Batory: Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku

Historia legendarnego polskiego transatlantyku "Batory", który przez 33 lata służby był świadkiem wielkich romansów, dramatów, rozstań, szalonych zabaw... Pływali na nim Adolf Dymsza, Hanka Ordonówna, Kalina Jędrusik, Arkady Fiedler, Wojciech Kossak... Tu kręcono słynnną "Pasażerkę" Andrzeja Munka. Tu występował kabaret "Dudek" i zespół "Mazowsze", a filmy puszczał Tomasz Raczek. Oto historia najmodniejszego salonu Polski, gdzie błyszczały gwiazdy i rozgrywały się wielkie dramaty.

Informacje dodatkowe o Batory: Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Batory: Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku

Batory: Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2015,
Biorąc książkę do ręki obawiałam się słowa skandale, Zostałam mile zaskoczona - to historia transatlantyku, ludzi pracujących i podróżujących na nim zawierająca pikantne szczegóły opowiedziane w piękny sposób,opisy wielu radosnych wydarzeń, smutnych również, Poczułam się dumna, wzruszona, rozbawiona, w trakcie lektury były też chwile zamyślenia. Wszytko to opowiedziane z uwzględnieniem zmieniającego się świata i kraju.
Avatar użytkownika - Ksiegarka
Ksiegarka
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Czy książka o statku może być ciekawa? Może, jeśli jej bohaterem jest Batory, statek-legenda. Pływał on na wodach całego świata przez ponad 30 lat. Stanowił trzon polskiej żeglugi w czasach zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Był nazywany szczęśliwym statkiem - omijały go torpedy. Batory to statek, który był nie tylko świadkiem, ale również uczestnikiem historii. Wspomnę tylko, że w pierwszy rejs Batorym wyruszyli m.in. Arkady Fiedler, Wojciech Kossak czy Monika Żeromska. Na jego pokładach bywała elita: Melchior Wańkowicz, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Alibabki, Jerzy Połomski, Violetta Villas czy Anna German. Ale barwne postacie nie tylko gościły na pokładach. Także załoga była wyjątkowa. Warto wspomnieć chociażby o kapitanie Eustazym Borkowskim, który tworzył klimat Batorego. Uwielbiam ludzi, miał doskonałe poczucie humoru, lubił dobrą zabawę, a przy tym był nieco ekstrawagancki.
Na Batorym rozgrywały się dramaty, rodziły romanse. Batory, który służył pod polską i brytyjską banderą w czasie wojny wywoził złoto, zabytki, a także brytyjskie dzieci z terenów zagrożonych bombardowaniami. Tak bardzo zżyły się one z załogą, że nauczyły się śpiewać ,,Rotę".
W książce jest również przedstawiona historia polskie floty, szczególnie intrygujące są losy polskich okrętów w czasie II wojny światowej.  Można w niej przeczytać także o polskich zapędach kolonialnych. Sporą część stanowi opowieść o polskich emigrantach. ,,Batory..." to książka nie tylko dla miłośników żeglugi i morza.

Avatar użytkownika - Agnieszka369
Agnieszka369