Biały album

Najważniejsza książka w dorobku dziennikarskim Joan Didion. Tytułowy esej został okrzyknięty przez ,,Publishers Weekly" jednym z najważniejszych tekstów od 1950 roku.

Joan Didion rejestruje wstrząsy i następstwa lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Bada kluczowe wydarzenia, postaci i trendy epoki, która na nowo zdefiniowała kulturę masową. Didion przywołuje spotkania z Jimem Morrisonem, atmosferę studenckich kampusów, zbrodnię popełnioną przez grupę Mansona; patrzy z powątpiewaniem na rodzący się ruch wyzwolenia kobiet i kreśli portret luksusowego życia bogatych Kalifornijczyków. Dokonuje też bezlitosnej wiwisekcji samej siebie, przywołuje cytaty z raportów psychiatrycznych na własny temat, opowiada o własnych obsesjach dotyczących wody czy centrów handlowych, bez zażenowania mówi o swojej uprzywilejowanej pozycji zamożnej białej intelektualistki.

Biały album zawiera teksty, które powstawały i były publikowane w latach 1968-1978.

Joan Didion (1934-2021) - amerykańska dziennikarka, eseistka, autorka powieści i scenariuszy. Tworzyła w nurcie Nowego Dziennikarstwa, które wprowadziło stosowanie w reportażu i eseju technik zaczerpniętych z literatury pięknej.

Informacje dodatkowe o Biały album:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-09
Tytuł oryginału: The White Album

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Biały album

Biały album - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-11-26, Przeczytałam,

Ostatnie miesiące przyniosły mi kilka literackich odkryć, szczególnie myślę o autorach poznanych dopiero w tym roku. Cieszę się, że zdecydowałam się na nich i już wiem, że w przyszłości jeszcze coś od nich przeczytam. Jedną z takich nowości był dla mnie "Biały album" - pierwsze dzieło Joan Didion, z którym miałam okazję się zapoznać.

"Biały album" to najważniejsza książka w dorobku dziennikarskim Joan Didion. A tytułowy esej został okrzyknięty jednym z najważniejszych tekstów XX wieku!
Autorka w swojej książce opisuje społeczno-kulturowe zjawiska oraz różne wydarzenia z lat 60. XX wieku w USA i przyznaje: "brałam udział w paranoi tamtych czasów".

Autorka w swoich tekstach przemieszcza się po słynnych miastach i miejscach m.in. San Francisco, Los Angeles, Honolulu, Sacramento, Hollywood, Bel Air w Santa Monica czy Malibu. Wspomina kontakty z różnymi osobistościami. Przywołuje spotkanie z Jimem Morrisonem, atmosferę studenckich kampusów czy zbrodnię popełnioną przez grupę Mansona. Bez wątpienia każda z tych spraw w jakimś stopniu na nią wpłynęła.

Miałam z tą książką dość dziwną relacje bo Didion podejmuje wiele tematów ale nie wszystkie są w równym stopniu interesujące. Niektóre rozdziały były dla mnie nudne. Odniosłam wrażenie, że te wszystkie zapiski, rozdziały przypominające wpisy z dziennika, nie są do końca dla nas - zwykłych czytelników lecz największe znaczenie mają dla samej autorki. Jakby pisała je dla siebie bo właśnie dla niej coś konkretnego znaczą.

Ale z drugiej strony to w jaki sposób Didion pisze, na jakie problemy zwraca uwagę, jej wizja świata, spostrzeżenia - mocno do mnie trafiały, a zwierzenia z jej życia osobistego poruszyły.

"Biały album" to książka, z którą trzeba się zmierzyć bo czuć, że jest ważna, ale niełatwo jest ją zrozumieć bo jest specyficzna. Znajduje się tam misz-masz tematyczny, pojawiają różne dziwactwa lat 60. ubiegłego wieku, chaos informacyjny, niektóre fragmenty dotyczą spraw kryminalnych, inne wiadomości ze świata kultury, przez chwilę znajdujemy się w studiu nagraniowym czy w Getty Museum, a czasami w domu, w rodzinie Didion.

Mimo tych komplikacji w odbiorze, spotkanie z twórczością Joan Didion było to dla mnie na tyle intrygujące, że mam ochotę przeczytać inne jej książki. Nie kończę poznawania prozy Didion na "Białym albumie". Chcę więcej.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2024-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Błękitne noce
Joan Didion0
Okładka ksiązki - Błękitne noce

Poruszające bolesną szczerością refleksje o utracie córki, starzeniu się i upływie czasu. Joan Didion rozpoczyna ,,Błękitne noce" 26 lipca 2010 roku...

Joan Didion. Graj jak się da
Joan Didion0
Okładka ksiązki - Joan Didion. Graj jak się da

Głęboko niepokojąca powieść obyczajowa mocno osadzona w środowisku celebrytów, gwiazd filmowych i zwykłego życia ukazuje losy kobiety mającej swoje własne...