Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Pomyłki medyczne, mrożące krew w żyłach opowieści ze szpitalnych  oddziałów, karygodne traktowanie chorych to temat nie tylko medialnych  newsów, ale i niemal każdego spotkania rodzinnego czy towarzyskiego.  Wszyscy prędzej czy później stykamy się ze szpitalną rzeczywistością  jako pacjenci lub jako bliscy pacjentów, z okazji narodzin, choroby,  śmierci… To doświadczenie, bez względu na finał, szczęśliwy lub  tragiczny, buduje nasze osobiste widzenie polskiej służby zdrowia, odbiegającej tak bardzo od fikcyjnego świata doktora House’a czy "Chirurgów”. Wciąż jednak jest to obraz "z tej strony”.

Książka ,,Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i  przychodni” Wydawnictwa Harde pióra Tadeusza W. pokazuje szpitalną  rzeczywistość zza białej kurtyny. Jej autor, który wybrał studia medyczne z powołania, pracuje jako lekarz w przychodniach i na  szpitalnych oddziałach od ponad 10 lat. Zna więc ten świat z autopsji.

W książce relacjonuje swoje doświadczenia. Opowiada o dniach i nocach tych, którzy decydują  o życiu (czasem o śmierci) innych ludzi. O  lekarzach zmęczonych pracą nawet sto godzin tygodniowo, znękanych  wszechobecnym bałaganem, bez dostępu do nowoczesnego sprzętu.  O  zalęknionych idealistach, którzy nie reagują na patologie i trwają w  chorym systemie, bo są przekonani, że niczego nie można zmienić. O  doskonałych specjalistach, którzy łącząc wiedzę lekarską z  doświadczeniem i intuicją, zamieniają medycynę w sztukę. Wspomina także  przypadki braku empatii, bylejakości, niedouczenia, skutkujące błędną diagnozą i powikłaniami, a czasem śmiercią chorego.

Opowiada o kuchni w szpitalu, meandrach NFZ-owskich przepisów i  szpitalnej dokumentacji, pozwach sądowych pacjentów, długich kolejkach  na lekarską wizytę sprzyjających nadużyciom  i protekcji. Relacjonuje  prawdziwe sytuacje. Dramatyczne, wzruszające, tragikomiczne, zabawne,  straszne… Pisze przekonująco, z werwą, ciekawie.

Dziwny jest ten świat... polskiej służby zdrowia, gdzie lekarz nie może  skupić się na leczeniu i relacji  z pacjentem, bo tonie w morzu  dokumentów, jest gburowaty, bo przepracowany i sfrustrowany systemowym  bałaganem, a stres leczy używkami i przypłaca rodzinnymi problemami.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, co czuje, kiedy umiera jego pacjent,  kiedy rodzina porzuca sędziwego ojca  w szpitalu, by wyjechać na  wakacje, kiedy w środku nocy zgłasza się na SOR pacjent z drzazgą za  paznokciem… sięgnij po "Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni” Wydawnictwa Harde.

Informacje dodatkowe o Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni:

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2019-08-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-66252-40-0

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni - opinie o książce