Bez pamięci

Sarah budzi się po wypadku samochodowym z amnezją. Przy jej łóżku pojawia się nieznajomy mężczyzna i domaga się wyjaśnień, dlaczego przed siedmioma miesiącami opuściła go, zabierając ich wspólne dziecko. Sarah ma tylko przebłyski wspomnień, stara się jednak wspomóc Jake’a w poszukiwaniach córeczki. Uwalniając okruchy pamięci, okazuje się jednak zupełnie inną osobą niż ta, którą kochał Jake.

Informacje dodatkowe o Bez pamięci:

Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 2015-10-12

Kup książkę Bez pamięci

Bez pamięci - opinie o książce

Kolejny rok rozpoczęłam wraz z powieścią "Bez pamięci", która stanowi pierwszą część cyklu "Silent" Barbary Freethy. Aż trudno mi uwierzyć, że minęło już ponad pięć lat od kiedy po raz ostatni sięgnęłam po powieść tej poczytnej amerykańskiej pisarki. Cieszę się, że po takim czasie znów mogłam zagłębić się w sieć misternie splecionej intrygi w otoczeniu pięknych krajobrazów Kalifornii i próbować odgadnąć zamysł autorki, która uwielbia wodzić za nos i wyprowadzać na manowce swoich czytelników.

Dwudziestoośmioletnia Sarah ulega wypadkowi samochodowemu w wyniku czego traci pamięć. Okazuje się, że mogło z nią podróżować półtoraroczne dziecko, które w jakiś sposób wydostało się z auta. Poszukiwania nie dają rezultatu. Komunikat w telewizji sprawia, że w szpitalu pojawia się Jake Sanders - partner życiowy bohaterki i ojciec jej dziecka. Mężczyzna przedstawia Sarah w jak najgorszym świetle, po tym jak kobieta opuściła go bez słowa zabierając ze sobą córeczkę i zacierając za sobą wszelkie ślady.

Dlaczego tak się stało?... Dotarcie do prawdy zajmuje wiele czasu i wymaga zagłębienia się w tajemniczą przeszłość bohaterki. Pojedyncze przebłyski pamięci trudno zebrać w sensowną, zrozumiałą całość. Jednakże powiązana z przeszłością lawina niebezpiecznych zdarzeń została już nieopatrznie uruchomiona i cel musi zostać osiągnięty.

Co kryje przeszłość Sarah i kto pragnie jej śmierci dowiecie się z książki, która jest niczym pędzący rollercoaster...

Powieść "Bez pamięci" bardzo przypadła mi do gustu i odnalazłam w niej wszystko to, czego się spodziewałam. Zawiła intryga z zagadkami i tajemnicami z przeszłości wspomagana przez amnezję głównej bohaterki sprawiły, że przez cały czas moja ciekawość sięgała zenitu. Nieustannie zastanawiałam się kto tutaj tak naprawdę jest tym dobrym, a kto złym, kto mówi prawdę, a kto kłamie... Kilkakrotnie zmieniałam własne wymyślone scenariusze i niczego nie byłam pewna do końca. A muszę Wam też zdradzić, że składanie ze sobą wszystkich elementów układanki autorstwa Barbary Freethy jest równie pasjonujące, co trudne i skomplikowane. Spora dawka adrenaliny, wartka akcja, ciekawy wątek kryminalny i zaskakujące rozwiązania sprawiają, że kolejne stonice książki pochłania się jednym tchem. Emocje jakie towarzyszą lekturze ewoluują wokół niepewności, niedowierzania, żalu, złości i są przeplatane uczuciami radości, ulgi, czy zadowolenia. Sarah stała się moją bohaterką przez duże B i polubiłam ją znacznie bardziej, niż Jake'a, który zraził mnie do siebie permanentnym niezdecydowaniem, wahaniami nastroju i licznymi humorami.

Już nie mogę się doczekać co też wydarzy się w następnej części zatytułowanej "Bez wytchnienia", po którą niebawem zamierzam sięgnąć. A tymczasem jeśli lubicie zawiłe intrygi, tajemnice i niedopowiedzenia oraz ciekawie poprowadzony wątek kryminalny, który przeplata się z płaszczyzną romansową to "Bez pamięci" jest właśnie dla Was. Możecie też śmiało sięgać po inne powieści Barbary Freethy napisane lekkim piórem, w prosty i przejrzysty sposób. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale zapewniam, że inwencji i pomysłów autorce nie brakuje.

