Bazylika Świętego Piotra

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7971-406-3
Tłumaczenie: Krzysztof Stopa

W tym atrakcyjnym albumie po raz pierwszy została ukazana architektoniczna i artystyczna historia bazyliki św. Piotra w Watykanie: od jej konstantyńskich początków, przez średniowieczną ewolucję, aż po renesansowe i barokowe przeobrażenia, które nadały jej współczesny kształt. Bazylika – symbol Kościoła katolickiego – powstała z pragnienia papieży renesansu. Ci wikariusze Chrystusa zatrudnili do pracy przy niej znamienitych architektów i twórców wszech czasów. W rzeczywistości jednak została ona zbudowana na gruzach jednej z największych i najstarszych budowli kultycznych chrześcijaństwa, dawnej bazyliki św. Piotra, wzniesionej z woli cesarza Konstantyna na miejscu męczeństwa i pochówku Księcia Apostołów. Ten fascynujący obraz życia bazyliki zgłębiają wybitni znawcy późnego antyku, wieków średnich i epoki nowożytnej, przywołując liczne dokumenty, szkice rekonstrukcyjne, projekty, plany, ryciny, weduty, modele czy obrazy ilustrujące powstanie oraz późniejszy rozwój papieskiego kościoła. Spektakularne fotografie z lotu ptaka oraz zdjęcia wnętrza bazyliki z całym jej bogatym wystrojem, zwłaszcza mozaikami – największym tego typu dziełem na świecie! – przedstawiają dzisiejszy wygląd imponującej budowli.

Tagi: Architektura bazylika świętego piotra album sztuka

Kup książkę Bazylika Świętego Piotra

Pod naszym niebem