Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2019-08-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-66252-40-0
Liczba stron: 238

Ocena: 0 (0 głosów)

Pomyłki medyczne, mrożące krew w żyłach opowieści ze szpitalnych  oddziałów, karygodne traktowanie chorych to temat nie tylko medialnych  newsów, ale i niemal każdego spotkania rodzinnego czy towarzyskiego.  Wszyscy prędzej czy później stykamy się ze szpitalną rzeczywistością  jako pacjenci lub jako bliscy pacjentów, z okazji narodzin, choroby,  śmierci… To doświadczenie, bez względu na finał, szczęśliwy lub  tragiczny, buduje nasze osobiste widzenie polskiej służby zdrowia, odbiegającej tak bardzo od fikcyjnego świata doktora House’a czy "Chirurgów”. Wciąż jednak jest to obraz "z tej strony”.

Książka ,,Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i  przychodni” Wydawnictwa Harde pióra Tadeusza W. pokazuje szpitalną  rzeczywistość zza białej kurtyny. Jej autor, który wybrał studia medyczne z powołania, pracuje jako lekarz w przychodniach i na  szpitalnych oddziałach od ponad 10 lat. Zna więc ten świat z autopsji.

W książce relacjonuje swoje doświadczenia. Opowiada o dniach i nocach tych, którzy decydują  o życiu (czasem o śmierci) innych ludzi. O  lekarzach zmęczonych pracą nawet sto godzin tygodniowo, znękanych  wszechobecnym bałaganem, bez dostępu do nowoczesnego sprzętu.  O  zalęknionych idealistach, którzy nie reagują na patologie i trwają w  chorym systemie, bo są przekonani, że niczego nie można zmienić. O  doskonałych specjalistach, którzy łącząc wiedzę lekarską z  doświadczeniem i intuicją, zamieniają medycynę w sztukę. Wspomina także  przypadki braku empatii, bylejakości, niedouczenia, skutkujące błędną diagnozą i powikłaniami, a czasem śmiercią chorego.

Opowiada o kuchni w szpitalu, meandrach NFZ-owskich przepisów i  szpitalnej dokumentacji, pozwach sądowych pacjentów, długich kolejkach  na lekarską wizytę sprzyjających nadużyciom  i protekcji. Relacjonuje  prawdziwe sytuacje. Dramatyczne, wzruszające, tragikomiczne, zabawne,  straszne… Pisze przekonująco, z werwą, ciekawie.

Dziwny jest ten świat... polskiej służby zdrowia, gdzie lekarz nie może  skupić się na leczeniu i relacji  z pacjentem, bo tonie w morzu  dokumentów, jest gburowaty, bo przepracowany i sfrustrowany systemowym  bałaganem, a stres leczy używkami i przypłaca rodzinnymi problemami. 

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, co czuje, kiedy umiera jego pacjent,  kiedy rodzina porzuca sędziwego ojca  w szpitalu, by wyjechać na  wakacje, kiedy w środku nocy zgłasza się na SOR pacjent z drzazgą za  paznokciem… sięgnij po "Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni” Wydawnictwa Harde.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Codziennych czynności wykonywanych przez lekarza w żadnym wypadku nie należałoby nazywać jedynie zawodem, ale powołaniem. Przyglądając się jednak działaniom współczesnej służby zdrowia, można odnieść wprost odwrotne wrażenie, bowiem czas oczekiwania na poradę w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy terminy badań specjalistycznych nie nastrajają optymistycznie. Autor książki Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni, jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, zna szpitalną rzeczywistość „od kuchni” i ukazuje ją bez skrępowania oraz zbędnych upiększeń. Prześwietla polską służbę zdrowia, ukazując oczom czytelnika wszystko to, co dla przeciętnego zjadacza chleba pozostaje ścisłą tajemnicą. Całość została podzielona na pięć rozdziałów, a każdy z nich przyporządkowany jest kolejnym etapom lekarskiej codzienności. Na początku czytelnik poznaje nader interesujące szczegóły z życia przeciętnego studenta medycyny, który następnie – jako adept sztuki medycznej – pracuje na blokach specjalistycznych pod czujnym okiem kierownika. Dopiero po zakończeniu stażu rozpoczyna się dla lekarza medyczna codzienność. Tadeusz W. ujawnia szczegóły pracy w przychodniach rejonowych i ośrodkach zdrowia, pisze o wymaganiach pacjentów, o ich zaufaniu do lekarzy, o receptach na leki refundowane, o uzasadnionych/nieuzasadnionych wezwaniach karetek pogotowia, opisuje ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Pokaż wszystkie recenzje