Bezsenność

Bohaterem powieści jest mężczyzna cierpiący na bezsenność, Ralph Roberts. Im krócej sypia, tym dziwniej postrzega świat i ludzi - wydaje mu się, ze zaczyna widzieć ich aury, a także tajemnicze istoty towarzyszące zgonom jego znajomych i przyjaciół. Tymczasem miasto jest rozrywane społecznymi zamieszkami spowodowanymi powstaniem szpitala, centrum opieki, w którym dokonuje się m.in. zabiegów aborcji. Inspirują je zrzeszeni w Pro-Life obrońcy życia nie narodzonych dzieci. Na czele ruchu stoi człowiek obłąkany, sadysta skazany za znęcanie się nad własną rodziną. Planuje on zamach na centrum i zgładzenie przebywających tam ludzi. Jest wśród nich chłopiec, w którego rękach spoczywa los wszechświata. Tylko Ralph dzięki swoim niezwykłym zdolnościom postrzegania może ich ocalić...

Informacje dodatkowe o Bezsenność:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-7359-231-5
Tytuł oryginału: Insomnia
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski

Kup książkę Bezsenność

Bezsenność - opinie o książce

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2016-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Odktywane na nowo, Opinie, Stephen King,
Tą książką Stephen King wpasował się doskonale w mój gust czytelniczy. Odrealniony świat, dzięki aurom, staje się bardziej realny i przejrzysty. Może to brzmi trochę dziwnie, ale to właśnie głównie fantastyka czyni tę książkę ambitną i niepowtarzalną. Na co dzień żyjemy otoczeni szarością. Rzadko mamy okazję oglądać kolory tęczy. A jeśli już się to zdarzy, niewątpliwie powoduje zachwyt. "Ale powiem ci coś, co sam dobrze wiesz. Świat to nie tylko słońce i tęcza ..."(Rocky Balboa) Barwy, które jawią się oczom Ralpha, ukazują również te smutne i niestety nieodłączne aspekty życia ludzkiego, jakimi są: starość, cierpienie i śmierć. Wiedza, jaką został obarczony bohater, powoduje jego udrękę. Bo są sprawy, które dla człowieka powinny pozostać tajemnicą do końca jego ziemskich dni. "Bezsenność" ma niesamowity klimat. Przenosi nas na wyższe poziomy ludzkiej egzystencji, przypomina o tym, co w życiu ważne, a... "Czas płynie szybciej, gdy wznosisz się wysoko."
Avatar użytkownika - Mati123
Mati123
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 4, Przeczytałem,
Jedna z mniej znanych i gorszych powieści Stephena Kinga. Fabuła mało ciekawa, brak pomysłu na postacie.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czasem gdy człowiek nie śpi zaczyna dostrzegać inny świat i ja właśnie taki świat odkryłam czytając po nocach "Bezsenność". Ralph po śmierci żony nie chce dopuścić do siebie myśli, że popada w depresję. Jednak z nocy na noc śpi coraz krócej. W końcu zaczyna inaczej postrzegać otaczającą go rzeczywistość, wkracza stopień wyżej nad żyjących ludzi, dostrzega ich aury, nastroje, choroby, zbliżająca się śmierć. W tym czasie w miasteczku toczy się zacięta walka między obrońcami praw maltretowanych kobiet a przeciwnikami aborcji. Znajomy Ralpha popada w obłęd a wielu ludziom zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Bohater razem ze swoją towarzyszką muszą nauczyć się poruszać w wyższym świecie i wszystkich ocalić a w szczególności osobę od której zależą dalsze losy świata. Wspaniałe nawiązanie do Mrocznej Wieży. Karmazynowy Król nie pozwala zasnąć.
Zaczęłam czytać tę książke z czystej ciekawości i niestety się zawiodła. Opis ksiażki dośc interesujący, jednak treść zupełnie coś innego. Zupełny chaos w wątkach książki, z jednej strony nudna historia starszego mężczyzny, który ma problemy ze spanie, a z drugie strony problemy małego miasteczka. Zmęczyłam 120 stron i odłożyłam lekturę. Może kiedyś sprubóję wrócić do niej ponownie, ale chyba w ostateczności.
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
King potrafi podać nawet najbardziej niewiarygodną opowieść w taki sposób,że człowiek zaczyna traktować ją jako coś rzeczywistego.I to jest przerażające.Mnie się podobało.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Na książkę trafiłam przypadkowo, jednak jak to na fana Stephena Kinga przystało długo nie zwlekałam z jej czytaniem. Nie będę przytaczać fabuły, ponieważ jest dość mocno rozbudowana, i ma wiele wątków. Powiem jedynie, że nie powinniście się czuć zawiedzeni z tego powodu, ze nie był to horror. Stephen właśnie z tego typu powieści zasłynął, jednak teraz dla odmiany napisał coś w stylu fantasy. Książka była gruba, jednak przyjemna. Moim zdaniem Stephenowi udało się wykrzesać coś orginalnego i świeżego w tak oklepanym temacie. Polecam ! :)
Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 3, Przeczytałam,
Rozczarowałam się tą książką. King miał fenomenalny pomysł na "Bezsenność", jego refleksyjne myśli oczarowały mnie, jednak tak pięknie było tylko chwilami. Początek i zakończenie "Bezsenności" faktycznie są fascynujące i porywają czytelnika, ale cała akcja ciągnie się jak flaki z olejem. Czy naprawdę tę książkę napisał król grozy? :(
Avatar użytkownika - Justyna891
Justyna891
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 1, Przeczytałam,
Po Stefanie Królu spodziewałam się czegoś lepszego. Zauroczona kilkoma jego pozycjami z radością wzięłam się za czytanie"Bezsenności". Zawiodłam się. Nigdy tak ciężko nie czytało mi się żadnej książki. Opis dość interesujący, jednak bardziej niż cała książka. Męczyłam ją tydzień, miałam ochotę zamknąć ją i schować już gdzieś w połowie,ale szkoda było mi poświęconego jej czasu. Raczej dla wytrwałych.

Jak dla mnie jedna ze słabszych powieści Kinga. Nie mogłam się doczekać końca. Jeszcze pierwsza część była znośna. Choć się dłużyła, to jakoś tak napisana fabuła pasowała do tematu, do problemów ze spaniem i skrajnym wymęczeniem organizmu. Później nastąpiła akcja, która mnie wcale nie wciągnęła. Nie spodobały mi się postaci, nie spodobał mi się pomysł na akcję. I sam sposób napisania był męczący. Ciągłe wspominanie tego co już zostało powiedziane, zrobione i te częste dialogi w nawiasach- ciężko się czytało.

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2024-03-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2024, Czytane na Kindle,
Avatar użytkownika - karolinaolejnik
karolinaolejnik
Przeczytane:2023-01-17, Ocena: 5, Przeczytałem,
Cztery pory roku
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cztery pory roku

Zbiór 'Cztery pory roku', wydany uprzednio jako 'Skazani na Shawshank', rozsławiła pierwsza nowela przeniesiona na ekran kinowy Franka Darabonta...

Misery
Stephen King0
Okładka ksiązki - Misery

Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej...