Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart

Książka to trzy eseje w polskiej i angielskiej wersji językowej (angielska wersja językowa dla szerszego oddziaływania). Eseje zostały opatrzone przypisami zawierającymi wyjaśnienia terminów i obiektów. W każdym z tekstów znajdują się napisane przez Autorkę wiersze, które czasem puentują, a czasem dopełniają treść. Niewielki format i nieduża objętość tekstu zachęcają do czytania w każdej chwili. Tematyka w aspektach politycznym, kulturowym i społecznym bardzo aktualna. Na okładce znajduje się wykonane przez Autorkę malowidło na wodzie - technika ebru.

Nieszczęście, które widziała Autorka, budzi współczucie, wywołuje rozpacz, ale emocje są nieme - chciała im dać głos. André Parrot (francuski archeolog) uważał, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny - swoją własna i Syrię. Autorka rozumie, o czym mówi. W Syrii (i na pozostałym terytorium Żyznego Półksiężyca) każdy skrawek ziemi w swojej głębi pokazuje, jak przez tysiąclecia ludzie dojrzewali i zmieniali się. Wojny bezpowrotne niszczą ślady niezwykłych kultur, zubożając nas wszystkich, niezależnie od miejsca, w którym żyjemy lub które uznajemy za swoje.

Pisząc książkę Autorka chciała zastanowić się także nad Turcją - przyjmującą uciekinierki i uciekinierów i - jak się później okazało - wykorzystującą tę sytuację w polityce międzynarodowej i wewnętrznej...

Informacje dodatkowe o Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart

Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart - opinie o książce

Zaplanowana podróż zagraniczna skrywa wiele przed nami zazwyczaj tajemnic i tak właśnie jest w książce pt. '' Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej w swoich zamieszczonych trzech esejach ilustruje to, co uważa za stosowne, aby każdy z nas chcący dowiedzieć się nieco więcej na temat historii, kultury, tradycji, jakie występują one na co dzień w danej religii.

Do przeczytania tej książki przekonały mnie słowa wstępu-autorstwa prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej (Université Paris Descartes), która to potrafi dostrzec w osobie autorki pozytywne aspekty postrzegania tematów głównych, których się podjęła.

Czytanie tej książki pozwoliło mi doświadczyć i przenieść się na moment to tego, co jest mi nieznane i dalekie od otaczającej naszej współczesnej rzeczywistości.

Mogłam się dowiedzieć, jak żyją mieszkańcy, poznać ich problemy, zwyczaje, miejsca, w których czuja się bezpiecznie, a co najważniejsze ujęło mnie osobiście, w jaki sposób zdobywają wiedzę uczniowie i osoby występujące w roli autorytetów.

Zwróciłam szczególną uwagę na zamieszczone w tej książce 2 esesje: I, III.

Podobały mi się również autorskie opisane i ujęte trafnie do całości tekstu wiersze, które posłużą z czasem nad pomyśleniem nad sensem naszego życia.

Słowa uznania kieruję dla Pani Hanny Piątkiewicz, która wykonała bardzo dobre angielskie tłumaczenie trzech esejów, dzięki któremu mogłam zapoznać się z większym zasobem słów.

Elementem dodatkowym w tej książce jest to, że eseje zamieszczone są w dwóch wersjach polskim i angielskim.

Opracowane przez Panią Joannę Nawrocką eseje zostały napisane barwnym językiem, a dodatkowo wyjaśnia nam dotąd przy tym nieznane słowa występujące w esejach, w opisywanych przez nią miejscach bądź kulturze.

Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. '' Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej.

Polecam przeczytać ten niezwykły reportaż.

Społeczne doświadczenie starości. Stereotypy, postawy, wybory
Joanna Nawrocka0
Okładka ksiązki - Społeczne doświadczenie starości. Stereotypy, postawy, wybory

Książka doktor Nawrockiej dotyczy wyjątkowo ważnej problematyki społecznej, jaką jest starość. Autorka nie tylko z dużą wiedzą, ale też z dużą wrażliwością...

Forget Me Not
Julie Soto