Biała róża, czarny las

Ponad 700 000 sprzedanych egzemplarzy w kilka miesięcy! Półfinalista nagrody Goodreads Choice Award w kategorii "Beletrystyka historyczna".

Dla dwojga nieznajomych w mrokach II wojny światowej największym ryzykiem staje się zaufanie.
Grudzień 1943 r. Przed dojściem Hitlera do władzy letni domek Gerberów był pełen śmiechu. Teraz, gdy Schwarzwald pokrywają grube zaspy śniegu, niemiecka dysydentka Franka Gerber została sama i zrozpaczona. Fanatyzm i przemoc, które ogarnęły jej ojczyznę, odebrały jej ojca i brata – oraz jakikolwiek powód, by żyć.

Przynajmniej do momentu, kiedy Franka znajduje leżącego w śniegu nieprzytomnego lotnika w mundurze Luftwaffe, z powiewającym na wietrze spadochronem. Nie chcąc zostawiać mężczyzny na pewną śmierć, zabiera go do ustronnego rodzinnego domku, pomimo nienawiści do reżimu, którego przedstawicielem jest nieznajomy. Ale kiedy lotnik okazuje się kimś innym, niż się wydaje, Franka rozpoczyna wyścig z czasem, by rozwikłać tajemnicę jego prawdziwej tożsamości. Wątła więź pomiędzy nimi staje się równie nierozerwalna, co niebezpieczna. Gdy ściga ich gestapo, czy mogą zaufać sobie nawzajem na tyle, by połączyć siły w misji, która może odmienić oblicze wojny i na zawsze zmienić ich życie?

Informacje dodatkowe o Biała róża, czarny las:

Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2019-03-08
Tytuł oryginału: White Rose, Black Forest

Kup książkę Biała róża, czarny las

Biała róża, czarny las - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzanna_czerniak-kloc
zuzanna_czerniak-kloc
Przeczytane:2019-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

W mroźnych górach Schwarzwaldu przez zaspy śniegu przedziera się młoda dziewczyna z rewolwerem w kieszeni. Chociaż ma zaledwie 26 lat, nie chce już dłużej żyć. Wszędzie śledzą ją potępiające, nieufne spojrzenia. Zdrajczyni narodu niemieckiego. Dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie przesiąkniętym nienawiścią, ubóstwiającym Hitlera i jego reżim, wydaje się ponad jej siły. Nie pozostał jej już nikt bliski. Idzie przed siebie. W śniegu dostrzega nieprzytomnego mężczyznę...

Franka Gerber to młoda dziewczyna o typowo aryjskiej urodzie. Choć początkowo daje się porwać narodowosocjalistycznej propagandzie, z czasem udaje jej się uwolnić od wiary we wszechobecne kłamstwa. Wpajane jej od dziecka przez rodziców wartości wreszcie zyskują przewagę, ale cóż z tego, skoro Franka traci kolejno wszystkich, których kocha? Załamana i zrezygnowana, nazywana wrogiem państwa, postanawia ze sobą skończyć. Brnąc przez śnieżne zaspy, dostrzega coś niepokojącego. Znajduje spadochron i nieprzytomnego mężczyznę w mundurze Luftwaffe. Dziewczyną targają wątpliwości. Chęć niesienia pomocy ostatecznie bierze górę nad nienawiścią do nazistów. Uratowanie tego człowieka nie będzie jednak łatwe, a sprawę znacznie skomplikuje fakt, że nie jest on tym, za kogo się podaje.

Ogromną zaletą powieści Eoina Dempseya jest szczegółowe ukazanie realiów życia w Niemczech od czasu dojścia Hitlera do władzy. O zbrodniach dokonanych przez nazistów na innych narodach wiadomo wiele, ale jak traktowali oni obywateli własnego kraju? Okazuje się, że represje, jakim ich poddawano, były równie przerażające. Karano nie tylko jawną krytykę władzy i samego Führera, za słuchanie niedozwolonych stacji radiowych czy posiadanie zakazanych książek Niemcom również groziła kara śmierci. Liberalne poglądy stały się śmiertelnie niebezpieczne. Właśnie w takim, napędzanym nienawiścią świecie musi żyć i funkcjonować główna bohaterka.

Franka Gerber to osoba bardzo młoda, ale boleśnie doświadczona przez życie. Autor wykreował jej postać tak umiejętnie, że żadna jej decyzja, żadna wątpliwość i żadna myśl nie wydały mi się udawane czy naciągane. To postać autentyczna, odważna, ale w żadnym wypadku nie czarno-biała. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a jej historia poruszyła mnie do głębi. Śmierć odebrała jej najbliższych - rodziców, brata, ukochanego... Skazana na więzienie, odsiedziała wyrok, lecz piętno wroga narodu pozostało. Wycierpiała naprawdę wiele, nie pozostał nikt, komu mogłaby zaufać. Nie w świecie, gdzie każdy na każdego może donieść, nawet w zupełnie błahej sprawie, podając go na tacy gestapowcom i ich straszliwym torturom.

Ten nastrój wszechobecnego strachu i podejrzliwości doprowadzonej do skraju absurdu Eoin Dempsey oddał wprost idealnie. Mimo że przez większość czasu akcja toczyła się raczej spokojnie, poczucie zagrożenia towarzyszyło bohaterom na każdym kroku. Nawet wyprawa po zapasy jedzenia obarczona była ryzykiem. Zarówno Franka, jak i ocalony przez nią mężczyzna doskonale wiedzieli, że każde nierozważne słowo czy gest mogły ich kosztować życie. Skupienie się na tej dwójce postaci pozwoliło autorowi niezwykle realistycznie odmalować ich wyjątkową sytuację i dylematy, przed jakimi stawali. Zagłębiając się w tę porywającą historię, miałam pewność, że zadbał o każdy szczegół. Dopracowana w każdym calu Franka zdawała się ożywać na kartach książki, a nic, co jej dotyczyło, nie było przypadkowe. Niewątpliwą zaletą okazał się również język powieści, ogromnie wymowny w swojej prostocie.

"Biała Róża, Czarny Las" to powieść, którą da się przeczytać w jeden dzień. Moim zdaniem zasługuje jednak na to, by poświęcić jej więcej czasu. Uświadamia, że w czasie II wojny światowej naziści walczyli nie tylko przeciw aliantom, ale skutecznie gnębili także obywateli własnego kraju. Ukazuje ogrom cierpienia i represji, jakie dotykały w tym czasie Niemców, zwłaszcza tych, którzy nie popierali nowej władzy i jej działań. Ale nie tylko z tego powodu warta jest uwagi. Eoin Dempsey genialnie wykreował postać głównej bohaterki i zadbał o to, by zagrożenie pozostawało realne w każdym momencie jego opowieści, nie pozwalając o nim zapomnieć nawet na chwilę. Udało mu się oddać w pełni grozę świata wypaczonych wartości, gdzie niepodzielnie panuje nienawiść, a każdy - nawet członek rodziny czy sąsiad - może się okazać śmiertelnym wrogiem. Jak funkcjonować, nie ufając nikomu? Jak obdarzyć zaufaniem drugiego człowieka, gdy to oznacza złożenie swego życia w jego ręce? Polecam bardzo!

"Biała róża czarny las" to powieść historyczna, oparta na wydarzeniach z okresu II wojny światowej.

Poznajemy tutaj główną bohaterkę, Frankę Gerber, w przeszłości karaną za nieco inne poglądy polityczne. Kobieta pewnego dnia planuje popełnić samobójstwo. Wychodzi z chatki i zmierza w nieznanym kierunku. Nagle, na swojej drodze znajduje rannego mężczyznę w stroju niemieckiego pilota. Postanawia mu pomóc, nastawiając i unieruchamiając obie złamane nogi. Dzięki swoim zdolnościom pielęgniarskim udaje się to bez problemu. W pewnym momencie nieprzytomny mężczyzna zaczyna mówić po angielsku. Kobieta orientuje się, że jest to najprawdopodobniej aliant, lecz mimo to stara się mu pomóc. Zabiera go do domu, gdzie w ukryciu przed Gestapo opiekuje się mężczyzną. Kim okaże się ranny? Czy Franka zostanie nakryta przez Gestapo?

Historia opowiedziana w książce pt. "Biała róża czarny las" idealnie odzwierciedla życie w czasach wojny. Czytelnik, zagłębiając się w lekturę, poznaje historię, w ciekawy sposób dowiaduje się o przeszłości. Autor, Eoin Dempsey, z dokładnością opisuje postępowanie Gestapo, stosunki międzyludzkie, a także codzienne, wojenne problemy. Nie brakuje również emocji, przejawiających się głównie we wspomnieniach Franki. Historia rozwija się szybko, jest pełna zwrotów akcji.
"Biała róża czarny las" to jedna z niewielu książek historycznych, po które do tej pory sięgnęłam. Specyficznie nastawiona do "suchych faktów" postanowiłam spróbować z tą pozycją, gdzie główną rolę odgrywa relacja Franki i nieznajomego mężczyzny. Już po kilkunastu stronach książka mnie pochłonęła, zapewniając najlepszą lekcję historii w życiu. Moim zdaniem, książka ta powinna znaleźć się na półce czytelniczej u każdego licealisty. Nie tylko zapewni ciekawe odwołania na maturze, lecz również pozwoli wyobrazić sobie czasy wojenne.

Hej Kochani!
Na początku roku skończyłam książkę "Biała róża, czarny las" i wiece co Wam powiem? To jest bardzo ciekawa lektura o czasach wojennych. Jest na tyle niecodzienna, że napisana jest z perspektywy niemieckiej kobiety oraz mezczyznyb, któremu pomogła. Celowo nie pisze dokładnie kim jest owy mężczyzna gdyż w trakcie lektury książki sami do tego musicie dotrzeć ?

Z twórczością autora miałam przyjemność się spotkać podczas lektury "Anioła z Auschwitz". Już wtedy bardzo spodobał mi się styl i tutaj się nie zawiodłam. Podoba mi się podejście autora do tematu.

Jeżeli lubicie książki o tematyce II wojny światowej to polecam Wam tą z czystym sumieniem ?

Biała Róża to organizacja, która buntowała się przeciw hitlerowskiej polityce. Zapoczątkowali ją studenci, którzy za swoje działania zostali straceni. W te wydarzenia autor wplótł losy Franki, którą poznajemy w krytycznym momencie. Schwarzwald pokrywa gruba warstwa śniegu. W tych okolicznościach zrozpaczona i samotna dziewczyna postanawia odebrać sobie życie. W czasie wędrówki znajduje nieprzytomnego spadochroniarza w niemieckim mundurze. Postanawia go uratować. Jaką tajemnicę skrywa lotnik? Czy tych dwoje może sobie zaufać? Czy unikną pościgu gestapo? Bardzo ciekawa książka wzbogacona o ważne wątki historyczne, chociażby odkrycie broni nuklearnej. Na uwagę zasługuje obraz ludności niemieckiej, która też musi zmierzyć się z fanatyzmem i reżimem hitlerowskim.

Prawie każde wydawnictwo dla dorosłych, ma w swojej ofercie powieść opowiadającą o wydarzeniach z II wojny światowej. Mogłoby się wydawać, że temat został wyczerpany - przecież od zakończenia wojny minęło 70lat, czy taka literatura może nas czymś zaskoczyć? Otóż, historie tak bolesne, prawdziwe i łamiące serce powinny być ciągle publikowane.

Propozycja Wydawnictwa NieZwykłego to opowieść Niemki - Franki, której wojna odebrała wszystko. Straciła rodzinę i dobre imię. Kiedy pewnej nocy, w zasypanym śniegiem lesie, natrafia na ślad innego człowieka, nie wie, że przyjdzie jej paktować z wrogiem. Jaką cenę będzie musieć zapłacić za kierowanie się sercem i zdradę państwa?

Eoin Dempsey stworzył historię, która mogła się wydarzyć naprawdę. Umiejętnie wpasował swoją wizję w realia wojny. Zrobił to świetnym językiem i w dobrym stylu. Mimo, że książka jest niepozorna, bo liczy około 300 stron, naładowana jest dużym ładunkiem emocjonalnym. Fabuła może nie zaskakuje, a wydarzenia, mimo że dramatyczne, nie płyną wartkim strumieniem, powieść ma taki magnetyzm, że ciężko ją odłożyć.

Z niesamowitą chęcią sięgam po książki, które pokazują wojnę z perspektywy ludności niemieckiej czy rosyjskiej. Takie przedstawienie codziennego życia uświadamia nam, że na wojnie nie ma wygranych, tylko sami przegrani. Autor świetnie ukazał, że nie wszyscy Niemcy to fanatycy, naziści, gestapowcy czy esesmani. Cywile cierpieli tak, jak każdy inny naród, brakowało żywności, ich domy były bombardowane, a za niewłaściwe poglądy czekała wywózka. I chyba to jest najważniejsze przesłanie tej powieści.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Po lekturze książki, nie dziwi mnie absolutnie ilość sprzedanych egzemplarzy. Opowieść zapada głęboko w serce, a bohaterka, tak realnie nakreślona ze swoimi wątpliwościami i przemyśleniami, z bagażem bolesnych doświadczeń sprawia, że wszystkie emocje przeżywamy na równi z nią.

Książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, związanymi z działającym w nazistowskich Niemczech ruchem oporu. Nie wszyscy ulegli propagandzie i z narażeniem życia próbowali otworzyć oczy bezkrytycznie zapatrzonym w swego wodza rodakom.

Niemcy, rok 1943.

Franka Gerber, młoda Niemka, po utracie rodziny i ukochanego, po wyjściu z więzienia gdzie odsiadywała wyrok jako wróg kraju, nie widzi sensu dalszego życia. Planuje skończyć ze sobą w lesie, gdy niespodziewanie znajduje spadochroniarza w niemieckim mundurze. Mężczyzna jest nieprzytomny i ma połamane nogi. Dziewczyna wie, że jeżeli mu nie pomoże umrze zimą na tym odludziu.

Jednak czy pomoc temu człowiekowi nie będzie dla niej zbyt niebezpieczna? Czy zaufanie nie okaże się zgubne? I czy mężczyzna jest tym, za kogo się podaje?

To książka o znajdowaniu sensu w życiu, szczególnie gdy wydaje się, że świat wokół stoi na głowie. Zwłaszcza w czasach gdy źle ulokowane zaufanie może kosztować życie. O chęci niesienia pomocy drugiemu tylko dlatego, że jest człowiekiem, nawet jeśli wydaje się stać po drugiej stronie barykady.

Piękna opowieść!