Recenzja książki: Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Codziennych czynności wykonywanych przez lekarza w żadnym wypadku nie należałoby nazywać jedynie zawodem, ale powołaniem. Przyglądając się jednak działaniom współczesnej służby zdrowia, można odnieść wprost odwrotne wrażenie, bowiem czas oczekiwania na poradę w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy terminy badań specjalistycznych nie nastrajają optymistycznie. Autor książki Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni, jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, zna szpitalną rzeczywistość „od kuchni” i ukazuje ją bez skrępowania oraz zbędnych upiększeń. Prześwietla polską służbę zdrowia, ukazując oczom czytelnika wszystko to, co dla przeciętnego zjadacza chleba pozostaje ścisłą tajemnicą.

Całość została podzielona na pięć rozdziałów, a każdy z nich przyporządkowany jest kolejnym etapom lekarskiej codzienności. Na początku czytelnik poznaje nader interesujące szczegóły z życia przeciętnego studenta medycyny, który następnie – jako adept sztuki medycznej – pracuje na blokach specjalistycznych pod czujnym okiem kierownika. Dopiero po zakończeniu stażu rozpoczyna się dla lekarza medyczna codzienność. Tadeusz W. ujawnia szczegóły pracy w przychodniach rejonowych i ośrodkach zdrowia, pisze o wymaganiach pacjentów, o ich zaufaniu do lekarzy, o receptach na leki refundowane, o uzasadnionych/nieuzasadnionych wezwaniach karetek pogotowia, opisuje przypadki chorobowe oraz problemy związane z przyspieszonym diagnozowaniem, a także skupia się na wszechobecnej „papierologii". Nie zapomina również o cierpieniu, śmierci i odarciu z godności. Wiele uwagi poświęca funkcjonowaniu SOR-ów. Ostatni rozdział to przemyślenia dotyczące budowania wzajemnych relacji: przyjaźni, stałych związków, romansów oraz seksualnych perwersji.

Opublikowana przez Wydawnictwo Harde książka Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni jest szczegółową relacją ze szpitalnej rzeczywistości. Opisane historie są prawdziwe, a i bohaterowie istnieją naprawdę (zmienione zostały tylko ich dane osobowe). Sięgnięcie po lekturę pozwoli czytelnikowi spojrzeć na pracę zarówno lekarzy, jak i poszczególnych instytucji Narodowego Funduszu Zdrowia, co z jednej strony przyczyni się do zrozumienia postępowania personelu medycznego, z drugiej natomiast zminimalizować może samonapędzającą się spiralę zwątpienia i złości.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni
Autor
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy