Bezimienni

Barbara Waugh przeżyła najgorszy horror, jaki matka może sobie wyobrazić. Jej mała dziewczynka Angela została brutalnie zamordowana. Jednak kilka lat po tragedii, pewnej nocy, zaczyna dzwonić telefon. Głos w słuchawce przynosi zarówno nadzieję, jak i strach. Za każdym razem, gdy Barbara podnosi słuchawkę, głos dziewczynki na drugim końcu błaga: „MAMUSIU, POMÓŻ MI."
Czy jest nadzieja, że jej ukochane dziecko nadal jest wśród żywych?
Barbara zaczyna rozpaczliwe poszukiwać prawdy. Doprowadzi ją to do koszmaru, świata pełnego tortur, morderstw i makabrycznych rytuałów w którym Bezimienni porzucili swoje imiona … i wciąż szukają nowych ofiar.
Ponura, mroczna i przygnębiająca powieść mistrza horroru!
Ilustracja na okładce: Wendy Saber Core

Bezimienni - opinie o książce

Avatar użytkownika - biblia_horroru
biblia_horroru
Przeczytane:2021-01-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Barbara Waugh opłakała już stratę męża gdy spotkała ją kolejna tragedia, jej córka, Angela została porwana i jak się wkrótce okazuje, zamordowana. Mijają lata, Barbara poświęca się pracy, jednak pewnej nocy odbiera telefon. W słuchawce słyszy głos swojej córki, córki uznanej za zmarłą. Dziewczynka wzywa pomocy, prosi o ratunek. Początkowo kobieta chce tylko wytropić i zdemaskować żartownisia, jednak w toku prywatnego śledztwa zaczyna budzić się w niej nadzieja. Nadzieja na to, że  Angela żyje i czeka na nią.

Anglik, Ramsey Campbell to niezwykle płodny autor horrorów, jednak tylko kilka pozycji z jego literackiego dorobku doczekało się polskiego tłumaczenia. „Bezimienni” to jedna z nich.

Zasiadając do lektury nie miałam żadnego wyobrażenia o prozie Campbella i to co mogę stwierdzić już po fakcie, to to, że niesłusznie jest pomijany w polskich wydaniach. „Bezimienni”, może nie zachwycili mnie bezdennie, ale dostrzegłam w nich szereg zalet, które docenią fani horroru.

Jego angielski sposób na grozę jest daleki od tego, czemu hołduje chociażby amerykańska popkultura związana z gatunkiem. Nie spotkamy się tu z brutalnością, raczej pewnym rodzajem podskórnego niepokoju, który pojawia się już w prologu właściwych wydarzeń. Odczuwa go bohaterka, odczuwa go czytelnik, ale nikt z zainteresowanych jeszcze nie wie z czym tak naprawdę przyjdzie mu się zmierzyć.

Ta relatywnie krótka powieść obfituje w gatunkowe koalicje i urodzaj motywów. Z jednej strony mamy typowy dla dreszczowca wątek niewyjaśnionej zbrodni, z drugiej wchodzimy w obszar z pogranicza horroru religijnego, gdzie antagonistami są członkowie sekty. Akcja książki przypada zresztą na okres mocno obfitujący w doniesienia o wynaturzonej działalności takich zgromadzeń.

Co ciekawe, towarzyszące mi w czasie lektury odczucie deja vu okazało się efektem śladu pamięciowego po filmie. Tak, lata temu widziałam ekranizację „Bezimiennych” i jeśli jesteście zainteresowani także możecie po nią sięgnąć. Ja tymczasem porozglądam się za innymi powieściami Campbella coby wyrobić sobie wyraźniejsze zdanie na temat jego twórczości.

Najciemniejsza część lasu
Ramsey Campbell0
Okładka ksiązki - Najciemniejsza część lasu

Lennox Price, autorytet w dziedzinie zbiorowych omamów, utrzymuje, że rosnący w starym lesie Goodmanswood mech ma właściwości halucynogenne. Próbując rozwiązać...