Jakiś czas temu skończyłam czytać książkę, którą dziś recenzuję. Szczerze powiedziawszy zapomniałam o niej. Dlaczego? Nie wiem, bo w zasadzie to historia, jakich nie ma często i wiele. Powinna więc zostać w pamięci...

Sarah uległa wypadkowi samochodowemu. Kiedy w szpitalu odzyskuje przytomność, nic nie pamięta. Przy łóżku spotyka mężczyznę, który twierdzi, że jest jej mężem i szuka córki, która zniknęła wraz z kobietą kilka miesięcy wcześniej. Policja na miejscu wypadku nie znajduje dziecka, ale kilka jej rzeczy. Rozpoczyna się wielkie poszukiwanie, w którym Sarah postanawia wziąć udział. Chociaż w wypadku straciła pamięć, od czasu do czasu ma jej niewielkie przebłyski, w których widzi dziewczynkę, niebezpieczeństwo i człowieka, który chciał im zrobić krzywdę.

Barbara Freethy stworzyła przyjemną w odbiorze historię. Pasującą bardziej na jesienne wieczory, przy lampce, ciepłej herbatce i pod kocem. "Bez pamięci" to połączenie całkiem dobrego kryminału z elementami thrillera i nutkami romansu. Akcja jest dosyć wartka, kreowani bohaterowie bardzo ciekawi, zwłaszcza Sarah - kobieta, która okazuje się być kimś innym, niż się podaje.
Książka trzyma w napięciu, czytelnik próbuje razem z bohaterami znaleźć dziewczynkę i rozwiązać tajemnicze zniknięcia.

Nie jest to lektura dla ambitnych, nie znajdziemy w niej zagadek wymagających od nas ogromnej pracy umysłowej czy wyobraźni, ale w wolnej chwili, mogę ją jak najbardziej polecić.
Miłość - jak to zwykle bywa w takich historiach, zwycięża wszystko.

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Trzymająca w napięciu książka, ukazująca jak osoba po wypadku, z amnezją, próbuje wrócić do rzeczywistości. Nie wie komu ufać, ale gdzieś w podświadomości wie, że grozi jej niebezpieczeństwo. A jeszcze na dodatek okazuje się, że miała dziecko, które nie wiadomo gdzie teraz jest. Bardzo dobra powieść i mam nadzieję, że kolejne tej autorki będą równie pasjonujące
Avatar użytkownika - iza380
iza380
Przeczytane:2016-11-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 KSIĄŻKI 2016,
Sarah straciła pamięć w wyniku wypadku samochodowego i dlaczego autorka nie poprowadziła tak ciekawie tej powieści jak mogłaby? Opowieść wlecze się jak flaki z olejem i nawet nie da się niczego domyślić.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Bez pamięci" to kolejny thriller wykorzystujący motyw amnezji. Tym razem mamy do czynienia z uciekającą kobietą, która podczas samochodowej ucieczki przed nieznanym napastnikiem wypada z trasy i spada z urwiska. Budzi się w szpitalu, nie wie kim jest ani skąd się tu wzięła. Do czasu, gdy odwiedza ją mężczyzna, który twierdzi, że kobieta opuściła go osiem miesięcy wcześniej bez słowa wyjaśnienia, zabierając ze sobą ich półtoraroczną córeczkę. Sarah, bo to ona jest główną bohaterką, nie pamięta ani Jacke'a, ani swej córeczki. Czuje jednak, że faktycznie miała dziecko. Nie wie dlaczego opuściła tego przystojnego, najwyraźniej bardzo ją wówczas kochającego mężczyznę. Nie wie, komu ma ufać, ma przeczucie, że ktoś chce ją zabić. Postanawia skorzystać z pomocy Jacke'a w odnalezieniu dziecka, które najwyraźniej gdzieś schowała. W między czasie powracają do niej okruchy wspomnień. Okazuje się, że Sarah jest kimś zupełnie innym niż wszyscy myśleli, że życie jej i osób, które jej pomagają, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Muszę przyznać, że książka mile mnie zaskoczyła. Dzieje się naprawdę sporo, akcja jest bardzo dynamiczna a bohaterka nie jest ani denerwująca, ani miałka. Motyw dość ograny, jednak podany w fajnej formie. Wciąga dość mocno i pozwala identyfikować się z bohaterką. Wątek miłosny jest tutaj dość mocno zaakcentowany i rozwija się wraz z ilością przeczytanych stron. Końcówka dość mocno trąciła mi harlequinem:) Jack jest trochę zbyt idealny. Przystojny, bogaty, inteligentny. Zakochany bez pamięci facet z pazurem. Gotowy zabić, by odzyskać córkę. No i ma jeszcze jedną zaletę, jaką jest starszy brat. Oczywiście też przystojny, tyle, że mniej poukładany. Z przeszłością. Bardziej intrygujący. Podobały mi się także postaci drugoplanowe. Każda z przyjaciółek z przeszłości Sarah ma w sobie coś ciekawego. Dość łatwo mi przewidzieć wokół czego będzie się kręciła część druga tej serii. "Bez pamięci" to książka bardziej dla kobiet. Lekka powieść rozrywkowa z szybką akcją i wątkiem miłosnym. Trochę napięcia, trochę dramatyzmu, sporo miłości. Styl lekki, fabuła spójna, akcja równa. Może nie niesie żadnego przesłania i zapomnę o niej dość szybko ale muszę przyznać, że bawiłam się naprawdę nieźle.

Sarah w wyniku wypadku straciła pamięć. Nie pamięta, co się wydarzyło, ani kim jest. Pamięta tylko, a raczej czuje, że ma dziecko. I za wszelką cenę chce je odnaleźć. W tym przedsięwzięciu pomaga jej Jake, który twierdzi, że jest jej mężem i ojcem ich córeczki. Ale czy kobieta może mu zaufać, skoro go nie pamięta?

Tym razem bohaterką jej książki jest kobieta, która nie pamięta kompletnie nic poza tym, że jest mamą. No bo, czy da się zapomnieć własne dziecko, do którego uczucia zakorzenione są głęboko w sercu, które wymykają się rozumowi. Czasami człowiek nie działa racjonalnie, a instynktownie. I w tym wypadku, to właśnie instynktowy musi zaufać główna bohaterka.

Barbara Freethy potrafi łączyć przeszłość i teraźniejszość. Stopniowo dozuje informacje budując napięcie. Do samego końca nie odkrywa kart, by właśnie w zakończeniu poczęstować czytelnika prawdziwą bombą. Przedstawia historię o sile matczynej miłości. Historię pełną najróżniejszych uczuć, które udzielają się także czytelnikowi. To sprawia, że książkę czyta się wręcz na raz.

Sarah budzi się po wypadku samochodowym z amnezją. Nie wie, kim jest, nie rozpoznaje własnej twarzy lecz nie może uwolnić się od poczucia zagrożenia.

Wkrótce przy jej łóżku pojawia się nieznajomy mężczyzna, który twierdzi, że mają wspólne dziecko  i domaga się informacji o miejscu pobytu ich dziecka. Sarah jest zaskoczona i nieufna. W jej wspomnieniach pojawia się obraz dziecięcej buzi i poczucie, że bardzo kocha swoją córeczkę. Pokonując lek, stara się pomóc w poszukiwaniach dziecka… Stopniowo wracające wspomnienia pokazują, że jej przeszłość kryje w sobie wiele zagadek, a jej i jej córce grozi niebezpieczeństwo.

Fantastyczna historia. Od początku do końca pełna tajemnic, napięcia.

Początkowo zapowiadał się całkiem niezły thriller, ścigana kobieta spada samochodem w przepaść i budzi się z amnezją. Zaginiona córeczka i nieznajomy mężczyzna podający się za jej partnera i ojca dziewczynki oraz bezwględny morderca podążający jej tropem. Liczne fałszywe tożsamości i coraz mroczniejsze fakty wyłaniające się z mgły pamięci.

Jednak później autorka poszła zdecydowanie zbyt mocno w stronę odnowienia romansu głównych bohaterów, a ich tandetne i szmirowate teksty wpłynęły na pogorszenie jakości książki.

Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Złote kłamstwa
Barbara Freethy 0
Okładka ksiązki - Złote kłamstwa

W trakcie porządków na strychu babka Rileya znajduje posążek smoka, który okazuje się cennym chińskim zabytkiem, obiektem pożądania wielu...

Lato w Zatoce Aniołów
Barbara Freethy 0
Okładka ksiązki - Lato w Zatoce Aniołów

Nadmorskie miasteczko nad Zatoką Aniołów staje się powszechnie znane, gdy w Internecie pojawia się film o aniołach ukazujących się na skałach. Ma to związek...