
Przeczytane:2011-04-24,
Mamy fajne lektury szkolnej :D

S這wacki ironiczny bawi si w Szekspira. Jest wiele odwo豉 do dramtów angielskich, a Balladyna bardzo przypomina Lady Makbet. Jednak polski poeta potrafi z dystansem podej嗆 do prezentowanego 鈍iata, bawi si nim i drwi z niego. Bardzo podoba豉 mi si ta ksi捫ka.

Avatar u篡tkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2020-09-26, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Zdecydowa豉m si na „Balladyn” w tym miesi帷u w豉軼iwie tylko ze wzgl璠u na „Narodowe czytanie”.
Pami皻am, 瞠 by豉 to moja lektura szkolna, ale nie pamietam ju czy mi si podoba豉.
Za to teraz, po tych kilkunastu latach mog 鄉ia這 stwierdzi, 瞠 jest to naprawd ciekawa lektura z mora貫m. Plusy jej to:
- pi瘯ne opisy przyrody,
- magiczne postacie i miejsca,
- charakterystyczni bohaterowie,
- niektóre zabawne dialogi i sytuacje, które wywo逝j u鄉iech u czytelnika, pomimo, i jest to ogólnie tragedia,
- sama forma dramatu sprawia, 瞠 czu t specyficzn atmosfer teatru i czytelnik wyobra瘸 sobie sztuk na scenie.
Fajnie by這 po tylu latach znów zanurzy si w klimacie „Balladyny”. Przypad豉 mi do gustu.
Szczerze polecam.

Avatar u篡tkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Zas逝guje na tytu Polskiej Gry o Tron, jednak czym dalej w las tym jest mniej ciekawie. Przes豉nie jak na dzisiejsze czasy jest banalne, kiedy mo瞠 nie by這.

Mimo, 瞠 ksi捫ka ta jest napisana z podzia貫m na role (czego nie lubi), to ma ona du膨 warto嗆. Przedstawia ona histori dwóch sióstr - m這dszej, o bardzo dobrym charakterze - Aliny, a tak瞠 starszej, o z造m charakterze - tytu這wej Balladyny. Udowadnia ona nam mi璠zy innymi to, 瞠 gdy pope軟imy jedn zbrodnie, nast瘼ne b璠 si mno篡. Balladyna skazuj帷 siebie na 鄉ier za wyrz康zone krzywdy pokazuje nam, 瞠 b璠ziemy "rozliczani" za wszystkie czyny, a 瘸dna zbrodnia nie pozostanie bezkarna. Bardzo dobra ksi捫ka daj帷a du穎 do my郵enia.

Inne ksi捫ki autora
Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla. Streszczenie, analiza, interpretacja
Danuta Anusiak0
Ok豉dka ksi您ki - Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla. Streszczenie, analiza, interpretacja

Szczeg馧owe i przyst瘼nie napisane streszczenie wraz z om闚ieniem problematyki zgodnie z aktualnym programem nauczania. Opracowanie zawiera r闚nie m...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly