Baśnie

Ocena: 5.33 (3 głosów)
Inne wydania:

Perrault, autor Śpiącej królewny, Oślej skórki, Czerwonego kapturka i jeszcze wielu niezapomnianych bajek nie był jedynym Francuzem, którego bajki weszły do kanonu literatury dziecięcej. Nic więc dziwnego, że w tym wyborze towarzyszą mu Merie-Jeanne de Beuamont, autorka Pięknej i bestii, oraz Franncois Fenelon, autor Historii starej królowej i młodej wieśniaczki. Bajki te już od wielu lat wzbogacają dziecięcą wyobraźnię, tym bardziej że każda z nich jest bogato zobrazowana pięknymi kolorowymi ilustracjami.

Informacje dodatkowe o Baśnie:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-03-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788311128507
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Baśnie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Morał stąd płynie – proszę słuchać,urocze, wdzięczne me dziewuszki –że obcych ludzi pogaduszkinależy puszczać mimo ucha.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Baśnie - opinie o książce

"Bajki" Charlesa Perrault to zbiór najpiękniejszych baśni, które doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa, kilka z nich do tej pory mogę zaliczyć do ulubionych (np. "Sinobrody"), więc wracam do nich co jakiś czas. Tym razem czytałam te bajki swoim wnukom a mnie przypomniały się chwile, gdy w dzieciństwie czytała mi je mama...

Charles Perrault to francuski bajkopisarz epoki baroku. Jego baśnie są znane wszystkim nie tylko dzięki niemu, ale również z innych opracowań. Powstało bardzo wiele adaptacji, które nie są dokładnym przekładem jego twórczości a są po prostu jakby zaadaptowane na potrzeby rynku. Takie uładnione, uproszczone, lecz nie mające zbyt wiele wspólnego z twórczością samego autora. Obecnie kupując baśnie dla dzieci, coraz częściej kierujemy się tylko pięknym wyglądem a nie treścią.
Ja w swojej biblioteczce mam dwa wydania, jedno z pięknymi ilustracjami, które umilają czytanie bajek dzieciom, natomiast drugie jest praktycznie bez ilustracji, lecz za to treścią bardziej wskazującą na dokładniejszy przekład.
W tym zbiorze są najbardziej znane baśnie Perraulta, takie jak: "- Śpiąca królewna", "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Paluszek", "Wróżki", "Kopciuszek" czy "Sinobrody".
Jak we wszystkich baśniach, możemy także i tutaj poznawać prawdę o ludziach i zwierzętach, o ich zachowywaniu, o cechach ich charakterów, a także o wyraźnych różnicach między dobrem i złem. Czytając baśnie, od razu wiemy, kto jest tą pozytywna postacią a także czego lub kogo powinniśmy się obawiać.
Charles Perrault może nie stworzył zbyt wielu baśni, lecz wszystkie są zaliczane do klasyki literatury dziecięcej i chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociaż jednej z nich. Tym bardziej, że przez dłuższy czas były one nawet lekturą szkolną, może i dzisiaj także są?
Nie są to może zbyt słodkie historie, bo zawierają i brutalne momenty, lecz takie są właśnie bajki... Każda z baśni w zasadzie ma szczęśliwe zakończenie i oczywiście zawiera w sobie morał, który powinniśmy dobrze zapamiętać, bo to życiowe prawdy.
Te baśnie nigdy chyba się nie znudzą i zawsze będą na topie, mimo ciągle tworzonych nowych, bardziej nowoczesnych bajek.
Jeżeli lubicie takie historie to zachęcam do lektury, jeżeli nie dla siebie, to czytajcie dla najmłodszych...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:1995-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zbiór pięknych baśni, do których wielokrotnie wracałam. Moje najbardziej ulubione z tych ze zbioru to: "Biała kotka", "Sinobrody", "Dary wróżki" i "Królewna różyczka". Pamiętam je do dziś:-) Dodatkowo: w książce jest wiele barwnych, ładnych ilustracji do każdej z baśni co jeszcze bardziej czyni jej czytanie przyjemnym.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2014-10-24, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2010-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Knyps z czubkiem
Charles Perrault 0
Okładka ksiązki - Knyps z czubkiem

Z cyklu Bajki-Grajki pouczająca bajka Charlesa Parrault w opracowaniu Hanny Januszewskiej. Książę Knyps z Czubkiem nie należy do urodziwych młodzieńców...

Ośla skórka
Charles Perrault0
Okładka ksiązki - Ośla skórka

Pewien król miał czarodziejskiego osła, kóremu co rano leciały złote monety. Do szczęścia brakowało królowi tylko żony......

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy